Jakie bakterie do przydomowych oczyszczalni biologicznych i szamb ekologicznych stosować?

Jakie bakterie do przydomowych oczyszczalni biologicznych i szamb ekologicznych stosować?

Stosowanie dodatkowych biopreparatów to bardzo popularna forma próby poprawienia stanu eksploatacyjnego przydomowej oczyszczalni lub szamba ekologicznego. Warto w tej kwestii zapoznać się z opinią firmy mającej 12-letnie doświadczenie w branży utylizacji ścieków, która stale monitoruje rynek biopreparatów, a także śledzi rozwiązania sprawdzane na dużych miejskich oczyszczalniach.

Osad czynny - od bakterii w proszku do kłaczkowatej zawiesiny

Zacznijmy od tego, że osad czynny, będący podstawą funkcjonowania biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków takich jak VH nie jest tożsamy z bakteriami. Bakterie, owszem, są jego głównym składnikiem, ale osad czynny to również liczne pierwotniaki, bardziej złożone mikroorganizmy, które tworzą jego biocenozę. To co dozujemy w biopreparacie, zwłaszcza tym startowym, to same bakterie, natomiast cała reszta pojawia się samoczynnie po pewnym czasie.

Należy wiedzieć, że klarowność wody pościekowej odpływającej z oczyszczalni przydomowej jest w bardzo dużej mierze uzależniona nie tylko od działania bakterii, ale także pierwotniaków takich jak np. orzęski. Dlaczego? Poza bakteriami budującymi kłaczki osadu czynnego, w ścieku zaczynają się rozmnażać bakterie wolnożyjące. Nie tworzą one zbitej struktury co powoduje, że pobrana próbka ścieku nawet po odstaniu wydaje się mętna. Orzęski, żywiąc się bakteriami wolnożyjącymi, poprawiają klarowność wody pościekowej.

Biologiczna oczyszczalnia VH6 Premium w trakcie eksploatacji
Biologiczna oczyszczalnia VH6 Premium w trakcie eksploatacji

Co nam daje ta wiedza? Najważniejszy wniosek jest taki, że nie możemy spodziewać się wyklarowania wody pościekowej dopóki w naszej przydomowej oczyszczalni nie zaczną działać pierwotniaki. Ich pojawienie się w osadzie jest kwestią indywidualną w każdej oczyszczalni. Czas od momentu pierwszego uruchomienia do pojawienia się klarowności ścieku, który zaobserwujemy gołym okiem to okres rozruchu. W przypadku oczyszczalni VH trwa on od 1 do 3 miesięcy, czyli stosunkowo krótko, ponieważ większość dostępnych na rynku przydomowych oczyszczalni potrzebuje do tego celu od 3 do 6 miesięcy, czyli 2 razy dłuższego okresu.

Im bardziej zróżnicowana biocenoza osadu czynnego tym lepsza jego kondycja i efekty oczyszczania.

W przeciwieństwie do oczyszczalni biologicznej, szambo ekologiczne potrzebuje do rozwoju bakterii beztlenowych. Nie potrzebują one napowietrzania a ich głównym zadaniem jest upłynnienie nieczystości oraz redukcja nieprzyjemnego zapachu.

Dobra kondycja osadu czynnego - jak ją uzyskać w przydomowej oczyszczalni?

Na pierwszym miejscu stoi zawsze poprawna eksploatacja przydomowej oczyszczalni. Nie da się uzyskać dobrej kondycji osadu czynnego bez solidnych fundamentów. U ich podstaw stoją np. właściwe ustawienia. Obecnie, większość przydomowych oczyszczalni to urządzenia z napowietrzaniem, czyli oczyszczalnie biologiczne gdzie najważniejszym prekursorem rozwoju bakterii jest właśnie natlenianie ścieku. Bez tego nie da się wyhodować zdrowego osadu czynnego. Bakterie to również organizmy podatne na zmiany w środowisku, w którym bytują. Tym środowiskiem jest zbiornik naszej przydomowej oczyszczalni, który wypełnia ściek. Ów ściek jest tam doprowadzany z domu poprzez rurę kanalizacyjną, którą zasilamy poprzez użytkowanie toalety, kuchni i pralni. Zdarza się, że zapominamy o tym, że w przydomowej oczyszczalni znajdziemy to co wrzucamy do toalety. Nadmierne używanie środków bakteriobójczych na pewno nie wpłynie pozytywnie na nasz osad czynny i pracę przydomowej oczyszczalni ścieków - nasza eksploatacja nie będzie stać na wysokim poziomie.

