Wentylacja mechaniczna a wilgotność powietrza

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wentylacja mechaniczna a wilgotność powietrza

Problem suchego powietrza w pomieszczeniach najbardziej dokuczliwy jest zimą, latem natomiast zwykliśmy narzekać na zaduch. Powietrze o niewłaściwej wilgotności jest zawsze niezdrowe - może powodować infekcje dróg oddechowych, kaszel, chrypkę, suchość gardła czy zapalenie zatok. W jego efekcie możemy odczuwać świąt na skórze, słabsze będą także nasze włosy i paznokcie. Na szczęście rozwiązanie przynosi współczesna technologia.

aktualizacja: 2023-01-05 09:50:51
Pro-Vent Systemy Wentylacyjne

Suche powietrze i zaduch nam szkodzą

Problem suchego zimowego powietrza nie jest nowy - zawsze w tym okresie charakteryzowało się ono niższą wilgotnością. Co więcej, gdy takie zimne i suche powietrze przedostanie się do domu i ogrzeje do temperatury pokojowej, jego wilgotność dodatkowo spadnie. Nasze babcie radziły sobie z tym zawieszając na kaloryferach mokre ręczniki. Nasze mamy montowały w tych samych miejscach gliniane pojemniki na wodę.

Problem z odpowiednią wilgotnością powietrza pojawia się także latem. Wtedy często narzekamy na zaduch i tzw. "ciężkie powietrze". Nierzadko, zwłaszcza u osób starszych, pojawiają się wtedy problemy z oddychaniem i krążeniem. Dotkliwie cierpią też alergicy.

Obecnie mamy do dyspozycji bardzo zaawansowane i skuteczne narzędzia do radzenia sobie z tymi problemami, oparte na badaniach i najnowszych technologiach.

Jaka jest optymalna wilgotność powietrza?

Każdy z nas inaczej odczuwa wysokość temperatury. Dla jednych 18°C jest całkowicie komfortowe, inni, "ciepłolubni", dobrze czują się dopiero wtedy, gdy termometry wskazują 23-24°C. Zdaniem lekarzy, najzdrowsze warunki dla naszego organizmu to temperatura na poziome 19-21°C i wilgotność przekraczająca 50%. Takie środowisko powinniśmy sobie zapewnić zwłaszcza w sypialni. Nocą, podczas snu, gdy nie pijemy, nasze śluzówki wysychają bowiem najbardziej.

Mistral Home - rekuperator z wymiennikiem entalpicznym

Nowe technologie, o których wspominaliśmy, zastosowane zostały w rekuperatorze firmy Pro-Vent. Znajduje się w nich wymiennik entalpiczny (pozwalający na odzysk i ciepła i wilgoci) o nazwie Mistral Home, który zimą odzyskuje wilgoć z usuwanego powietrza, dowilżając nim świeże powietrze napływające do budynku. To nie wszystko. Urządzenie wspaniale spisuje się także latem, wspomagając pracę gruntowego wymiennika ciepła lub klimatyzacji - wtedy odwrotnie: osusza powietrze i ochładza je, zapewniając użytkownikom komfort.

Rekuperator Mistral Home
Rekuperator Mistral Home (fot. Pro-Vent)

Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na fakt, że wentylacja z Mistral Home znakomicie radzi sobie nawet podczas silnych mrozów, ponieważ centrala została tak skonstruowana, że jest na nie odporna. Co więcej, rekuperator wyposażony jest w modulowaną nagrzewnicę wstępną, która dodatkowo zwiększa sprawność urządzenia. I co najważniejsze - jest cichy! Tę niewątpliwą zaletę zawdzięcza wentylatorom EC zamontowanym w tunelach bezdechowych.

Korzyści jest więcej

Zaletą rekuperatora firmy Pro-Vent jest nie tylko innowacyjny wymiennik Mistral Home, ale również wysoce skuteczne filtry w standardzie LongLIFE, które wymieniać można 4-krotnie rzadziej, niż zwykłe. Wynika to z ich budowy - mają dużą powierzchnię i większą grubość, a zatem mogą więcej wchłonąć, co zapewnia im dłuższe życie, a tym samym - tańszą eksploatację.

Wymieniaj filtry powietrza nawet 4-razy rzadziej nie tracąc na jakości powietrza!

 

Na uwagę zasługuje także automatyka urządzenia - zoptymalizowana i niezawodna, a do tego obsługiwana za pomocą dotykowego ekranu graficznego o nowoczesnym wyglądzie i przejrzystym menu, pozwalającym na intuicyjną nawigację. Intensywność wentylacji można także zmienić bez manipulatora, za pomocą przycisku na obudowie.

Skuteczność filtracji rekuperatora Mistral Home osiąga ponad 95%

 

I w końcu to, co zimą jest prawdziwą zmorą - smog! Z nim rekuperator rozprawia się korzystając z dedykowanego elektro-jonizacyjnego filtra antysmogowego CLEAN R HOME. Potrafi on przefiltrować powietrze nawet z 95% skutecznością, wyłapując z niego cząstki stałe, smog i pyłki, a także likwidując bakterie i wirusy oraz redukując szkodliwe gazy i uciążliwe zapachy.

Filtrem antysmogowym również można sterować za pomocą graficznego menu.

Zalety rekuperatora Mistral Home

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły