Systemy wykorzystania wody deszczowej i roztopowej
Systemy wykorzystania wody deszczowej i roztopowej
Rok 2020 możemy uznać za specyficzny, szczególnie dla rozwoju gospodarki, w tym również branży sanitarnej. Jest jednak sektor, który zaliczył kolosalny wzrost, a jednocześnie idealnie wpisuje się w trendy budownictwa zrównoważonego. Mowa tu o systemach wykorzystania wody deszczowej i roztopowej, które zyskują na popularności. W niespełna 3 miesiące do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło przeszło 20 000 wniosków o dofinansowanie w programie "Moja Woda", co wyczerpało zasoby pierwszej edycji Programu.
Data publikacji: 2020-12-03
Data aktualizacji: 2020-12-04
Jednak nie tylko domowe instalacje, pozwalające na wykorzystywanie wody deszczowej cieszyły się powodzeniem. Coraz więcej projektów oraz realizacji można odnotować w sektorze komercyjnym, gdzie wodę deszczową z powodzeniem wykorzystujmy także do spłukiwania toalet.
Z jednej strony rozwiązania te kojarzą się z ekologią. Z drugiej w idealny sposób pozwalają na efektywne wykorzystanie zasobów wodnych tam, gdzie woda pitna nie jest nam niezbędna. A to generuje oszczędności wynikające z obniżenia kosztów związanych z tłoczeniem wody wodociągowej.
Dodatkowo otrzymujemy układ redundantny, czyli taki który daje nam stałą dostawę wody nawet w okresach suszy. To na co postawiliśmy jako wiodący producent urządzeń pompowych, to centrale pompowo-sterujące tzw. centrale deszczowe. Przygotowane portfolio pozwala nam na doposażenie instalacji dualnych odzysków wody deszczowej i roztopowej, zarówno w domach jednorodzinnych jak i wielkogabarytowych obiektach komercyjnych.
Rozwiązania w postaci central deszczowych umożliwiają podłączenie ze sobą dwóch instalacji: wody wodociągowej oraz wody deszczowej. Ponieważ w wodzie deszczowej mogą znajdować się bakterie i mikroorganizmy, instalacja wody szarej musi stanowić oddzielny układ rozprowadzania i nie można jej łączyć z wodą pitną. Stanowi to pewne wyzwanie związane z zachowaniem stałej dostawy wody również w okresach susz.
Rozwiązaniem są gotowe centrale z automatycznym, higienicznym dopustem wody wodociągowej i jednoczesnym zastosowaniem przerwy powietrznej, zaprojektowane zgodnie z normą PN-EN 1717 w klasie A. Centrale deszczowe Wilo-RAIN jako nieduże urządzenia posiadają wszystkie niezbędne do pracy instalacji elementy, począwszy od wielostopniowych pomp wirowych, przez czujnik wykrywający poziom wody w zbiorniku, aż po układ sterujący pompą i elektrozawory dopustu wody z sieci wodociągowej. Rozwiązanie takie zapewnia automatycznie stałą dostawę wody, nawet w przypadku opróżnienia zbiornika na deszczówkę, dzięki zastosowaniu systemu dopustu z higieniczną przerwą powietrzną klasy A.
Wilo-RAIN1 - nowoczesna kompaktowa centrala deszczowa z automatycznym dopustem wody pitnej.
Jako dostawcy układów pompowych zakładamy, że rok 2021 będzie właśnie owocował w coraz większą ilość instalacji wykorzystania wody deszczowej w budynkach komercyjnych oraz obiektach przemysłowych. Dlatego już teraz zapraszamy do współpracy przy projektowaniu i wykonawstwie.
mgr inż. Bartosz Tywonek Starszy specjalista ds. szkoleń i rozwoju Wilo Polska