Napowietrzanie wody
Aeracja wypływającej z kranu wody pozwala pozornie zwiększyć jej ciśnienie i faktyczną objętość. Dzięki temu mamy poczucie, że z kranu wypływa "normalny" strumień, podczas gdy faktycznie wody jest mniej, bo jej cząsteczki zastępują pęcherzyki powietrza.
Za proces napowietrzania odpowiada perlator - nakręcana na kran lub wbudowana w niego końcówka z sitkiem o bardzo drobnych oczkach. Przepływająca przez sitko woda samoistnie napowietrza się i rozprasza. Pozwala to zmniejszyć jej zużycie od kilkunastu do nawet 80%.
Niezwykłość tego wynalazku polega też na tym, że perlatory, o ile nie stanowią standardowego wyposażenia baterii kuchennych i umywalkowych, są tanie i kosztują przeważnie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, stali czy mosiądzu. Ważne, aby aerator łatwo można było odkręcić i wyczyścić, co warto sprawdzić podczas zakupu baterii. Ma to znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy mamy w domu twardą wodę, co skutkuje osadzaniem się kamienia.
W baterii kuchennej warto zastosować perlator z regulacją przepływu, dzięki czemu będziemy mogli, np. podczas napełniania garnka wodą, zwiększyć wypływający z kranu strumień. Tego typu urządzenia nie warto stosować jednak w baterii montowanej przy wannie. Ta powinna mieć szeroką wylewkę bez ograniczników przepływu, co umożliwi szybkie napełnienie niecki ciepłą wodą. Z kolei w strefie prysznica funkcję perlatora będzie pełniła dobra słuchawka z regulacją strumienia.
Dowiedz się więcej o nowoczesnych bateriach kuchennych ➡️ Komfortowa i funkcjonalna - jak wybrać idealną baterię do swojej kuchni?
Redakcja BD
Fot. otwierająca: SCHELL