Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Resilient House zwycięzcą konkursu „Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021"

Międzynarodowy konkurs „Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021” został rozstrzygnięty! Zwycięzcą w kategorii „dom przyszłości” został architekt Dominik Gomółka za projekt Resilient House. Architekt Miłosz Mleczko zwyciężył w kategorii „carport przyszłości” z projektem Versatile Carport.

Resilient House zwycięzcą konkursu „Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021"
SunRoof Technology SunRoof - połączenie dachówki z ogniwami fotowoltaicznymi
www.sunroof.pl
SunRoof Technology SunRoof - połączenie dachówki z ogniwami fotowoltaicznymi
www.sunroof.pl
Dane kontaktowe:
22 123 0111
Roosevelta 8, 90-056 Łódź

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Celem konkursu zorganizowanego przez SunRoof - międzynarodowy startup tworzący dachy solarne i technologię do inteligentnego zarządzania energią - była popularyzacja zrównoważonej architektury i inteligentnych, przyjaznych dla klimatu rozwiązań.

W tegorocznej edycji uczestnicy konkursu zmierzyli się z zadaniem zaprojektowania domu lub carportu przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject oraz Grenton Smart Home System.

Międzynarodowe jury oceniło nadesłane projekty pod względem warsztatowym, wizualnym oraz estetycznym.
Jury konkursowe przyznało nagrody główne w dwóch kategoriach: „dom przyszłości” i „carport przyszłości” oraz wyróżnienia w każdej z nich.

To niesamowite, jak bardzo wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju okazały się projekty domów i carportów. Gratuluję laureatom konkursu i dziękuję wszystkim jego uczestnikom za inspirujące pomysły oraz kreatywność w tworzeniu Designu Przyszłości. Cieszę się, że odważne i bezkompromisowe podejście do zrównoważonego projektowania przyczynia się do szybszego przejścia świata na czystą energię - mówi Lech Kaniuk, współzałożyciel i CEO SunRoof.
Tegoroczni laureaci wykazali się niezwykle ciekawym podejściem do tematu Designu Przyszłości. Zarówno projekty domu, jak i carportu, zawierały nieszablonowe rozwiązania, a zwycięskie projekty zachwycały inteligentnym połączeniem ekologii z nowoczesnością. To, co najbardziej zwróciło moją uwagę, to dopracowany design oraz czytelne i schludnie wykonane wizualizacje. Miło jest oglądać tak różne projekty, będące odpowiedzią na jeden temat. Serdecznie gratuluję wszystkim zwycięzcom - mówi Michał Derc, Team Manager, BIMobject.

Najlepszy projekt domu przyszłości: wyniki konkursu

Zdobywcą nagrody głównej (4 tys. euro oraz 3-godzinne konsultacje ze specjalistami BIMobject) w kategorii „dom przyszłości” został architekt Dominik Gomółka za projekt Resilient House.

Nagroda główna konkursu Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021, kategoria dom przyszłości: Resilient House, autor projektu: arch. Dominik Gomółka
Nagroda główna konkursu "Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021", kategoria "dom przyszłości": Resilient House, autor projektu: arch. Dominik Gomółka

Projekt innowacyjnego domu podejmuje temat rezyliencji (ang. resilience). Żeby sprostać wyzwaniom przyszłości, koncentruje się na kwestiach samowystarczalności energetycznej, nowego stylu życia i przeciwstawiania się skutkom zmian klimatycznych.

Zakłada wykorzystanie naturalnych materiałów budowlanych, m.in. zwęglonego drewna. Całość tworzy surową, minimalistyczną i elegancką formę, zbalansowaną ciemnym, ciepłym drewnem i naturalnym kamieniem.

Ciekawym wyzwaniem było zaprojektowanie domu, którego wstępnym założeniem jest dopasowanie się do wybranych rozwiązań w zakresie technologii, materiałów konstrukcyjnych i klimatu wnętrza. Wypełnienie takiego „systemu” funkcjami, które musi zapewnić każdy dom, skłania do myślenia od początku o relacji z otoczeniem, słońcem, cieniem oraz różnych intensywnościach dla każdego pomieszczenia. W przyszłości chętnie zajmę się rozwijaniem pomysłów z Domu Przyszłości i faktycznym zastosowaniem ich w praktyce - mówi Dominik Gomółka, autor zwycięskiego projektu domu przyszłości.

Jak podkreśla Dominik Gomółka, mocnym akcentem jest zastosowanie jednolitego dachu solarnego SunRoof. W projekcie zostały wykorzystane też takie rozwiązania, jak szkieletowe pasywne ściany zewnętrzne, zaplanowane jako prefabrykowane panele oraz konkretne rozwiązania dla szklarni i świetlików wentylujących dach.

Projekt pana Dominika Gomółki od początku był jednym z moich faworytów. Przygotowanie koncepcji eleganckiego i nowoczesnego domu to jedna rzecz, wypełnienie go treścią i przygotowanie spójnego i starannie opracowanego projektu jest dużo trudniejsze. W tym przypadku autorowi bardzo dobrze się to udało - mówi Wojciech Rynkowski, Senior Communication Specialist, Extradom.pl.

Wyróżnienie w kategorii „dom przyszłości” jury przyznało projektowi The House Of The Future, którego autorem jest architekt Talal Ammouri. Propozycja konkursowa przedstawia koncept domu o dodatniej energii netto, stworzony przy wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji.

Punktem wyjścia do jego powstania było znalezienie optymalnej orientacji dachu, tak aby zmaksymalizować pozyskiwanie energii słonecznej w oparciu o konkretną geolokalizację.

Wyróżnienie w konkursie Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021, kategoria dom przyszłości: The House Of The Future, autor projektu: arch. Talal Ammouri
Wyróżnienie w konkursie "Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021", kategoria "dom przyszłości": The House Of The Future, autor projektu: arch. Talal Ammouri

Najlepszy projekt carportu przyszłości: wyniki konkursu

Nagrodę główną w kategorii „carport przyszłości” w wysokości 2 tys. euro zdobył architekt Miłosz Mleczko za projekt Versatile Carport.

Nagroda główna konkursu Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021, kategoria carport przyszłości: Versatile Carport, autor projektu: arch. Miłosz Mleczko
Nagroda główna konkursu "Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021", kategoria "carport przyszłości": Versatile Carport, autor projektu: arch. Miłosz Mleczko

Połączenie innowacyjnej technologii solarnej z naturalnymi materiałami z recyklingu sprawia, że carport doskonale komponuje się z domami w różnych stylach architektonicznych i obiektami zabytkowymi.

W mojej pracy starałem się odpowiedzieć na pytanie, czy w przestrzeniach, w których nie ma miejsca na nowoczesny design, a tym bardziej na chaotyczne instalacje, dalej jest miejsce dla fotowoltaiki. Mam na myśli budownictwo tradycyjne i zabytkowe. Owocem przemyśleń jest projekt carportu, pasującego do kontekstu przyrodniczego oraz uniwersalnego pod względem dopasowania do zabudowy tradycyjnej i historycznej. Starannie dobrane parametry dachu SunRoof (południowa ekspozycja, odpowiedni kąt, duża powierzchnia) sprawiają, że carport generuje nadwyżki energii zapewniające połowę zapotrzebowania na prąd średniej wielkości tradycyjnego domu - mówi Miłosz Mleczko, autor zwycięskiego projektu carportu przyszłości.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Iga Soczawa za projekt Carport Pro. Architektka już po raz drugi została doceniona w konkursie organizowanym przez SunRoof. W zeszłorocznej edycji zdobyła wyróżnienie za projekt domu przyszłości.

Wyróżnienie w konkursie Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021, kategoria carport przyszłości: Carport Pro, autor projektu: arch. Iga Soczawa
Wyróżnienie w konkursie "Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021", kategoria "carport przyszłości": Carport Pro, autor projektu: arch. Iga Soczawa

W najnowszej edycji konkursu Iga Soczawa zaproponowała wiatę garażową, która staje się wielofunkcyjną stacją do zaparkowania samochodu i jego ładowania. Zaawansowane technologie połączyła z tradycyjną, drewnianą konstrukcją, oddając hołd naturalnym materiałom.

Zabieg ten miał również na celu uzyskanie jak największej wszechstronności obiektu, który będzie doskonale prezentował się w każdym otoczeniu, zarówno nowoczesnym, jak i zabytkowym.

Laureatom konkursu gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w nim i za przedstawienie ekologicznej wizji domu i carportu przyszłości.

Jury konkursu: Lech Kaniuk - SunRoof, Stefan Gullgren - Ambasador Szwecji w Polsce, Michał Derc - BIMobject, Bartłomiej Gierszyn - Grenton, Ivana Kildsgaard - Tengbom, Agnieszka Zielińska - Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza, Daniel Cieślik - Anta Architekci studio, Natalia Chylińska - Builder Polska, Weronika Konior - Architektura-murator, Wojciech Rynkowski - Extradom, Ireneusz Polaczek - nowoczesna STODOŁA, Jacek Jakubowski - HouseCollection, Krzysztof Sołoducha - Sztuka Architektury, Michał Pierzchalski - Architektura.info. 

Źródło i zdjęcia: SunRoof Technology