Centrale rekuperacyjne serii PremAIR

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Centrale rekuperacyjne serii PremAIR

Centrale rekuperacyjne PremAIR o wysokiej wydajności - do 90,3 % odzysku ciepła - to nowoczesna seria rekuperatorów z doskonałymi parametrami technicznymi oraz prostą obsługą. Wszystkie modele rekuperatorów z serii PremAIR mają klasę A lub A+ (w zależności od sposobu sterowania).

aktualizacja: 2021-06-15 07:42:47

System jest zaprojektowany tak, aby działał w sposób ciągły z niskim poborem mocy. Rekuperator PremAIR na pierwszym biegu pobiera tylko 17W! Aby uzyskać tak wysoką efektywność rekuperatora, do budowy centrali zostały użyte najnowocześniejsze tworzywa sztuczne, certyfikowany wymiennik przeciwprądowy, energooszczędne wentylatory EC oraz obudowa z EPP.

Nowoczesna obudowa z EPP

Rekuperatory mają obudowę wykonaną ze spienionego polipropyleny (EPP). EPP to nowoczesne tworzywo sztuczne, które strukturą i wyglądem przypomina

styropian, charakteryzuje się jednak doskonałymi parametrami wytrzymałości. Spieniony polipropylen jest nie tylko odporny mechanicznie, ale i lekki, przez co waga całego urządzenia jest bardzo niska - tylko 35kg.

Obudowa z EPP ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne:

  • poprawia izolacyjność cieplną całego urządzenia,
  • ogranicza wpływ mostków cieplnych
  • przyczynia się do poprawy parametrów akustycznych.

Tym samym obudowa z EPP pełni podwójną funkcję: konstrukcji centrali oraz warstwy izolacji termincznej i akustycznej.

Rekuperatory PremAIR możemy zamontować na ścianie (przy pomocy stelaża montażowego) lub postawić na podłodze. W zestawie z centralą znajdują się wszystkie niezbędne elementy montażowe: stelaż, nóżki (4 szt.), kołki oraz przewód syfonowy.

Centralę rekuperacyjną PremAIR montujemy naściennie lub podłogowo
Centralę rekuperacyjną PremAIR montujemy naściennie lub podłogowo

Obudowa odpowiada za komfort i wygodę obsługi rekuperatora. Dlatego, konserwacja rekuperatora i ewentualne prace serwisowe nie wymagają demontażu urządzenia. Aby wymienić brudne filtry w rekuperatorach PremAIR wystarczy wystarczy wyjąc 2 zaślepki. Prosta i szybka wymiana filtrów powietrza w kilka minut, bez użycia narzędzi.

W zestawie z rekuperatorem są 2 filtry plisowane klasy G4
W zestawie z rekuperatorem są 2 filtry plisowane klasy G4

Certyfikowany wymiennik ciepła

Wymiennik ciepła to najważniejszy element rekuperatora. To od jakości i sprawności wymiennika zależy wydajność całej centrali rekuperacyjnej. Dlatego do budowy naszych rekuperatorów używamy tylko przebadanych i certyfikowanych wymienników europejskich producentów.

Rekuperatory z serii PremAIR są dostępne w wersjach:

  • z wymiennikiem przeciwprądowy - wykonanym z aluminium o wysokiej skuteczności
  • z wymiennikiem entalpicznym, z dodatkową membraną polimerową, która skutecznie odzyskuje ciepło oraz wilgoć z powietrza wywiewanego. Blokuje także przenikanie zapachów, bakterii czy zarodników.
Rekuperator PremAIR jest dostępny w wersji z wymiennikiem entalpicznym, centrala rekuperacyjna z odzyskiem ciepła i wilgoci
Rekuperator PremAIR jest dostępny w wersji z wymiennikiem entalpicznym, centrala rekuperacyjna z odzyskiem ciepła i wilgoci

Filtry

Kluczową częścią procesu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest filtrowanie powietrza. Filtry w rekuperatorze mają więc za zadanie zatrzymać wszystkie szkodliwe substancje, aby nie przedostały się do środka pomieszczenia.

W centralach PremAIR zastosowaliśmy filtry z konstrukcją plisowaną dzięki czemu uzyskujemy większą powierzchnię filtracji i niskie spadki ciśnienia. Filtry sklasyfikowane są jako ISO coarse 70% wg normy ISO 16890. Możliwe jest zastosowanie filtrów dokładnych (~F7) o skuteczności ISO ePM1 55%, które wyłapują cząstki smogu.

Antysmogowy filtr elektrostatyczny e-MOCarz do wentylacji mechanicznej.
Antysmogowy filtr elektrostatyczny e-MOCarz do wentylacji mechanicznej.

