Przydomowa oczyszczalnia ścieków - co warto wiedzieć przed budową?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - co warto wiedzieć przed budową?

W rejonach o rozproszonej zabudowie, gdzie dostęp do sieci kanalizacji zbiorczej nie jest możliwy, bardzo popularnym rozwiązaniem staje się przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków. Dlaczego?

Przydomowa oczyszczalnia generuje oszczędności względem szamba

Nowopowstające budynki wykonywane są z wykorzystaniem rozwiązań uniezależniających mieszkańców od usług zewnętrznych, takich jak np. wywóz nieczystości płynnych. Uzależnienie od tego typu usługodawców należy minimalizować, chcąc w swoim domu stosować politykę gromadzenia oszczędności i posiadania pewnej autonomii.

Można powiedzieć, że przydomowa oczyszczalnia ścieków stoi w jednym szeregu z rozwiązaniami takimi jak rekuperatory, pompy ciepła czy fotowoltaika, a więc technologiami mającymi na celu maksymalizowanie odzysku energii w naszym domu, redukowanie strat.

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia nie generuje odzysku energii, ale pozwala odzyskiwać wodę ze ścieków. Wodę pościekową (oczyszczone ścieki) można wykorzystywać do nawadniania ogrodu.

Ponadto, przydomowa biologiczna oczyszczalnia nie wymaga comiesięcznego opróżniania, co w porównaniu z szambem czyni ją urządzeniem pozwalającym oszczędzać wodę i pieniądze.

Sposób funkcjonowania przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków

Chcę zainstalować przydomową oczyszczalnię ścieków, o czym powinienem pomyśleć przed?

⇒ Sprawdzić warunki gruntowo-wodne

Chcąc rozsądnie podejść do tematu należy w pierwszej kolejności zapoznać się z warunkami gruntowo-wodnymi panującymi na naszej działce. Instalacja przydomowej biologicznej oczyszczalni to jedno, ale dobranie odpowiedniego systemu odprowadzania wody pościekowej to drugie.

Dla przykładu, przydomowa biologiczna oczyszczalnia VH nadaje się na każde warunki gruntowo wodne, ale nie w każdych warunkach można zastosować drenaż rozsączający. Nie sprawdzi się on w przypadku występowania gruntu słabo przepuszczalnego. Co w takim wypadku począć? Zastanowić się nad rozsączaniem napowierzchniowym, szczelnym zbiornikiem do gromadzenia wody pościekowej lub odprowadzeniem do rowu.

⇒ Załatwić formalności ze starostwem powiatowym

Firma Eko House Technologie Ekologiczne działa w branży już od 2010 roku i dobrze znając realia na rynku przydomowych oczyszczalni udostępnia niezbędną dokumentację jeszcze przed zakupem, a nawet poleca zgłosić oczyszczalnie w wydziale budowlanym starostwa odpowiedniego dla miejsca budowy jeszcze przed zakupem.

Każde zgłoszenie to sprawa indywidualna i w grę mogą wchodzić przepisy lokalne, które należy spełnić przy doborze urządzenia do utylizacji ścieków.

⇒ Zapoznać się z przepisami dotyczącymi odległości na działce

Czasami także wielkość działki będzie determinować wybór przydomowej oczyszczalni. Na niewielkim obszarze warto zamontować kompaktowe urządzenie, które spełni wymogi formalne np. 2 metry odległości od granicy działki, w przypadku jeżeli między granicą a budynkiem mamy zaledwie 6 metrów montowanie oczyszczalni zbudowanej z kilku zbiorników będzie niemożliwe. Rozwiązanie takie jak biologiczna przydomowa oczyszczalnia VH, której średnica wynosi zaledwie 140 cm przy modelu do 6 osób, może okazać się jedynym racjonalnym wyborem.

Warto wstępnie pomierzyć, ustalić ile miejsca może zająć oczyszczalnia wraz z systemem odprowadzania wody pościekowej.

Klarowność wody pościekowej w oczyszczalni VH6 Premium
Klarowność wody pościekowej w oczyszczalni VH6 Premium

⇒ Zwrócić uwagę na cenę i ilość elektroniki

Nieskomplikowana technologia i zrezygnowanie z podzespołów zasilanych energią elektryczną nie tylko wpłynie na obniżenie kosztów eksploatacji, ale obniży też koszty ewentualnych napraw i serwisów. Dla przykładu, mając do wyboru oczyszczalnię z pompą na odpływie i taką gdzie odpływ jest grawitacyjny, powinniśmy skierować swoją uwagę na oczyszczalnię pozbawioną dodatkowej pompy. Odpływ grawitacyjny jest mniej kłopotliwy, nie może się zepsuć w przeciwieństwie do pompy, która uzależniona jest od dopływu energii elektrycznej. Przerwa w dostawie prądu sprawi, że oczyszczalnia z pompą na wypływie po prostu się przepełni.

Wszystkie dostępne na rynku technologie biologiczne opierają się o działanie mikroorganizmów, ale różnią się sposobem dostarczania dla nich niezbędnego tlenu. Najprostszym rozwiązaniem jest korzystanie z kompresora, który napowietrza ścieki. Kompresor umieszczony jest poza zbiornikiem oczyszczalni co pozytywnie wpływa na jego żywotność i bezawaryjność. Kompresory są dostępne od ręki na aukcjach internetowych, a używane w oczyszczalniach VH dmuchawy SECOH to urządzenia uznane na rynku.

Biologiczna oczyszczalnia VH6 Premium

⇒ Wybrać oczyszczalnię zgodną z polskimi normami, która daje możliwość pozyskania dotacji

Każda dopuszczona do obrotu na terenie Polski oczyszczalnia powinna w swojej dokumentacji mieć deklarację właściwości użytkowych, która informuje w jakim stopniu dane urządzenie oczyszcza ścieki. Jedynie przydomowe oczyszczalnie spełniające normę mogą być brane pod uwagę w przypadku chęci uzyskania dotacji, co oznacza, że pod uwagę należy brać oczyszczalnie biologiczne. Popularne kiedyś oczyszczalnie ekologiczne, czyli drenażowe dyskwalifikuje niski stopień oczyszczania ścieków. Na oczyszczalnie ekologiczne nie ma dotacji.

Dotację na zakup i montaż oczyszczalni biologicznej można uzyskać w urzędzie gminy lub z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.


www.ekohouse-oczyszczalnie.pl
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz