Celem konkursu zorganizowanego przez SunRoof - międzynarodowy startup tworzący dachy solarne i technologię do inteligentnego zarządzania energią - była popularyzacja zrównoważonej architektury i inteligentnych, przyjaznych dla klimatu rozwiązań.
W tegorocznej edycji uczestnicy konkursu zmierzyli się z zadaniem zaprojektowania domu lub carportu przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject oraz Grenton Smart Home System.
Międzynarodowe jury oceniło nadesłane projekty pod względem warsztatowym, wizualnym oraz estetycznym.
Jury konkursowe przyznało nagrody główne w dwóch kategoriach: „dom przyszłości” i „carport przyszłości” oraz wyróżnienia w każdej z nich.
Najlepszy projekt domu przyszłości: wyniki konkursu
Zdobywcą nagrody głównej (4 tys. euro oraz 3-godzinne konsultacje ze specjalistami BIMobject) w kategorii „dom przyszłości” został architekt Dominik Gomółka za projekt Resilient House.
Projekt innowacyjnego domu podejmuje temat rezyliencji (ang. resilience). Żeby sprostać wyzwaniom przyszłości, koncentruje się na kwestiach samowystarczalności energetycznej, nowego stylu życia i przeciwstawiania się skutkom zmian klimatycznych.
Zakłada wykorzystanie naturalnych materiałów budowlanych, m.in. zwęglonego drewna. Całość tworzy surową, minimalistyczną i elegancką formę, zbalansowaną ciemnym, ciepłym drewnem i naturalnym kamieniem.
Jak podkreśla Dominik Gomółka, mocnym akcentem jest zastosowanie jednolitego dachu solarnego SunRoof. W projekcie zostały wykorzystane też takie rozwiązania, jak szkieletowe pasywne ściany zewnętrzne, zaplanowane jako prefabrykowane panele oraz konkretne rozwiązania dla szklarni i świetlików wentylujących dach.
Wyróżnienie w kategorii „dom przyszłości” jury przyznało projektowi The House Of The Future, którego autorem jest architekt Talal Ammouri. Propozycja konkursowa przedstawia koncept domu o dodatniej energii netto, stworzony przy wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji.
Punktem wyjścia do jego powstania było znalezienie optymalnej orientacji dachu, tak aby zmaksymalizować pozyskiwanie energii słonecznej w oparciu o konkretną geolokalizację.
Najlepszy projekt carportu przyszłości: wyniki konkursu
Nagrodę główną w kategorii „carport przyszłości” w wysokości 2 tys. euro zdobył architekt Miłosz Mleczko za projekt Versatile Carport.
Połączenie innowacyjnej technologii solarnej z naturalnymi materiałami z recyklingu sprawia, że carport doskonale komponuje się z domami w różnych stylach architektonicznych i obiektami zabytkowymi.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Iga Soczawa za projekt Carport Pro. Architektka już po raz drugi została doceniona w konkursie organizowanym przez SunRoof. W zeszłorocznej edycji zdobyła wyróżnienie za projekt domu przyszłości.
W najnowszej edycji konkursu Iga Soczawa zaproponowała wiatę garażową, która staje się wielofunkcyjną stacją do zaparkowania samochodu i jego ładowania. Zaawansowane technologie połączyła z tradycyjną, drewnianą konstrukcją, oddając hołd naturalnym materiałom.
Zabieg ten miał również na celu uzyskanie jak największej wszechstronności obiektu, który będzie doskonale prezentował się w każdym otoczeniu, zarówno nowoczesnym, jak i zabytkowym.
Laureatom konkursu gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w nim i za przedstawienie ekologicznej wizji domu i carportu przyszłości.
Jury konkursu: Lech Kaniuk - SunRoof, Stefan Gullgren - Ambasador Szwecji w Polsce, Michał Derc - BIMobject, Bartłomiej Gierszyn - Grenton, Ivana Kildsgaard - Tengbom, Agnieszka Zielińska - Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza, Daniel Cieślik - Anta Architekci studio, Natalia Chylińska - Builder Polska, Weronika Konior - Architektura-murator, Wojciech Rynkowski - Extradom, Ireneusz Polaczek - nowoczesna STODOŁA, Jacek Jakubowski - HouseCollection, Krzysztof Sołoducha - Sztuka Architektury, Michał Pierzchalski - Architektura.info.
Źródło i zdjęcia: SunRoof Technology