W przypadku bardzo wysokiego zanieczyszczenia powietrza, rekomendujemy montaż dodatkowego elektrostatycznego filtra antysmogowego. Filtr e-MOCarz zapewnia najwyższy stopień filtracji, bo aż 95% pyłów ePM1 i ePM2.5, czyli głównego składnika smogu.

Filtr elektrostatyczny dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji jest wydajniejszym rozwiązaniem niż standardowe filtry z włókniny (np. HEPA). Jest filtrem wielokrotnego użytku, zabrudzony filtr e-MOCarz wystarczy umyć wodą z detergentem.

Ochrona przed zamarzaniem

W centralach rekuperacyjnych PremAIR to automatyka odpowiada za ochronę wymiennika ciepła przez oblodzeniem w przypadku ujemnych temepratur. Zabezpieczenie przed zamrożeniem uzyskuje się przez zmniejszenie obrotów wentylatora czerpni do poziomu minimalnego wentylatora.

Następuje to płynnie, w zależności do spadku temperatury na czerpni. Gdy temperatura czerpni nadal spada, a wentylator uzyskał zadane minimalne obroty, wentylator wyciągowy zacznie płynnie zwiększać swoje obroty. Zaletą tej metody jest mniejsze rozbilansowanie przepływu instalacji oraz możliwość współpracy z nagrzewnicą wstępną podczas pracy odszraniania. Centrala rekuperacyjna PremAIR może być dodatkowo wyposażona w zewnętrzną nagrzewnicę wstępną.

Rekuperatory PremAIR mają specjalną wtyczkę do podłączania nagrzewnicy wstępnej (zewnętrznej)
 Rekuperatory PremAIR mają specjalną wtyczkę do podłączania nagrzewnicy wstępnej (zewnętrznej)

Funkcja autorestartu

Centrala rekuperacyjna powinna działać nieprzerwanie niezależnie od pory roku. Dlatego rekuperatory PremAIR mają funkcje autorestartu, po zaniku napięcia w sieci i ponownym jego włączeniu rekuperator sam się automatycznie włącza.

Sterowanie

O ile samo urządzenie powinno być nowoczesne, innowacyjne i zaawansowane, to jego obsługa powinna być prosta i intuicyjna. Dlatego, do sterowania rekuperatorami PremAIR oferujemy kilka sposobów kontroli centrali do wyboru. W zależności od preferencji domowników mogą oni wybrać:

  • kontroler 4-przyciskowy
  • bezprzewodowy sterownik LCD
  • sterowanie poprzez aplikację mobilną PremAIR i bramkę internetową do podłączenia internetu
  • Inteligentne sterowanie na żądanie (DCV), czyli automatyczna praca rekuperatora z płynnym sterowaniem na podstawie odczytów z bezprzewodowych czujników dwutlenku węgla CO2 i wilgotności względnej RH
  • Bramka Modbus

W zależności od zakupionego sterowania dostępne jest aż 7 trybów pracy. Nastawy biegów może zmienić Instalator (przy użyciu oprogramowania serwisowego) lub Użytkownik (np. poprzez sterownik HRQ-PremAIR-BUT-LCD)

Sposoby sterowania rekuperatorami serii PremAIR
Sposoby sterowania rekuperatorami serii PremAIR

Stały poziom komfortu z modułem CF

Central rekuperacyjne HRU-PremAIR posaida modele z funkcją utrzymania stałego przepływu. Podczas użytkowania systemu wentylacji mechanicznej zmieniają się warunki pracy – brudzą się filtry, ktoś przykręcił zawór zmniejszając otwór lub na wymienniku zebrały się skropliny w wyniku różnicy temperatur. Wszystko to może wpłynąć na obniżenie wydajności centrali i np. zamiast ustawionych przez instalatora 180 m3/h, centrala nawiewa tylko 130 m3/h. Moduł Constant Flow (CF) ma właśnie aktywnie przeciwdziałać takim zmianom i utrzymywać zadane 180 m3/h.

Więcej informacji na temat rekuperacji i wentylacji znajdziesz na naszej stronie www.alnor.com.pl w Bazie Wiedzy lub korzystają z naszego czatu ze specjalistami ds. rekuperacji.

Bezpłatnie doradzimy, wycenimy i polecimy sprawdzonych instalatorów rekuperacji w Twojej okolicy.

Firma Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. to polski producent kompletnych systemów wentylacji i rekuperacji. Od 1994 roku zdobywa wiedzę i doświadczenie w branży wentylacyjnej, nieustannie poszerzając swoją ofertę produktową dodając do niej asortyment skierowany również do specjalistycznych systemów wentylacji w tym m.in. wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła do domków jednorodzinnych.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje