Nadmiar wilgoci w domu nie jest mile widzianym gościem. Zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniach nie tylko obniża komfort mieszkania, ale może mieć również negatywny wpływ na zdrowie domowników. Wilgoć i niska temperatura to idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Zbyt duża wilgotność powietrza w dłuższej perspektywie odbija się także na konstrukcji samego budynku. Dlatego warto zadbać o to, aby wspomniany problem nie pojawił się w Twoim domu. Rozwiązaniem, które wspomaga walkę z wilgocią, jest rekuperacja.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2015-02-26
Data aktualizacji: 2022-02-04
Każdy dom potrzebuje sprawnej wentylacji, której zadaniem jest wymiana zużytego powietrza i napływ świeżego z zewnątrz. Odpowiednia cyrkulacja powietrza w budynku odpowiada za to, że wilgotność utrzymuje się na optymalnym poziomie. W przypadku nowego budownictwa problemowi wilgoci można stawić czoło już na etapie projektu, uwzględniając w nim instalację, która będzie wsparciem dla wentylacji grawitacyjnej. Nie oznacza to, że w starszym budownictwie nie można wykorzystać nowoczesnych technologii, które poradzą sobie z nadmierną wilgotnością. W jednym i drugim przypadku sprawdzi się rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Działanie rekuperatora opiera się na dostarczaniu powietrza do pomieszczeń oraz usuwaniu tego zużytego, w którym występuje dwutlenek węgla, zanieczyszczenia, ale także wilgoć. Jednocześnie w rekuperatorze odbywa się wymiana energii - powietrze wywiewane przekazuje ciepło temu, które napływa z zewnątrz. Zastosowanie rekuperacji gwarantuje stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach, a więc pomaga w pozbywaniu się zawilgoconego powietrza. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie dopuszcza także do wychłodzenia pomieszczeń, co zapobiega stratom energii cieplnej, ale również gromadzeniu się wilgoci.
Tradycyjny system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem PremAIR.
Rekuperator ścienny na wilgoć w starych i remontowanych domach
Gdy dopiero planujesz budowę domu, możesz na etapie projektu zaplanować kompletny system rekuperacji (rekuperacja scentralizowana). W przypadku starych lub wyremontowanych domów centralna instalacja wiązałaby się z dużą ingerencją w budynek. Wymaga bowiem odpowiedniego rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych do wszystkich pomieszczeń.
Właściciele starszych domów zmagających się z niewłaściwie działającą wentylacją grawitacyjną mogą skorzystać z innego rozwiązania. Rekuperatory ścienne są bezkanałowe, ale też pomogą w walce z wilgocią. Montaż tego rodzaju urządzeń jest stosunkowo prosty, a ich cena konkurencyjna w porównaniu z rekuperacją scentralizowaną. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że rekuperator ścienny nie zapewnia tak wysokiego komfortu użytkowania i tak wysokiej jakości powietrza jak rekuperator centralny.
Rekuperator ścienny rurowy HRU-WALL-RC jest polecany do starszych domów w których wentylacja grawitacyjna nie działa prawidłowo.
Skąd bierze się wilgoć w domu?
Wilgoć w nowym domu? Nie jest to zaskoczenie, ponieważ trzeba pamiętać o tym, że wiele obecnie stosowanych materiałów budowlanych posiada w swoim składzie wodę. W nowym budownictwie mamy do czynienia z tzw. wilgocią technologiczną. Chcąc jej uniknąć, należy regularnie wietrzyć i dogrzewać pomieszczenia w nowym domu.
Źródłem wilgoci jest również codzienne funkcjonowanie domowników. Duże ilości pary wodnej gromadzą się m.in. w łazience podczas kąpieli lub w kuchni, gdy przygotowuje się posiłki. Te wszystkie kwestie należy wziąć pod uwagę, planując system odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci.
Efekt termosu, czyli termoizolacja i jej "wady"
Dzisiaj stawiamy domy, których celem jest energooszczędność. Stosujemy rozwiązania, które mają zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną. Szczelne okna i drzwi oraz ocieplanie ścian zewnętrznych może prowadzić do efektu termosu, jeżeli nie zadbasz o skuteczną wentylację. Przy współczesnych rozwiązaniach wentylacja grawitacyjna potrzebuje wsparcia i jest nim rekuperacja.
Dzięki wentylacji z odzyskiem ciepła w domu pojawi się świeże powietrze, a jednocześnie zostanie z niego usunięte to wilgotne i zanieczyszczone.
Więcej informacji na temat rekuperacji i wentylacji znajdziesz na naszej stronie www.alnor.com.pl w Bazie Wiedzy lub korzystają z naszego czatu ze specjalistami ds. rekuperacji.
Bezpłatnie doradzimy, wycenimy i polecimy sprawdzonych instalatorów rekuperacji w Twojej okolicy.
Firma Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. to polski producent kompletnych systemów wentylacji i rekuperacji. Od 1994 roku zdobywa wiedzę i doświadczenie w branży wentylacyjnej, nieustannie poszerzając swoją ofertę produktową dodając do niej asortyment skierowany również do specjalistycznych systemów wentylacji w tym m.in.. wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła do domków jednorodzinnych.
Komentarz dodany przez Max: Bzdury
Rekuperator nie ma czujnika wilgosi, nie osusza powietrza.
Moze to zrobic jak na dworze jest sucho a w domu wilgotno, jak jest odwrotnie to niestety nagoni wilgoci do chaty.
Wiec prosze pisac konkretnie.
To nie klimatyzacja ... Ona osusza ale rekuperator. ...