Studnia w domu? Wybierz odpowiednią pompę i zbiornik!

Studnia w domu? Wybierz odpowiednią pompę i zbiornik!

Dostęp do czystej wody w domu jednorodzinnym to podstawa, lecz gdy źródłem tego cennego zasobu jest własna studnia, wyzwanie staje się bardziej skomplikowane. Pompy i zbiorniki do magazynowania wody to kluczowe elementy systemu, które zapewniają ciągłość dostaw i odpowiednie ciśnienie w kranach. W artykule zagłębiamy się w świat tych niezbędnych urządzeń, prezentując różnorodność dostępnych na rynku rozwiązań oraz ich praktyczne zastosowania.

Od pompy powierzchniowej, idealnej do płytkich studni, po ciche i wydajne pompy głębinowe, zdolne czerpać wodę z dużych głębokości - wybór odpowiedniego sprzętu ma kluczowe znaczenie dla efektywności całego systemu.

Ponadto, omawiamy zalety zbiorników przeponowych, które nie tylko zapewniają stabilność ciśnienia wody, ale także ograniczają częstotliwość uruchamiania pomp, co przekłada się na oszczędności energetyczne i mniejszy hałas. Przygotuj się na kompleksowy przegląd technologii, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru wyposażenia do swojego domu.

Pompy i zbiorniki

Aby pobierać wodę ze studni, niezbędne jest dodatkowe wyposażenie - pompy i zbiorniki do magazynowania wody.

Najczęściej zastosowanie mają pompy powierzchniowe (samozasysające), które na ogół montuje się w budynku i łączy ze studnią rurą ssawną. Nadają się wyłącznie do studni, w których woda znajduje się na głębokości nie większej niż 7-8 m. Tego typu urządzenia sprzedawane są przeważnie w zestawach hydroforowych - razem z ciśnieniowym zbiornikiem wody.

Alternatywą są pompy głębinowe - droższe od powierzchniowych, ale ponieważ pracują zanurzone w wodzie, mogą tłoczyć ją z niemal dowolnej głębokości. Istotne jest to, że pracują ciszej od modeli powierzchniowych.

Obecnie wodę magazynuje się głównie w zbiornikach przeponowych. Ich nazwa bierze się od gumowej przepony oddzielającej poduszkę gazową od przestrzeni, w której znajduje się woda.

Są niekłopotliwe w obsłudze, w przeciwieństwie do stosowanych kiedyś zbiorników bezprzeponowych, które wymagały dość częstego dopompowywania powietrza do zbiornika. Choć w sprzedaży są naczynia nawet kilkunastolitrowe, lepiej kupić większe, np. 100-litrowe.

Dzięki temu pompa nie będzie się wyłączała zbyt często, co przedłuży żywotność napędzającego ją silnika oraz zmniejszy zużycie energii. Ograniczy to też uciążliwości związane z hałasem pracującej pompy.

Dowiedz się więcej o pompach i zbiornikach ➡️ Rodzaje pomp i zbiorników wodnych

Redakcja BD
fot. otwierająca: Wilo/Ebara

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz