Dlaczego warto mieć przydomową oczyszczalnię ścieków?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Dlaczego warto mieć przydomową oczyszczalnię ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków zyskują na popularności, głównie z powodu ich praktyczności i ekonomiczności w porównaniu do tradycyjnych szamb. Oferują one użytkownikom wiele korzyści, takich jak znaczna oszczędność kosztów związanych z regularnym opróżnianiem szamba oraz brak nieprzyjemnych zapachów, co jest szczególnie istotne w ciepłych miesiącach.

aktualizacja: 2024-05-07 12:37:08

Choć koszt początkowy instalacji może być wyższy, to wiele gmin oferuje atrakcyjne dofinansowania, które mogą znacznie zmniejszyć wydatki. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie ze względu na wymogi przestrzenne czy prawne.

W naszym artykule wyjaśniamy, jakie są kluczowe zalety przydomowych oczyszczalni, w jakich sytuacjach warto je rozważyć, a także jakie są potencjalne ograniczenia i warunki konieczne do ich instalacji.

Jakie zalety mają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Największą zaletą jest znacznie mniej kłopotliwe użytkowanie, w porównaniu z szambem. Przede wszystkim nie trzeba ich regularnie opróżniać. Oznacza to większą wygodę i niższe koszty, nawet biorąc pod uwagę, że wybudowanie oczyszczalni jest droższe od szamba. Co ważne, wiele gmin oferuje dofinansowanie tego typu inwestycji, które może wynieść nawet kilka tys. zł.

Ponadto nowoczesne oczyszczalnie są praktycznie bezwonne. Tymczasem z szambem bywa różnie, zwłaszcza gdy jest ono zbyt duże w stosunku do potrzeb domowników i zanim zdąży się napełnić, nagromadzone w nim nieczystości zaczną fermentować. Skutkuje to wydobywaniem się ze zbiornika nieprzyjemnych zapachów.

Należy jednak podkreślić, że przydomowa oczyszczalnia nie jest rozwiązaniem dla każdego. Przede wszystkim jej wykonanie musi dopuszczać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego bądź decyzja o warunkach zabudowy. Ponadto trzeba dysponować odpowiednio dużą działką, aby dało się zachować wspomnianą na początku tekstu odległość oczyszczalni od studni.

Dowiedz się więcej o przydomowej oczyszczalni ścieków ➡️ Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: EKO HOUSE

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!