Na całym świecie co roku produkuje się 300 milionów ton odpadów plastikowych, a badacze szacują, że 60% tworzyw sztucznych wyprodukowanych od 1950 roku trafiło do śmieci lub do środowiska naturalnego.
Dowiedziono, że jeżeli tworzywa sztuczne jednorazowego użytku trafią do nieodpowiednich miejsc, będą wywierały negatywny wpływ na różnorodność biologiczną oraz na środowisko naturalne. Teraz opakowania okien dachowych VELUX zamiast plastiku będą zawierały tekturę z certyfikatem Forest Stewardship Council (FSC).
Po wyeliminowaniu z opakowań komponentów ze styropianu, klienci VELUX nie będą musieli marnować czasu na segregowanie odpadów i na ich sortowanie, co sprawi, że utylizacja tych opakowań będzie tańsza i bardziej wydajna.
Dzięki tej zmianie, ślad węglowy generowany przez opakowania okien dachowych Grupy VELUX obniżył się o 13%, co jest kluczowe dla realizacji celu Strategii Zrównoważonego Rozwoju, czyli stosowania do roku 2030 opakowań wykonanych z jednorodnego materiału pozbawionego całkowicie elementów z tworzyw sztucznych i nadającego się w 100% do recyklingu.
To również pierwszy krok na drodze do zdecydowanego przekształcenia sposobu prowadzenia działalności przez Grupę VELUX, w tym wprowadzanych na rynek produktów i rozwiązań zgodnie ze równoważonym rozwojem.
Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy VELUX, wprowadzona w życie w 2020 roku, to przewidziany na 10 lat proces transformacji, w ramach którego VELUX podejmuje pionierskie działania na rzecz klimatu i ochrony środowiska, żeby osiągnąć neutralność emisyjną.
W tym celu tworzy innowacyjne ekologiczne produkty i prowadzi działalność gospodarczą w sposób odpowiedzialny.
Więcej informacji na temat Strategii Zrównoważonego Rozwoju VELUX 2030 można znaleźć na stronie Strategia Zrównoważonego Rozwoju 2030 - Dożywotnia Neutralność Węglowa.
Źródło i zdjęcia: VELUX Polska