Dodatkowe wyposażenie centrali wentylacyjnej: komfort i efektywność na wyższym poziomie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dodatkowe wyposażenie centrali wentylacyjnej: komfort i efektywność na wyższym poziomie

Dodatkowe wyposażenie centrali wentylacyjnej może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania i efektywność systemu. Kluczowe znaczenie ma sposób sterowania i wybór odpowiednich ustawień, które dostosują intensywność wymiany powietrza do faktycznych potrzeb

aktualizacja: 2024-06-24 11:37:01

Wyposażenie dodatkowe

O tym na ile będziemy zadowoleni z działania centrali i całego systemu wentylacyjnego w dużej mierze może zadecydować dodatkowe, opcjonalne wyposażenie. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim sposób sterowania oraz samo to jakie nastawy zostaną wybrane. Od tego zależy bowiem na ile intensywność wymiany powietrza zostanie dopasowana do faktycznych potrzeb oraz jak dużą oszczędność energii osiągniemy. Zasadniczym błędem jest jednak zbytnie jej ograniczanie. U wielu osób to nawyk wynikający z chęci oszczędzania ciepła, jednak nie bardzo uzasadniony, skoro i tak większość z tego ciepła odzyskujemy. Przesadne ograniczanie intensywności wentylacji odbija się zaś na jakości powietrza w domu.

Szczególnie warte polecenia są systemy, w których intensywność wentylacji zmieniana jest automatycznie, np. w oparciu o wskazania czujników wilgotności oraz stężenia CO2. Przede wszystkim dlatego, że nawet jeżeli ręczne sterowanie jest wielostopniowe lub płynne, to po pierwszym okresie fascynacji nowym sprzętem mało komu chce się samodzielnie zmieniać jego ustawienia.

Ważną funkcją centrali jest tzw. bypass, czyli obejście wymiennika. W sytuacji, gdy temperatura w budynku i na zewnątrz jest podobna nie ma sensu przetłaczanie powietrza przez wymiennik, lepiej go ominąć i dzięki temu zmniejszyć zużycie prądu przez wentylatory. Bypass może być automatyczny lub ręczny. Ten pierwszy jest nie tylko rozwiązaniem wygodniejszym, ale w rzeczywistości także bardziej energooszczędnym. Nikt nie będzie przecież przełączał tego ręcznie co kilkanaście godzin, a tak właśnie należałoby robić wiosną i jesienią, gdy dni są ciepłe, zaś noce chłodne.

Bardzo przydatne może być w niektórych domach zastosowanie tzw. nagrzewnicy wtórnej, nazywanej też nagrzewnicą komfortu. Podgrzewa ona powietrze nawiewane do pomieszczeń, pełniąc funkcję szybko działającego ogrzewania powietrznego. W domach pasywnych, o skrajnie niskim zapotrzebowaniu na ciepło, zastępuje ona nawet klasyczną instalację c.o. Jednak także w innych budynkach, szczególnie z bardzo wolno reagującym ogrzewaniem podłogowym, nagrzewnica umożliwia niezbyt intensywne, ale za to szybkie podniesienie temperatury wnętrz. Najczęściej nagrzewnice zasilane są energią elektryczną, lecz dostępne są także wersje wodne, zasilane gorącą wodą z kotła.

GWC, czyli gruntowy wymiennik ciepła umożliwia podgrzewanie lub chłodzenie powietrza nawiewanego. Może mieć różną budowę, najczęściej ma postać złoża żwirowego, specjalnej płyty lub systemu rur. Cel jest jednak zawsze ten sam - zimą odbieranie ciepła z gruntu, natomiast latem ochładzanie powietrza trafiającego do domu. Mały GWC w praktyce pełni jedynie funkcję zabezpieczenia wymiennika w centrali wentylacyjnej przed zamarzaniem skroplin. Większe dają już odczuwalny efekt chłodzenia budynku latem. Bywa, że są nazywane naturalną klimatyzacją, jednak trzeba uprzedzić, że to określenie nieco na wyrost. Chłodzący efekt obecności GWC jest bowiem odczuwalny, lecz bez porównania słabszy, niż działanie klimatyzatorów.

Dowiedz się więcej o systemach wentylacji ➡️ Jaki rekuperator do małego domu?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: ALNOR

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!