ZDANIEM EKSPERTA:
Obecnie, w jednorodzinnych domach stosuje się różne rodzaje kanałów wentylacyjnych. Pierwszym z nich są okrągłe kanały metalowe, znane jako „spiro”. Kolejnym rozwiązaniem są elastyczne, korugowane kanały o kształcie okrągłym, wykonane z tworzywa. Najczęściej mają średnicę 75 mm, ale produkowane są także kanały o średnicy 90, 63 i 50 mm. Są one stosowane wraz z systemem rozdzielaczowym, który łączy się z rekuperatorem za pomocą rur spiro lub izolowanych rur z tworzywa i dodatkowej izolacji z wełny. W obu przypadkach najczęściej mamy do czynienia ze średnicami 125, 160 i 200 mm.
Wśród izolowanych tworzywowych kanałów możemy wyróżnić elastyczne kanały, których należy unikać - ze względu na ich słabe właściwości izolacyjne oraz sztywne, które pełnią funkcję odpowiedników rur spiro. Zazwyczaj są wykonane z takich materiałów, jak EPS lub EPP.
Kanały izolowane wykonane z tworzywa o niskim współczynniku przenikania ciepła, bez względu na to, czy jest to EPS czy EPP, charakteryzuje prostszy i szybszy montaż, w porównaniu z rurami metalowymi. Ich mniejsza masa ułatwia szybki montaż, a możliwość przycięcia ich zwykłym nożem pozwala na dopasowanie do wymaganej długości znacznie szybciej, niż w przypadku rur metalowych. Rury z tworzywa mają również bardzo dobre właściwości izolacyjne, dzięki temu zdecydowanie skracamy czas i nakłady pracy poniesione przy dodatkowym izolowaniu.
Tomasz Krupa
Dyrektor ds. sprzedaży HEATPEX
Dowiedz się więcej o wentylacji w domu ➡️ Z czego zrobić kanały wentylacyjne w budynku mieszkalnym?
Redakcja BD
Fot. otwierająca: HEATPEX