Jeden uchwyt czy dwa kurki?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu większość baterii łazienkowych i kuchennych miało dwa kurki, przy czym jeden otwierał dopływ ciepłej (gorącej), a drugi zimnej wody. Aby uzyskać wodę o pożądanej temperaturze, należało poświęcić kilkanaście sekund na regulację pokręteł. Przez ten czas woda cały czas leciała z kranu i spływała do kanalizacji, co było nieekonomiczne.
Dziś tego typu armatura stosowana jest jeszcze we wnętrzach utrzymanych w rustykalnym stylu. W tym miejscu warto dodać, że kupowanie baterii z dwoma kurkami ma sens w przypadku wanien, bo woda i tak zatrzymuje się w niecce, więc mamy czas, aby dobrać jej właściwą temperaturę.
Inaczej jest w przypadku umywalek czy zlewu. Tam woda od razu spływa do kanalizacji, więc warto, aby od momentu odkręcenia kranu od razu była wykorzystywana. Dlatego tu o wiele lepiej sprawdzą się baterie jednouchwytowe mieszakowe, które pozwalają o wiele szybciej ustawić optymalną temperaturę. Jeżeli dodatkowo nasza armatura zostanie wyposażona w termostat, to nie będziemy musieli za każdym razem samodzielnie ustawiać proporcji strumieni ciepłej i zimnej wody.
Zostaną one wymieszane automatycznie, tak aby temperatura odpowiadała ustawionej na termostacie. Tego typu rozwiązanie, stosowane najczęściej w bateriach kuchennych i prysznicowych, chroni też przed poparzeniem gorącą wodą. Zwykle baterie z termostatem mają blokadę temperatury przy 38 stopniach Celsjusza.
Aby uzyskać cieplejszą wodę należy mocniej nacisnąć pokrętło lub wcisnąć odpowiedni przycisk. Niekiedy blokadę temperatury można ustawić na konkretną wartość podczas montażu baterii. Baterie z termostatem mogą zostać wyposażone dodatkowo w ogranicznik przepływu wody. Pozwala to na podwójną oszczędność - woda, dzięki termostatowi od razu ma pożądaną temperaturę i leci zmniejszonym strumieniem.
Dowiedz się więcej o nowoczesnych bateriach kuchennych ➡️ Na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii kuchennej?
Redakcja BD
Fot. otwierająca: FERRO