Wiele klimatyzatorów ma funkcję grzania. Jeśli inwestorowi na niej zależy, powinien sprawdzić moc grzewczą urządzenia i informację o dopuszczalnej temperaturze zewnętrznej, w jakiej może ono pracować. Niektóre modele mogą działać tylko do -5, inne do -15°C. Jeśli nie mają układu odszraniania wymiennika ciepła w jednostce zewnętrznej, można z nich korzystać tylko przy temperaturze zewnętrznej +5 czy nawet +7°C. Klimatyzatory pracujące w ten sposób stają się w zasadzie pompami ciepła typu powietrze/powietrze.
Najpopularniejsza funkcja dodatkowa to oczyszczanie powietrza. Filtry są standardowym wyposażeniem klimatyzatora, ale mogą być bardzo różne. W zależności od rodzaju wyłapują pyłki, bakterie, kurz, neutralizują nieprzyjemnie zapachy. Trzeba pamiętać, że im dokładniejsza filtracja, tym większe opory przepływu, więc nie w każdym urządzeniu filtr da się wymienić na skuteczniejszy.
Klimatyzator może również jonizować powietrze, nawilżać je, albo osuszać. Niektóre modele mają tryb cichej pracy nocnej, opcję programowania temperatury w zależności np. od pory dnia, automatycznie załączają się po zaniku napięcia.
Dla niektórych użytkowników znaczenie mają także wymiary i waga urządzenia oraz jego wygląd. Na rynku znajdziemy klimatyzatory z dekoracyjnymi panelami frontowymi.
Dowiedz się więcej o klimatyzacji ➡️ Gorąco... to dopiero będzie. Przygotuj swój dom na upały
Redakcja BD
Fot. otwierająca: ROTENSO