Czy wiesz, że ok. 50% wody wodociągowej możesz zastąpić wodą opadową? Deszczówka może być wykorzystywana do mycia podjazdu przed domem, spłukiwania toalet, a nawet prania ubrań, jednak przede wszystkim wykorzystuje się ją do podlewania ogrodu. Deszczówka jest wodą miękką i ubogą w chlor, rośliny są za nią wdzięczne.
Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz magazynować deszcz? Sposobów jest kilka. Oto niektóre z nich:
Naziemne zbiorniki na wodę deszczową, które mogą pełnić aż trzy funkcje w ogrodzie:
- łapanie wody opadowej prosto z rury spustowej (tutaj przyda się zbieracz wody, który przekieruje wodę z rury wprost do zbiornika),
- tworzenie kompozycji kwiatowej - niektóre zbiorniki "2w1" posiadają donicę na rośliny,
- dodatkowa dekoracja w ogrodzie.
Wybór naziemnych zbiorników na deszczówkę jest naprawdę duży. Styl zbiornika można dopasować do wyglądu swojego domu, bądź atmosfery panującej w ogrodzie. W ofercie firmy GRAF znajdują się zbiorniki w stylu klasycznym, śródziemnomorskim, rustykalnym i nowoczesnym. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Podziemne zbiorniki na wodę deszczową to propozycja dla osób, które mają w planach budowę domu, albo nie boją się małej rewolucji w ogrodzie. Jak sama nazwa wskazuje, zbiorniki podziemne są posadowione w gruncie, przed ich montażem trzeba przygotować odpowiednio duży wykop w ziemi oraz zaplanować rozmieszczenie całej instalacji.
Podziemne zbiorniki mają niewątpliwie jedną największą zaletę - magazynują nawet kilkadziesiąt razy więcej wody opadowej niż zbiorniki naziemne. Ich pojemności zaczynają się od 1 000 l.
Zbiorniki do magazynowania wody deszczowej są bardzo korzystnymi rozwiązaniami zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych. Instalacja umożliwia zaoszczędzenie do 50% wody pitnej, a także korzystnie wpływa na poziom wód gruntowych oraz odciąża kanalizację ściekową.
Jak wygląda instalacja systemu zarządzania wodą deszczową? Obejrzyj na filmie:
Na rynku można również zetknąć się z tunelami (komorami) lub skrzynkami rozsączającymi. Oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest rozsączanie wody w gruncie, mogą one również magazynować wodę deszczową. Moduły z tworzyw sztucznych stały się popularnym rozwiązaniem do rozsączania i magazynowania wody deszczowej. Zajmują znacznie mniej miejsca w porównaniu do rozwiązań proponujących żwir lub rury drenażowe, są lekkie i łatwe w transporcie. Odpowiednio głęboko wkopane wytrzymują obciążenia aut osobowych, a nawet ciężarowych.
Artykuł napisany przy współpracy z GRAF Polska Sp. z o. o. z siedzibą w Skierniewicach. www.grafpolska.pl.
Od 60 lat marka GRAF jest synonimem wysokiej jakości produktów z tworzywa sztucznego. Przedsiębiorstwo założone w 1962 r. początkowo specjalizowało się w produkcji plastikowych pojemników do zastosowania w rolnictwie. Obecnie, dzięki stale wprowadzanym innowacjom, firma GRAF jest europejskim liderem w dziedzinie rozwiązań do wykorzystywania wody deszczowej.