Nie daj się nabrać na szambo - mimo niskich kosztów wykonania, jest to najdroższa opcja!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nie daj się nabrać na szambo - mimo niskich kosztów wykonania, jest to najdroższa opcja!

Planując budowę domu na działce, która nie ma dostępu do kanalizacji, powinniśmy pamiętać o odpowiednio wczesnym zaplanowaniu kwestii odprowadzania ścieków. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, jednak do najpopularniejszych od lat należy tradycyjne, bezodpływowe szambo. Popularność tego typu instalacji wynika głównie z ich niskiej ceny, jednak biorąc pod uwagę łączne koszty związane z eksploatacją - okazuje się, że może być to najdroższa opcja.

aktualizacja: 2023-12-15 12:19:48

Szambo - dlaczego jest tak popularne?

Szambo to bezodpływowy, szczelny zbiornik na ścieki, który już od lat stosowany jest w polskich gospodarstwach domowych. Mimo zasadniczo prostego schematu działania, na przestrzeni lat zmieniała się technologia w której są konstruowane. Początkowo dominowały zbiorniki z betonowych kręgów, jednak obecnie stawia się na ich prefabrykowane odpowiedniki, wykonane z betonu lub żelbetu. Popularne są także szamba z tworzyw sztucznych, które wbrew pozorom są wyjątkowo wytrzymałe i trwałe, odporne na czynniki zewnętrzne, a dodatkowo łatwiejsze w transporcie i montażu.

Szambo jest zatem rozwiązaniem, posiadającym na pozór wiele zalet, wśród których wymienia się m.in.:

  • niską cenę budowy (z reguły możemy zapewnić sobie instalację już za 3-5 tys. złotych);
  • prosty i szybki montaż;
  • niewielkie wymagania w zakresie działki.

Mimo tego, ten sposób odprowadzania ścieków ma też swoje wady, wśród których należy wymienić:

  • wysokie koszty eksploatacji (nawet 3-4 tys. złotych rocznie);
  • uciążliwości związane z koniecznością monitorowania i usuwania nieczystości;
  • konieczność zapewnienia dojazdu dla wozu asenizacyjnego;
  • ryzyko przepełnienia.

W efekcie szambo w dłuższej perspektywie może okazać się zarówno kosztochłonne, a do tego czasochłonne. Ponadto jest także uciążliwe w utrzymaniu, a zapewne wielu z nas, budując wymarzony dom nie ma zamiaru poświęcać kilku godzin w ciągu miesiąca na zadania związane z serwisem zbiornika na nieczystości.

Na jakie rozwiązanie możemy zdecydować się w zamian?

Alternatywą dla tradycyjnego szamba są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Tego rodzaju instalacje charakteryzują się nieco większym poziomem skomplikowania, jednak oferują w zamian szereg korzyści. Trzeba też pamiętać, że posiadają one inne wymogi w zakresie działki, przez co warto odpowiednio wcześniej poprosić o audyt specjalistę z firmy zajmującej się tego typu instalacjami. Na terenie województwa łódzkiego można liczyć na wsparcie ekspertów z EKO-BIO.

Przede wszystkim warto nadmienić, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków, które można kategoryzować na różne sposoby.

Przykładem może być w tym zakresie oferta firmy EKO-BIO z Łodzi, która w swojej ofercie posiada:

  • przydomowe oczyszczalnie biologiczne, do których działania raz na dwa tygodnie należy dodać preparatu bakteryjnego, a raz na 9 miesięcy wybrać osad ze zbiornika;
  • przydomowe oczyszczalnie chemiczne, skonstruowane z myślą o aglomeracjach powyżej 100 000 mieszkańców, gdzie do działania poza preparatem bakteryjnym wykorzystuje się specjalny środek chemiczny, a częstotliwość wyboru osadu również wynosi ok. 9 miesięcy.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków

Warto przy tym podkreślić, że oba rozwiązania - mimo wyższej ceny instalacji - w perspektywie kilku lat są nawet kilkukrotnie oszczędniejsze w eksploatacji od tradycyjnego szamba. Ich zasadniczą zaleta jest także niska uciążliwość i brak konieczności częstego wywożenia ścieków - co samo w sobie generuje hałas i nieprzyjemne zapachy.

Podsumowując należy zatem pamiętać, by planując tego rodzaju inwestycję, wziąć pod uwagę zarówno koszty budowy zbiornika, jak też jego późniejszej eksploatacji. Biorąc bowiem pod uwagę dłuższą perspektywę szambo może być rozwiązaniem znacznie kosztowniejszym, niż teoretycznie droższa przydomowa oczyszczalnia ścieków. Uwzględniając przy tym również korzyści alternatywne związane z niską uciążliwością i ekologią, przydomowe oczyszczalnie ścieków są opcją korzystniejszą w niemal każdym aspekcie.

Poznaj zalety oczyszczalni EKO-BIO, zadzwoń i dowiedz się więcej!


Zadzwoń po szczegóły oferty: 784 761 082
Firma powiązana:
Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!