Oczyszczalnia przydomowa - jaki typ wybrać?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Oczyszczalnia przydomowa - jaki typ wybrać?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to skuteczny sposób na zarządzanie nieczystościami w miejscach, gdzie nie ma dostępu do centralnej kanalizacji. Najczęściej wybieranym typem jest oczyszczalnia z drenażem rozsączającym, która choć efektywna, wymaga sporo miejsca i regularnego serwisu. Alternatywą są kompaktowe oczyszczalnie, pracujące w zamkniętym systemie i zajmujące znacznie mniej przestrzeni.

aktualizacja: 2024-05-07 12:30:03

Jakie są rodzaje oczyszczalnie ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie mają różne konstrukcje. Najczęściej spotykane są te z drenażem rozsączającym. Składają się z dwóch zasadniczych elementów. Pierwszym jest osadnik gnilny, który przypomina szambo - to do niego spływają z domu nieczystości. Po oddzieleniu się zanieczyszczeń stałych ścieki przepływają przez studzienkę rozdzielczą do perforowanych rur drenażowych, które są ułożone w warstwie żwiru lub tłucznia. Należy je umieścić na głębokości 0,6- 1,2 m poniżej poziomu gruntu, ale co najmniej 1,5 m powyżej najwyższego poziomu wód gruntowych.

Tego typu konstrukcje mają dwa mankamenty - nie są całkowicie bezwonne, ponadto zajmują na działce sporo miejsca - ok. 100 m² w przypadku 4-osobowej rodziny. Istotnym ograniczeniem jest to, że można nad nimi uprawiać tylko płytko korzeniącą się roślinność. Należy jeszcze dodać, że system drenażowy wymaga zwykle po 10-15 latach oczyszczenia i przełożenia rur, co w praktyce oznacza, że trzeba go wykonać od nowa.

Drugi popularny typ to oczyszczalnie kompaktowe. Proces oczyszczania ścieków może się w nich odbywać na różne sposoby - najpopularniejsze rozwiązanie to oczyszczalnie ze złożem biologicznym. Cechą wspólną takich konstrukcji jest to, że oczyszczanie odbywa się nie w gruncie, ale w szczelnych zbiornikach bądź w wydzielonych komorach jednego zbiornika. Ścieki przepływają przez nie do momentu, kiedy ich stan pozwala na odprowadzenie do studni chłonnej albo wód powierzchniowych, np. rowu melioracyjnego. Jakość oczyszczonych ścieków pozwala też przeważnie używać ich do podlewania ogrodu.

Dzięki takiej konstrukcji oczyszczalnie kompaktowe zajmują na działce niewiele miejsca. Ich inne atuty to bezwonność oraz trwałość.

Dowiedz się więcej o budowie przydomowej oczyszczalni ścieków ➡️ Przydomowa oczyszczalnia ścieków - budowa i formalności

Redakcja BD
Fot. otwierająca: EKO HOUSE

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!