Choć koszt początkowy instalacji może być wyższy, to wiele gmin oferuje atrakcyjne dofinansowania, które mogą znacznie zmniejszyć wydatki. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie ze względu na wymogi przestrzenne czy prawne.
W naszym artykule wyjaśniamy, jakie są kluczowe zalety przydomowych oczyszczalni, w jakich sytuacjach warto je rozważyć, a także jakie są potencjalne ograniczenia i warunki konieczne do ich instalacji.
Jakie zalety mają przydomowe oczyszczalnie ścieków?
Największą zaletą jest znacznie mniej kłopotliwe użytkowanie, w porównaniu z szambem. Przede wszystkim nie trzeba ich regularnie opróżniać. Oznacza to większą wygodę i niższe koszty, nawet biorąc pod uwagę, że wybudowanie oczyszczalni jest droższe od szamba. Co ważne, wiele gmin oferuje dofinansowanie tego typu inwestycji, które może wynieść nawet kilka tys. zł.
Ponadto nowoczesne oczyszczalnie są praktycznie bezwonne. Tymczasem z szambem bywa różnie, zwłaszcza gdy jest ono zbyt duże w stosunku do potrzeb domowników i zanim zdąży się napełnić, nagromadzone w nim nieczystości zaczną fermentować. Skutkuje to wydobywaniem się ze zbiornika nieprzyjemnych zapachów.
Należy jednak podkreślić, że przydomowa oczyszczalnia nie jest rozwiązaniem dla każdego. Przede wszystkim jej wykonanie musi dopuszczać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego bądź decyzja o warunkach zabudowy. Ponadto trzeba dysponować odpowiednio dużą działką, aby dało się zachować wspomnianą na początku tekstu odległość oczyszczalni od studni.
Dowiedz się więcej o przydomowej oczyszczalni ścieków ➡️ Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Redakcja BD
Fot. otwierająca: EKO HOUSE