Szambo na działce - jak zbudować i o czym pamiętać?

Szambo na działce - jak zbudować i o czym pamiętać?

Szambo to ważny element infrastruktury każdego domu, który nie jest podłączony do centralnej kanalizacji. Choć tradycyjne szamba z kręgów betonowych odchodzą do przeszłości, obecnie mamy do wyboru nowoczesne rozwiązania, takie jak prefabrykowane zbiorniki betonowe czy lekkie zbiorniki z tworzywa sztucznego. Każde z nich ma swoje zalety, ale również wymaga spełnienia pewnych warunków montażowych.

W tym artykule omawiamy, jakie są typy szamb dostępnych na rynku, jakie mają zalety i wady, a także jakie aspekty należy wziąć pod uwagę decydując o ich wyborze – od sposobu instalacji, przez kwestie związane z wysokością wód gruntowych, aż po częstotliwość opróżniania i przepisy regulujące wielkość zbiornika.

Z czego wykonać zbiornik na ścieki?

Szambo, czyli bezodpływowy zbiornik na ścieki, można wykonać na trzy sposoby. Pierwszy, czyli zastosowanie kręgów betonowych, które układa się samodzielnie jeden na drugim, jest już w zasadzie niepraktykowany.

Obecnie szambo ma najczęściej formę prefabrykowanego zbiornika z betonu. Największą zaletą tego wariantu jest prosty montaż - zbiornik wystarczy tylko opuścić do przygotowanego wcześniej wykopu. Ze względu na dużą wagę niepotrzebne jest żadne dociążenie ani kotwienie zbiornika. Ale ma to i drugą stronę, bo do montażu trzeba użyć dużego dźwigu HDS, a nie na każdą działkę da się nim wjechać.

W takiej sytuacji polecany jest prefabrykowany zbiornik z tworzywa sztucznego. Jest lekki, co znacząco ułatwia transport i montaż. Potrzebne jest za to jego zakotwienie, gdyż nienapełniony zbiornik mógłby zostać wypchnięty na powierzchnię przez wody gruntowe. Ale nawet takie zabezpieczenie nie daje stuprocentowej gwarancji, dlatego takiego zbiornika lepiej nie planować na działce, na której poziom wód jest wysoki.

Wybór rodzaju szamba to jedno, a określenie jego wielkości - drugie. Większy zbiornik jest bardziej wygodny i tańszy w użytkowaniu. Rzadziej bowiem trzeba go opróżniać, a przecież każdy przyjazd wozu asenizacyjnego sporo kosztuje (a większy kosztuje niewiele więcej niż mniejszy). Warto jednak wiedzieć, że szamba o pojemności większej niż 10 m³ podlegają bardziej restrykcyjnym przepisom odnośnie lokalizacji. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest zwykle szambo o pojemności 10 m³. Aby nie dopuścić do jego przepełnienia, zbiornik warto wyposażyć w czujnik poziomu napełnienia.

Gdzie umieścić szambo?

Zbiornik na ścieki można umieścić w dowolnym miejscu działki, pod warunkiem, że zostaną zachowane następujące odległości wymagane przez prawo, czyli:

  • 2 m od granicy działki. Odległość ta może być mniejsza wtedy, gdy zainteresowani sąsiedzi uzgodnią umieszczenie swoich zbiorników bezpośrednio przy granicy;
  • 5 m od okien i drzwi do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi;
  • 15 m od studni.

Dodatkowo przepisy stanowią, że szamba nie można sytuować na działkach położonych na terenach zalewowych oraz w zagłębieniu terenu, gdzie byłoby narażone na zalanie przez wody opadowe. Jak wspomniano, na niektórych posesjach jego wykonanie może być więc zakazane na mocy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.

Ze względów praktycznych zbiornik warto zaplanować tak, by można go było łatwo opróżniać. Najlepiej, gdy wóz asenizacyjny nie musi wjeżdżać na teren posesji. Dzięki temu domownicy nie muszą być nawet obecni w domu podczas opróżniania. W tym celu należy wykonać przyłącze do opróżniania, zakończone odpowiednim złączem zamontowanym w ogrodzeniu.

Dowiedz się więcej o budowie przydomowego szamba ➡️ Jakie warunki muszę spełnić, aby mieć szambo?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: SZAMBA EKO

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz