Systemy wykorzystania wody deszczowej i roztopowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Systemy wykorzystania wody deszczowej i roztopowej

Rok 2020 możemy uznać za specyficzny, szczególnie dla rozwoju gospodarki, w tym również branży sanitarnej. Jest jednak sektor, który zaliczył kolosalny wzrost, a jednocześnie idealnie wpisuje się w trendy budownictwa zrównoważonego. Mowa tu o systemach wykorzystania wody deszczowej i roztopowej, które zyskują na popularności. W niespełna 3 miesiące do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło przeszło 20 000 wniosków o dofinansowanie w programie "Moja Woda", co wyczerpało zasoby pierwszej edycji Programu.

aktualizacja: 2020-12-04 09:18:36

Jednak nie tylko domowe instalacje, pozwalające na wykorzystywanie wody deszczowej cieszyły się powodzeniem. Coraz więcej projektów oraz realizacji można odnotować w sektorze komercyjnym, gdzie wodę deszczową z powodzeniem wykorzystujmy także do spłukiwania toalet.

Z jednej strony rozwiązania te kojarzą się z ekologią. Z drugiej w idealny sposób pozwalają na efektywne wykorzystanie zasobów wodnych tam, gdzie woda pitna nie jest nam niezbędna. A to generuje oszczędności wynikające z obniżenia kosztów związanych z tłoczeniem wody wodociągowej.

Dodatkowo otrzymujemy układ redundantny, czyli taki który daje nam stałą dostawę wody nawet w okresach suszy. To na co postawiliśmy jako wiodący producent urządzeń pompowych, to centrale pompowo-sterujące tzw. centrale deszczowe. Przygotowane portfolio pozwala nam na doposażenie instalacji dualnych odzysków wody deszczowej i roztopowej, zarówno w domach jednorodzinnych jak i wielkogabarytowych obiektach komercyjnych.

Rozwiązania w postaci central deszczowych umożliwiają podłączenie ze sobą dwóch instalacji: wody wodociągowej oraz wody deszczowej. Ponieważ w wodzie deszczowej mogą znajdować się bakterie i mikroorganizmy, instalacja wody szarej musi stanowić oddzielny układ rozprowadzania i nie można jej łączyć z wodą pitną. Stanowi to pewne wyzwanie związane z zachowaniem stałej dostawy wody również w okresach susz.

Rozwiązaniem są gotowe centrale z automatycznym, higienicznym dopustem wody wodociągowej i jednoczesnym zastosowaniem przerwy powietrznej, zaprojektowane zgodnie z normą PN-EN 1717 w klasie A. Centrale deszczowe Wilo-RAIN jako nieduże urządzenia posiadają wszystkie niezbędne do pracy instalacji elementy, począwszy od wielostopniowych pomp wirowych, przez czujnik wykrywający poziom wody w zbiorniku, aż po układ sterujący pompą i elektrozawory dopustu wody z sieci wodociągowej. Rozwiązanie takie zapewnia automatycznie stałą dostawę wody, nawet w przypadku opróżnienia zbiornika na deszczówkę, dzięki zastosowaniu systemu dopustu z higieniczną przerwą powietrzną klasy A.

Wilo-RAIN1 - nowoczesna kompaktowa centrala deszczowa z automatycznym dopustem wody pitnej
Wilo-RAIN1 - nowoczesna kompaktowa centrala deszczowa z automatycznym dopustem wody pitnej.

Jako dostawcy układów pompowych zakładamy, że rok 2021 będzie właśnie owocował w coraz większą ilość instalacji wykorzystania wody deszczowej w budynkach komercyjnych oraz obiektach przemysłowych. Dlatego już teraz zapraszamy do współpracy przy projektowaniu i wykonawstwie.

mgr inż. Bartosz Tywonek
Starszy specjalista ds. szkoleń i rozwoju
Wilo Polska

Firma powiązana:
Wilo Polska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje