Jak przyłączyć WC do kanalizacji w budynku gospodarczym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak przyłączyć WC do kanalizacji w budynku gospodarczym?

W budynku gospodarczym zrobiłem WC, które chciałbym podłączyć do kanalizacji. Rura odprowadzająca ścieki z domu przebiega ok. 5 m od tego budynku. W jaki więc sposób i z czego zrobić takie podłączenie?

aktualizacja: 2018-07-11 11:26:30

Odpowiedź eksperta: Pracę należy rozpocząć od ustalenia przebiegu istniejącej rury kanalizacyjnej i wstępnego wytyczenia trasy dodatkowego podłączenia. Nowy odcinek kanalizacji doprowadza się pod kątem 45° w kierunku spływu, możliwie prostą i najkrótszą drogą.

W miejscu podłączenia trzeba odkopać starą rurę na odcinku przynajmniej 1,5 m i sprawdzić, czy można będzie uzyskać odpowiedni spadek - zalecany nie mniejszy niż 1,5% - między odpływem z łazienki a podłączeniem. W tym rejonie wycina się odcinek starej rury i wstawia kinetę zbiorczą (studzienkę rewizyjną z tworzyw sztucznych) z króćcami przyłączeniowymi o wymiarach dopasowanych do średnicy rur - najczęściej 160 mm. Pełni ona nie tylko rolę przyłączeniową, ale pozwala również na czyszczenie instalacji w razie jej zapchania. Na kinecie montuje się rurę inspekcyjną o średnicy 315 mm, zakończoną teleskopowym zamknięciem z włazem żeliwnym lub plastikowym. Ze względu na brak możliwości przesunięcia końcówek starych rur, konieczne będzie użycie (do połączenia z dodanym elementem) przesuwnej mufki, nałożonej na króciec wyjściowy.

Do budowy nowego odcinka wykorzystuje się rury przeznaczone do układania na zewnątrz o odpowiedniej wytrzymałości ścianek (z reguły w kolorze pomarańczowym). Odcinek rur kanalizacyjnych należy ułożyć na wyrównanej warstwie piasku, kontrolując, na całej długości utrzymanie właściwego spadku, za pomocą długiej poziomnicy bądź węża ogrodowego. Po wstępnym obsypaniu, ziemię wokół rury ugniata się i sprawdza spadek, następnie wykop zasypuje się do poziomu terenu.

Redakcja BD
Na schemacie: Sposób podłączenia dodatkowego WC (w budynku gospodarczym) do kanalizacji.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny