Rekuperatory OnyX - właściwa inwestycja w przyszłość

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rekuperatory OnyX - właściwa inwestycja w przyszłość

Decydując się na budowę lub termomodernizację istniejącego domu należy rozważyć zaprojektowanie systemu wentylacji mechanicznej, która zapewni dostarczenie odpowiedniej ilości przefiltrowanego powietrza do budynku, jednocześnie odzyskując znaczną część energii cieplnej z powietrza wywiewanego.

aktualizacja: 2021-03-02 11:48:39

W budownictwie XXI w. jest to jedyny właściwy sposób pozbycia się problemów związanych z nieskuteczną wentylacją grawitacyjną (nadmierna wilgotność, duże zanieczyszczenie powietrza, uczucie zaduchu) i spełnienia wymagań zaostrzonych Warunków Technicznych 2021 r. Umożliwia to również współpraca rekuperatora z ekologicznym źródłem ciepła (np. pompa ciepła).

OnyX Premium 500
OnyX Premium 500

Innowacyjne podejście do układu odzysku ciepła i wilgoci

Kiedy wysoki stopień odzysku ciepła i filtracja to za mało, dla osiągnięcia najlepszych parametrów powietrza wewnętrznego warto rozważyć zastosowanie jednostki OnyX Premium wyposażonej w regeneracyjny wymiennik periodyczny (system zmian kierunków przepływających przez wymiennik strumieni powietrza), który poza wysokim odzyskiem ciepła będzie odzyskiwał także wilgoć. W takich jednostkach nie występuje ryzyko zamrożenia wymiennika (nie są wyposażone w pierwotną nagrzewnicę elektryczną).

Dodatkowo, urządzenie nie produkuje kondensatu, więc nie ma konieczności wykonywania podłączenia hydraulicznego odpływu skroplin.
Centrala z powodzeniem utrzymuje wilgotność w pomieszczeniach na pożądanym poziomie (RH - ok. 40%).

Długi okres ujemnych temperatur w styczniu i lutym 2021 roku pokazał siłę urządzenia OnyX Premium przy niskich temperaturach zewnętrznych. Urządzenie przy temperaturze na zewnątrz rzędu -10°C i temperaturze powietrza wyciąganego 22°C utrzymywało temperaturę powietrza nawiewanego na poziomie 20,5°C, cechując się sprawnością odzysku ciepła η=96%. To wszystko przy poborze energii elektrycznej jedynie przez silniki wentylatorów i układ sterowania - bez udziału nagrzewnic elektrycznych - rzeczywisty pobór energii elektrycznej ok. 38W.

Praca rzeczywistego układu opartego o centralę OnyX Premium 500 w styczniu 2021 r.
Praca rzeczywistego układu opartego o centralę OnyX Premium 500 w styczniu 2021 r. Podgląd parametrów pracy jednostki w aplikacji mobilnej.
Zalety centrali OnyX Premium 500

Niski pobór energii elektrycznej

Dzięki implementacji wymiennika odzysku ciepła nowej generacji (zmniejszone opory przepływu powietrza), seria rekuperatorów OnyX cechuje się znacznie niższą konsumpcją energii elektrycznej oraz korzystniejszą charakterystyką akustyczną w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych. Zminimalizowanie poboru energii elektrycznej jest priorytetem przy wdrażaniu nowych urządzeń typoszeregu OnyX.

Filtracja powietrza

Nowoczesna technologia filtracji powietrza zaproponowana przez firmę Frapol doskonale radzi sobie z problemem zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi (smog), LZO, oraz zapachami. Przy zastosowaniu filtracji kaskadowej klas ISO Coarse 60% (G4) oraz molekularnego ePM10 70% (F7) powietrze dostarczane do nawiewników będzie czyste i bezwonne.

Filtr kanałowy cechujący się dużą powierzchnią filtracyjną
Filtr kanałowy cechujący się dużą powierzchnią filtracyjną, szczelnym osadzeniem oraz wyposażeniem w komunikację nt. końcowego spadku ciśnienia.

Zaawansowana integracja

Jednostki Frapol OnyX są standardowo wyposażone w rozbudowany układ sterujący umożliwiający prostą integrację z pozostałymi systemami budynku, w tym z pompą ciepła (jako źródło ciepła i chłodu), z agregatami freonowymi, centralami alarmowymi, przepustnicami GWC czy systemami inteligentnego domu (za pośrednictwem protokołu Modbus RTU), czyniąc sterownik Frapol SMART jednym z najnowocześniejszych systemów sterowania kompaktowymi centralami wentylacyjnymi.

Opcjonalnie urządzenia mogą być wyposażone dodatkowo w moduł sterowania zdalnego (pozwalającego na zdalną pomoc serwisową) przez wdrażaną intuicyjną aplikację FraNet i moduł utrzymania stałej wydajności (utrzymywanie stałych strumieni powietrza nawiewanego i wyciąganego niezależnie od zmiennych warunków atmosferycznych i stopnia zabrudzenia filtrów powietrza).

Utrzymanie komfortu na nowym poziomie

Wieloletnie doświadczenie przy głębokich termomodernizacjach polskich placówek edukacyjnych przełożyło się na know-how zaawansowanego utrzymania poprawnej jakości środowiska wewnętrznego również w rozwiązaniach domowych. Przy niedostatecznie działającej wentylacji w sypialni, w której śpią dwie dorosłe osoby, poziom dwutlenku węgla może osiągnąć poziom 2500-3000 PPM. Skutkuje to uczuciem niewyspania, znużenia, czy w ekstremalnych przypadkach mdłościami.

Przez rozbudowanie systemu sterowania o pomieszczeniowe czujniki dwutlenku węgla, z powodzeniem możliwe jest utrzymanie stężenia CO2 poniżej poziomu dopuszczalnego (1000 PPM wg. ASHRAE), co bezpośrednio przełoży się na poprawę jakości wypoczynku i komfortu życia.


www.frapol.com.pl
Firma Frapol Sp. z o.o. od ponad trzydziestu lat jest jednym największych dostawców standardowych i wysoce wyspecjalizowanych systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Wieloletnie doświadczenie produkcji przemysłowych central wentylacyjnych przełożyło się na wydzielenie odrębnego działu firmy zajmującej się wyłącznie systemami domowymi w zakresie central wentylacyjnych i propanowych pomp ciepła na najwyższym technologicznym poziomie, kreując i wyznaczając nowe trendy rynkowe.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje