Jakie znaczenie ma moc podgrzewaczy przepływowych?
Tak jak w przypadku urządzeń pojemnościowych, najważniejszą cechą jest ich wielkość, tak dla podgrzewaczy przepływowych - krytyczne znaczenie ma moc. Przekłada się bowiem wprost na wielkość strumienia gorącej wody, którą mogą zapewnić. Zaś jeżeli będzie on zbyt mały to nie sposób mówić o komforcie. Wszystko dlatego, że ciepło musi być przekazane wodzie natychmiast. Jedynie podwyższając moc, możemy zapewnić większy strumień ciepłej wody, lub jej wyższą temperaturę przy identycznym przepływie.
Najtrudniej jest zasilać prysznice, gdyż te wymagają ok. 20 kW mocy. To wystarcza do zapewnienia mniej więcej 10 l/min. Może się to jednak okazać niewystarczające w przypadku deszczownic i niektórych pryszniców o bardzo dużym przepływie. Dlatego, jeżeli planujemy przepływowe podgrzewanie wody, to starannie sprawdzajmy wymogi urządzeń, które mają one zasilać. Trzeba też wziąć pod uwagę, że podgrzewacz musi dzielić strumień ciepłej wody pomiędzy wszystkie punkty jej poboru w danej chwili. Dlatego np. równoczesne zasilanie dwóch pryszniców praktycznie nie wchodzi w grę. Stosowania podgrzewaczy o mocy 40 czy 50 kW w domach jednorodzinnych się nie praktykuje.
W przypadku podgrzewaczy elektrycznych ważnym ograniczeniem jest sam przydział mocy. Wprawdzie może on sięgać nawet 40 kW, jednak zwykle nie jest on aż tak duży. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że w domu zwykle działa równocześnie wiele urządzeń elektrycznych, część przydzielonej mocy jest więc już wykorzystywana.
Kiedy potrzebne jest zasilania 3-fazowe?
Podgrzewacze pojemnościowe zasilane są prądem 1-fazowym (230 V), gdyż moc ich grzałek jest niewielka i wynosi najczęściej 1,5 lub 2,0 kW. Dzięki temu można zasilać je z typowego gniazdka. Jednak bardzo zalecane jest wykonanie osobnego obwodu zasilającego wyłącznie podgrzewacz. Zupełnie inaczej jest w przypadku ogrzewaczy przepływowych. Te, z racji wymaganej wysokiej mocy, często muszą być zasilane z obwodów 3-fazowych (400 V), czyli tzw. siłowych. Chociaż dla ścisłości trzeba dodać, że niektóre z nich wykorzystują faktycznie jedynie dwie fazy.
Warto dodać, że chociaż większość podgrzewaczy gazowych wymaga podłączenia do prądu (230 V), to dostępne są również urządzenia które tego nie wymagają, a do ich działania wystarcza zasilanie bateryjne (ewentualnie mają zapłon piezoelektryczny). Mogą być przydatne choćby w domkach letniskowych, jeżeli są zasilane gazem z butli, a budynek nie jest przyłączony do sieci energetycznej. Taki sposób działania może być też użyteczny, jeżeli w danym rejonie często dochodzi do przerw w dostawie prądu.
Jaka może być moc podgrzewaczy elektrycznych?
Moc urządzeń 3-fazowych może sięgać blisko 30 kW, nie ustępują więc pod tym względem gazowym podgrzewaczom i kotłom dwufunkcyjnym. Oczywiście, pod warunkiem zapewnienia odpowiednio wysokiej mocy przyłączeniowej oraz wykonania instalacji, która zniesie tak duże obciążenia.
Natomiast podgrzewacze 1-fazowe mają o wiele niższą moc, mniej więcej od 3 do 7 kW. Te najsłabsze nadają się jedynie do zasilania baterii umywalkowych. Trzeba przy tym uprzedzić, że chociaż dostępne są ogrzewacze o mocy zaledwie ok. 5 kW przeznaczone do zasilania pryszniców, to ich możliwości są ograniczone. Wszystko za sprawą bardzo małego strumienia ciepłej wody, który są w stanie zapewnić. Dlatego zwykle sprzedaje się je ze specjalną słuchawką, tak aby przepływ był ograniczony. Z założenia są przeznaczone raczej do domków letniskowych, nie zaś do codziennego użytku w domach jednorodzinnych.
Dowiedz się więcej o doborze odpowiedniego podgrzewacza przepływowego ➡️ Jaka powinna być moc ogrzewacza przepływowego zasilającego prysznic?
Redakcja BD
fot. otwierająca: STIEBEL ELTRON