Klarowność wody pościekowej w oczyszczalni VH6 Premium
Klarowność wody pościekowej w oczyszczalni VH6 Premium

W takim przypadku, kiedy nie zapewnimy poprawnych ustawień oraz nie zadbamy o osad poprzez eksploatację, może się okazać, że dozowanie biopreparatów będzie jedynie w małym stopniu ratować stan osadu a efekty nie będą dla nas zadowalające.

Eko House Technologie Ekologiczne zachęca klientów do kontaktu działem technicznym. Dopiero po odpowiedniej analizie sytuacji, technik dobiera odpowiedni biopreparat i poleca go do zakupu. Pozwala to klientowi na zakup środka, który będzie rzeczywiście pozytywnie wpływał na kondycję osadu czynnego.

Osad czynny
Osad czynny

Bakterie na start - zwróć uwagę na sposób dozowania

Bakterie startowe najlepiej dozować bezpośrednio do zbiornika przydomowej oczyszczalni. Optymalnym rozwiązaniem jest ich zaszczepienie do tej komory biologicznej oczyszczalni, gdzie proces technologiczny ma swój początek. Producenci bakterii startowych często proponują sypianie ich do toalety co ma na celu ułatwienie użytkownikowi zadania. Takie rozwiązanie nie jest jednak optymalne, ponieważ ryzykujemy, że jakaś część preparatu pozostanie w rurach i nie trafi od razu do oczyszczalni. Można je stosować w przypadku cyklicznego dozowania bakterii do szamba ekologicznego.

Preparaty takie jak BioStarter, które są wyposażone w dużą skoncentrowaną dawkę bakterii, możemy stosować z rozbiciem na dwie dawki.

BioControl - produkt polecany przez serwisantów przydomowych oczyszczalni

Eko House zapewnia użytkownikom komfort i bezpieczeństwo podczas eksploatacji. Stąd produkty, które oferują są przez nich w pierwszej kolejności testowane. Biopreparat to tak naprawdę biały proszek, bakterie, które są uśpione, ich nośniki, enzymy wspomagające rozwój. O jego skuteczności decyduje ich właściwe skoncentrowanie a Eko House tę skuteczność sprawdza na swoich urządzeniach.

Właściciele i pracownicy firmy Eko House to również posiadacze tych oczyszczalni. Dobrze wiedzą co zrobić, by pracowały one jak najlepiej.

Tak samo było w przypadku biopreparatu BioControl, który testowali u siebie wybrani użytkownicy przydomowych biologicznych oczyszczalni VH. Zbadanie ich opinii, zapoznanie się ze stanowiskiem serwisantów dało firmie Eko House Technologie Ekologiczne sygnał, że deklarowane przez producenta korzyści ze stosowania tego środka są jak najbardziej godne uwagi.

Biopreparat BioControl

Systematyczność - najlepsza droga do osiągania dobrych rezultatów

Chcąc uzyskać pożądany efekt, czyli poprawę kondycji osadu powinniśmy zdać sobie sprawę, że procesy biologiczne są złożone. Ta złożoność sprawia, że wszystko co robimy w celu poprawy pracy naszej przydomowej oczyszczalni potrzebuje czasu. Cierpliwość to cecha, którą winien wykazywać się każdy użytkownik biologicznej oczyszczalni. Czy to poprzez zmianę ustawień, nawyków związanych z eksploatacją, czy też dozowanie biopreparatu, zmieniamy środowisko w którym żyją bakterie. Powinniśmy pamiętać, że nie kręcimy pokrętłami jakbyśmy stroili radio, więc nie od razu znajdziemy interesujący nas kanał. Tutaj raczej stwarzamy podwaliny pod efekt, który przyjdzie z czasem. Ile przyjdzie nam czekać? Zwykle potrzeba kilku tygodni stosowania biopreparatu by zauważyć różnicę.


www.ekohouse-oczyszczalnie.pl
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz