Wymiennik entalpiczny optymalny poziom wilgotności w Twoim domu

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Wymiennik entalpiczny optymalny poziom wilgotności w Twoim domu

Optymalna dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić od 40 do 60%, przy temperaturze powietrza w zakresie od 20 do 22℃. Zarówno za duża ilość wilgoci w powietrzu (grzyby, pleśń, roztocza) jak i za mała mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Największy problem z przesuszaniem powietrza pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy chłodne zewnętrzne powietrze, którym intensywnie wietrzymy magazynuje małą ilość wody, a konieczność jego ogrzewania powoduje finalnie bardzo niską odczuwalną wilgotność powietrza.

aktualizacja: 2023-05-31 11:10:57

Wpływ suchego powietrza na nasze samopoczucie i zdrowie

W niektórych przypadkach suche powietrze może znacznie obniżyć komfort przebywania w budynku a nawet negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Najczęstsze skutki oddziaływania suchego powietrza na nasz organizm to: wysuszanie błon śluzowych układu oddechowego - uczucie suchości w gardle, drapanie, kaszel, wysuszenie spojówek, większe zmęczenie, mniejsza ilość energii, większa podatność na "złapanie" infekcji.

Rozwiązanie problemu - wymiennik entalpiczny

Zastosowanie centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła wyposażonej w wymiennik entalpiczny, skutecznie wspomoże nas w utrzymaniu prawidłowego poziomu wilgoci w pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie zapewniające wysoki poziom odzysku ciepła z powietrza wywiewanego i dodatkowe nasycenie wilgocią powietrza nawiewanego do budynku.

Infografika: wymiennik entalpiczny - odzysk wilgoci, przenikanie pary wodnej, brak zanieczyszczeń

Jak to działa?

Membrana polimerowa, z której zbudowany jest wymiennik entalpiczny, dzięki swojej mikroporowatej strukturze umożliwia przejście cząsteczek pary wodnej z powietrza wywiewanego z budynku do powietrza nawiewanego do budynku (zimą).

Przemyślana budowa membrany jednocześnie blokuje przedostawanie się wirusów (w tym SARS-CoV-2), bakterii, zarazków, pleśni, gazów i zapachów do powietrza nawiewanego. Ponadto wymiennik ten zachowuje dobrą efektywność odzysku ciepła.

Grafika: Membrana polimerowa, z której zbudowany jest wymiennik entalpiczny - działanie

Wymiennik entalpiczny ile wilgoci odzyska?

Ile zyskamy dzięki zastosowaniu wymiennika entalpicznego? Wymiennik entalpiczny niezależnie od temperatur powietrza zewnętrznego pozwala na uzyskanie poziomu wilgotności względnej powietrza nawiewanego w zakresie od 44 do 50%. W przypadku wymiennika standardowego jest to od 10 do 30%.

Chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu wymiennika z odzyskiem wilgoci?

Przeczytaj nasze pozostałe artykuły:

Zapoznaj się z naszym asortymentem central z wymiennikiem entalpicznym

W naszej ofercie znajdziesz dwa modele central z wymiennikiem entalpicznym, które różnią się pod względem wydajności, układu króćców i sposobu montażu. Tak szeroki asortyment pozwoli na dobór centrali dla każdego budynku.

Dwa modele central z wymiennikiem entalpicznym

https://vents-group.pl/
Firma powiązana:
VENTS GROUP Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Domowy osuszacz powietrza - na pranie, na wilgoć i do domku letniskowego
Domowy osuszacz powietrza - na pranie, na wilgoć i do domku letniskowego