Wraz ze zmieniającym się klimatem, serwisy informacyjne co raz częściej donoszą o gwałtownych ulewach, burzach, oberwaniach chmury, a co za tym idzie - o zalaniach i podtopieniach. Bywa, że na metr kwadratowy przez godzinę spada kilkadziesiąt, nawet przeszło 100 mm deszczu. 1 mm deszczu na 1 m2 to jeden litr wody, 100 mm to 100 l, czyli około 1/5 opadów z całego, suchego roku. W czasie burzy, trwającej pół godziny, potrafi spaść tyle deszczu, co przez miesiąc.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2015-06-01
Data aktualizacji: 2021-09-02
Duża suma opadów to ryzyko, niekiedy wręcz pewność, zalania niewłaściwie zabezpieczonych piwnic i innych nisko usytuowanych pomieszczeń w rezultacie tzw. cofki z kanalizacji. Ulewy powodują bowiem spiętrzenie wody w sieci kanalizacji ogólnospławnej, co może prowadzić do zwrotnego wypływu ścieków z domowych wpustów i przyborów sanitarnych, znajdujących się poniżej poziomu terenu. Cofka może pojawić się również w następstwie zapchania rur czy przepełnienia zbiornika na nieczystości płynne.
Zapewnienie ochrony przed zalaniem to zadanie właścicieli budynków. Pomocą służy im firma KESSEL, proponująca różnorodne urządzenia przeciwzalewowe, chroniące przed cofką w kanalizacji.
Zasuwy burzowe (czyli zawory przeciwzalewowe), przepuszczające ścieki tylko w jedną stronę - z domu do kanalizacji, należy instalować we wszystkich budynkach podłączonych do sieci kanalizacyjnej, z wpustami i przyborami sanitarnymi znajdującymi się poniżej poziomu terenu.
Montaż urządzenia przeciwzalewowego
Błędna zabudowa
Należy szczególnie zwrócić uwagę na to, aby urządzenie przeciwzalewowe nie zostało zabudowane bezpośrednio na głównym przewodzie odprowadzającym, ponieważ w przypadku tak nieprawidłowego montażu, odwadniane są przez to urządzenie również miejsca odpływu, które leżą powyżej poziomu zalewania. W czasie przepływu zwrotnego mechanizm roboczy zamyka się i w ten sposób zapobiega wniknięciu wody do budynku. Jeśli jednak podczas przepływu zwrotnego korzysta się z przyborów usytuowanych powyżej poziomu zalewania, wówczas przewód zbiorczy wypełnia się i woda występuje w piwnicy. W ten sposób można samemu doprowadzić do zalania.
Właściwa zabudowa Aby wykluczyć możliwość zalania pomieszczenia budynku, należy montować urządzenie przeciwzalewowe wyłącznie w miejscu rzeczywiście zagrożonym przepływem zwrotnym, zgodnie z powyższą ilustracją.
Najprostszym rozwiązaniem jest montaż zasuwy burzowej Staufix lub StaufixControl. Została ona wyposażona w jedną lub dwie swobodnie zawieszone klapy, które zamykają się, gdy ścieki zaczynają się cofać. W ten sposób zapobiegają ich wypłynięciu w chronionych pomieszczeniach. Opcjonalnie mogą mieć klapkę ze stali nierdzewnej, która uniemożliwia dostanie się do budynku gryzoniom. Zawór StaufixControl wyposażono dodatkowo w urządzenie ostrzegawcze, które informuje o zagrożeniu przepływem zwrotnym wizualnie i akustycznie.
Automatyczny zawór przeciwzalewowy typu Staufix FKA
Zasuwa burzowa StaufixControl
Zwykłe zaworyStaufix przeznaczone są do ścieków bez fekaliów (tzw. szarych - z wanny, umywalki, pralki). W przypadku ścieków z fekaliami stuprocentowe bezpieczeństwo i spokojny sen gwarantuje wyłącznie automatyczny zawór przeciwzalewowy typu Staufix FKA, wyposażony w dwie klapy, automatycznie blokujące się podczas cofki. Informacja o tym, co dzieje się w kanalizacji, jest zgłaszana za pomocą alarmu na szafce sterowniczej, umieszczanej w łatwo dostępnym miejscu.
Działanie zaworu przeciwzalewowego StaufixControl
Podobnym urządzeniem jest Pumpfix F, który dodatkowo umożliwia korzystanie z toalety w sytuacji przeciążenia kanalizacji, a więc podczas cofki. W momencie jej wystąpienia, klapa zasuwy zamyka się i nie dopuszcza do przedostania się ścieków do wnętrza budynku. Jeśli przy zamkniętej klapie ścieki wciąż napływają, po osiągnięciu określonego poziomu włącza się pompa, która zasysa je i tłoczy do kanału, w kierunku przeciwnym do przepływu zwrotnego.
Zawór Pumpfix F umożliwia korzystanie z toalety podczas "cofki"
Zawory przeciwzalewowe montuje się na poziomych odcinkach kanalizacji wewnętrznej, przed wyjściem z budynku lub w studzience na zewnątrz. Jest też możliwość instalowania ich bezpośrednio na przewodach odprowadzających ścieki z pojedynczych przyborów, np. prysznica lub z wpustów podłogowych. Należy jednak pamiętać, aby nie montować zaworów przeciwzalewowych na głównych przewodach odprowadzających ścieki, bo podczas cofki można doprowadzić do tzw. wewnętrznego zalania. Przez urządzenie przeciwzalewowe powinny przepływać ścieki wyłącznie z wpustów i przyborów sanitarnych zagrożonych przepływem zwrotnym.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie www.kessel.pl