Japoński Ośrodek Badania Jakości i Technologii Produkcji Wyrobów Tekstylnych potwierdził skuteczność technologii nanoe™ X od Panasonic w hamowaniu rozwoju nowych koronawirusów na powierzchniach w przestrzeni testowej o kubaturze 24 m³.
Tym samym po raz pierwszy na świecie zweryfikowano skuteczność efektu hamującego osadzania się nowego koronawirusa w przestrzeni testowej o wymiarach zbliżonych do typowych pomieszczeń spotykanych w warunkach rzeczywistych.
nanoe™ X to technologia, która pobiera niewidoczną wilgoć z powietrza i przy zastosowaniu wysokiego napięcia wytwarza rodniki hydroksylowe zamknięte w nanocząsteczkach wody.
Rodniki hydroksylowe hamują rozwój zanieczyszczeń, w tym niektórych bakterii i wirusów. Mają silne właściwości oksydacyjne i są wysoce reaktywne, stąd ich krótka żywotność.
Technologia nanoe™ X zawarta w małych cząsteczkach wody charakteryzuje się długą żywotnością i zdolnością rozprzestrzeniania się w obszarze obejmującym całą powierzchnię pomieszczenia. Hamuje rozwój substancji lotnych i osadzonych na powierzchni.
Pierwsze tego typu badania nad swoją autorską technologią Panasonic przeprowadził w lipcu 2020 roku. Firma zweryfikowała tym samym potencjał technologii nanoe™ X w hamowaniu rozwoju nowego koronawirusa SARS-CoV-2, a w listopadzie 2021 roku - na jego cztery nowe warianty.
Poprzednie badania przeprowadzano jednak w małej przestrzeni testowej - o objętości 45 litrów. Badanie porównawcze wykonano w przestrzeni o kubaturze 24 m³ - w celu porównania miana wirusa z zastosowaniem technologii nanoe™ X i bez niej.
Kawałek gazy nasączony szczepem Delta nowego koronawirusa poddano działaniu nanoe™ X przez 8 godzin, co pozwoliło na potwierdzenie efektu hamującego, który wynosi ponad 99%.
Panasonic nadal będzie rozwijał potencjał technologii nanoe™ X opartej na naładowanych cząsteczkach wody i przyczyni się do uzyskania korzyści społecznych poprzez zapewnienie bezpieczniejszych przestrzeni.
Źródło i zdjęcia: Panasonic