O czym należy pamiętać i jakie odległości zachować przy montażu przydomowej oczyszczalni ścieków?

O czym należy pamiętać i jakie odległości zachować przy montażu przydomowej oczyszczalni ścieków?

O tym, czy przydomowa oczyszczalnia zmieści się na działce, decydują nie tylko wielkość jej poszczególnych elementów i wymagania dotyczące ich montażu względem siebie. Przede wszystkim muszą być zachowane odpowiednie odległości od innych obiektów, na które może oddziaływać.

Najważniejszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest poziom wód gruntowych na działce. Nie może być on mniejszy niż 1,5 m od spodu drenażu rozsączającego. W przypadku zbyt wysokich wód gruntowych należy zastosować specjalne do tego celu przepompownie ścieków, które pozwalają na montaż całej oczyszczalni wyżej, tak aby zachować bezpieczną odległość od nich.

Osadnik gnilny powinien być umiejscowiony jak najbliżej budynku - tak, aby ścieki wędrujące z budynku do zbiornika przebyły jak najkrótszą drogę. Dzięki temu ścieki będą miały wyższą temperaturę - szczególnie zimą, co pozytywnie wpłynie na proces rozkładu zanieczyszczeń.

Sam zbiornik można umieścić w pobliżu budynku jednorodzinnego, ale tylko wtedy, gdy będzie miał odpowiednie odpowietrzenie znajdujące się powyżej 0,6 m od górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych. W przypadku braku takiego rozwiązania osadnik musi znajdować się, co najmniej 5 m od budynku. Dodatkowo zbiornik oczyszczalni powinien być oddalony, co najmniej 15 m od najbliższej studni z wodą pitną, a jej drenaż 30 m oraz minimum 2 m od granicy działki lub drogi. Poza tym należy pamiętać o odsunięciu osadnika o 1,5 metra od rur z gazem i wodą oraz 0,8 metra od kabli elektrycznych.

Konrad Zych
Właściciel firmy EURO SZAKK PL
fot. otwierająca: Euro-Szakk

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz