Podstawy wentylacji: czyste i zdrowe powietrze w domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Podstawy wentylacji: czyste i zdrowe powietrze w domu

Wentylacja to wymiana powietrza - zużytego i zanieczyszczonego - na świeże. Ponadto konieczne jest dostarczanie go do spalania w kotłach, kominkach i piecach. Dlatego, niezależnie od jej rodzaju, musi być przede wszystkim skuteczna. To nie tylko kwestia komfortu, ale i bezpieczeństwa.

aktualizacja: 2024-06-24 08:46:54

Działanie każdego rodzaju wentylacji opiera się na tych samych podstawowych zasadach. Ponadto wspólne są określone w przepisach wymogi określające intensywność wymiany powietrza, oraz to skąd je trzeba usuwać i gdzie dostarczać świeże.

Oczywiście, nie sposób oczekiwać, że amator, który buduje lub remontuje dom stanie się w tych sprawach ekspertem. Jednak naprawdę warto poznać pewne podstawy. Pozwala to uniknąć wielu błędów na etapie budowy oraz poważnych problemów przy użytkowaniu budynku.

Przede wszystkim pomieszczenia umownie dzielimy na tzw. czyste lub brudne. Te pierwsze to pokoje mieszkalne (sypialnia, salon, gabinet). Do nich musi napływać świeże powietrze z zewnątrz. W tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej służą temu nawiewniki okienne i po prostu nieszczelności przegród zewnętrznych. Natomiast w systemie z rekuperatorem do tych wnętrz doprowadzone są z centrali kanały nawiewne.

Do drugiej grupy - pomieszczeń brudnych - zaliczamy kuchnie, łazienki, toalety, kotłownie, a także garderoby, spiżarnie i składziki. Z nich powietrze ma być usuwane kanałami wyciągowymi na sposób grawitacyjny (pionowe kominy i kratka pod sufitem) lub mechanicznie przez centralę z rekuperatorem. To w nich powstaje najwięcej zanieczyszczeń, pary wodnej, dwutlenku węgla, a także nieprzyjemnych zapachów.

Podstawą dobrego funkcjonowania całości jest zapewnienie swobodnego przepływu powietrza z pomieszczeń czystych do brudnych. Dzięki temu nie trzeba wykonywać nawiewu i wyciągu w każdym z wentylowanych wnętrz, co znakomicie upraszcza budowę instalacji. Ponadto w niektórych miejscach, np. w wewnętrznym korytarzu pomiędzy pokojami, można nie robić ani nawiewu, ani wyciągu, zaś wymiana powietrza i tak w nim będzie zapewniona. Oczywiście w sposób pośredni, gdyż tą drogą będzie przepływać masa powietrza z pokoi do kuchni i łazienek.

Jednak w takim systemie absolutnie konieczne jest utrzymanie właściwego kierunku ruchu powietrza. Jego odwrócenie spowodowałoby przecież rozchodzenie się zanieczyszczeń i przykrych zapachów z kuchni czy toalety po całym domu. Dlatego właśnie drzwi łazienkowe mają otwory lub podcięcia, natomiast skrzydła drzwi do pokoi również powinny mieć niewielkie podcięcie (przynajmniej 1 cm nad podłogą). Zaniedbanie tego uniemożliwi sprawne działanie każdej wentylacji. Przecież nawet jeżeli w jednej części domu zapewnimy możliwość nawiewu, w drugiej zaś zrobimy wyciąg, to i tak nie będzie wymiany powietrza, jeżeli jego przepływ wewnątrz budynku zostanie zablokowany.

Dowiedz się więcej o systemach wentylacji ➡️ Do czego służy wentylacja?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: VENTIA

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!