Systemy wykorzystania wody deszczowej i roztopowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Systemy wykorzystania wody deszczowej i roztopowej

Rok 2020 możemy uznać za specyficzny, szczególnie dla rozwoju gospodarki, w tym również branży sanitarnej. Jest jednak sektor, który zaliczył kolosalny wzrost, a jednocześnie idealnie wpisuje się w trendy budownictwa zrównoważonego. Mowa tu o systemach wykorzystania wody deszczowej i roztopowej, które zyskują na popularności. W niespełna 3 miesiące do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło przeszło 20 000 wniosków o dofinansowanie w programie "Moja Woda", co wyczerpało zasoby pierwszej edycji Programu.

aktualizacja: 2020-12-04 09:18:36

Jednak nie tylko domowe instalacje, pozwalające na wykorzystywanie wody deszczowej cieszyły się powodzeniem. Coraz więcej projektów oraz realizacji można odnotować w sektorze komercyjnym, gdzie wodę deszczową z powodzeniem wykorzystujmy także do spłukiwania toalet.

Z jednej strony rozwiązania te kojarzą się z ekologią. Z drugiej w idealny sposób pozwalają na efektywne wykorzystanie zasobów wodnych tam, gdzie woda pitna nie jest nam niezbędna. A to generuje oszczędności wynikające z obniżenia kosztów związanych z tłoczeniem wody wodociągowej.

Dodatkowo otrzymujemy układ redundantny, czyli taki który daje nam stałą dostawę wody nawet w okresach suszy. To na co postawiliśmy jako wiodący producent urządzeń pompowych, to centrale pompowo-sterujące tzw. centrale deszczowe. Przygotowane portfolio pozwala nam na doposażenie instalacji dualnych odzysków wody deszczowej i roztopowej, zarówno w domach jednorodzinnych jak i wielkogabarytowych obiektach komercyjnych.

Rozwiązania w postaci central deszczowych umożliwiają podłączenie ze sobą dwóch instalacji: wody wodociągowej oraz wody deszczowej. Ponieważ w wodzie deszczowej mogą znajdować się bakterie i mikroorganizmy, instalacja wody szarej musi stanowić oddzielny układ rozprowadzania i nie można jej łączyć z wodą pitną. Stanowi to pewne wyzwanie związane z zachowaniem stałej dostawy wody również w okresach susz.

Rozwiązaniem są gotowe centrale z automatycznym, higienicznym dopustem wody wodociągowej i jednoczesnym zastosowaniem przerwy powietrznej, zaprojektowane zgodnie z normą PN-EN 1717 w klasie A. Centrale deszczowe Wilo-RAIN jako nieduże urządzenia posiadają wszystkie niezbędne do pracy instalacji elementy, począwszy od wielostopniowych pomp wirowych, przez czujnik wykrywający poziom wody w zbiorniku, aż po układ sterujący pompą i elektrozawory dopustu wody z sieci wodociągowej. Rozwiązanie takie zapewnia automatycznie stałą dostawę wody, nawet w przypadku opróżnienia zbiornika na deszczówkę, dzięki zastosowaniu systemu dopustu z higieniczną przerwą powietrzną klasy A.

Wilo-RAIN1 - nowoczesna kompaktowa centrala deszczowa z automatycznym dopustem wody pitnej
Wilo-RAIN1 - nowoczesna kompaktowa centrala deszczowa z automatycznym dopustem wody pitnej.

Jako dostawcy układów pompowych zakładamy, że rok 2021 będzie właśnie owocował w coraz większą ilość instalacji wykorzystania wody deszczowej w budynkach komercyjnych oraz obiektach przemysłowych. Dlatego już teraz zapraszamy do współpracy przy projektowaniu i wykonawstwie.

mgr inż. Bartosz Tywonek
Starszy specjalista ds. szkoleń i rozwoju
Wilo Polska

Firma powiązana:
Wilo Polska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje