Jak wybrać klimatyzację domową? Poradnik 2025

Jak wybrać klimatyzację domową? Poradnik 2025

W związku ze zmianami klimatycznymi lata stają się coraz bardziej gorące, a okresy upałów wydłużają się. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż w domu klimatyzacji. Dobry klimatyzator powinien być cichy, wydajny, zużywać niewiele energii, być łatwy w montażu i obsłudze. Jednym z wiodących producentów tego typu urządzeń jest Bosch.

Klimatyzatory większości z nas kojarzą się z urządzeniami, które chłodzą powietrze wewnątrz pomieszczeń w upalne dni. Tak naprawdę proces ten przebiega nieco inaczej, bo to ciepłe powietrze jest usuwane poza dom. Jakby jednak na to nie patrzeć, w dużym uproszczeniu rzeczywiście można powiedzieć, że obniżanie temperatury to podstawowa funkcja klimatyzatorów, choć nie jedyna. Dostępne dziś w sprzedaży modele mają możliwość filtrowania powietrza wewnątrz pomieszczeń, co może być bardzo istotne zwłaszcza dla alergików. Są też w stanie zadbać o odpowiednią wilgotność, tworząc w domu zdrowy klimat, a w razie potrzeby szybko podgrzać wybrane pomieszczenia w chłodniejsze dni.

Jaki klimatyzator będzie optymalny?

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego urządzenia warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Na pewno duże znaczenie ma budżet, którym dysponujemy, ale równie istotne jest, czy klimatyzator będzie pracował w jednym pomieszczeniu, czy w kilku. Trzeba też zastanowić się jaką powierzchnię domu czy mieszkania będzie obsługiwał, bo od tego będzie zależała jego moc. Istotne jest, jak bardzo pomieszczenia, które będziemy chłodzić, się nagrzewają, ile mają okien, jakie jest ich położenie względem stron świata i jaką mają izolację.

Zwykle klimatyzatory mają moc od kilku do kilkunastu kW. Generalnie przyjmuje się, że 0,1 kW odpowiada jednemu metrowi kwadratowemu domu czy mieszkania. Jeśli więc chcemy schłodzić pokój o powierzchni 20 m², urządzenie o mocy 2 kW powinno być wystarczające. Jednak do schłodzenia domu o powierzchni 140 m² będziemy już potrzebowali urządzenia o mocy 14 kW.

Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać?

Jednym z wiodących producentów klimatyzatorów wykorzystywanych nie tylko w biurach, ale też domach i mieszkaniach jest Bosch. W linii Climate mamy do wyboru dwa typy urządzeń - split i multisplit, które mają różne zastosowania. W tym miejscu warto dodać, że klimatyzatory składają się z dwóch jednostek - wewnętrznej i zewnętrznej. Na zewnątrz budynku montuje się sprężarkę sprężającą czynnik chłodniczy i wydmuchującą gorące powietrze poza dom, zaś w pokojach zasysającą i filtrującą powietrze jednostkę wewnętrzną z wentylatorem - ścienną (najbardziej popularna), kasetonową, przypodłogową lub kanałową.

W sprzedaży są też oczywiście mniej skomplikowane klimatyzatory przenośne typu monoblok, ale oprócz stosunkowo atrakcyjnej ceny i dużej mobilności (można je przenosić między pomieszczeniami) mają one sporo wad - są głośne, mało wydajne, zajmują dużo miejsca i zużywają masę prądu. Ich przeciwieństwem są klimatyzatory składające się z dwóch jednostek.

Do niewielkich mieszkań i pojedynczych pomieszczeń dedykowany jest klimatyzator typu single split, składający się z jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej. Tego typu urządzenia są atrakcyjne cenowo, ekonomiczne w użytkowaniu i łatwe w instalacji. Bosch ma obecnie w ofercie kilka takich klimatyzatorów - podstawowe Climate 3000i, Climate 4000i z biofiltrem i jonizatorem powietrza czy Climate 7000i z szeroką gamą funkcji dodatkowych.

(od lewej) Klimatyzator: Climate 3000i, Climate 4000i i Climate 7000i
(od lewej) Klimatyzator: Climate 3000i, Climate 4000i i Climate 7000i

Klimatyzatory typu multisplit są z kolei przeznaczone do chłodzenia większych domów czy dużych mieszkań, w których jest przynajmniej kilka pomieszczeń. Wyróżnia je to, że mają przynajmniej dwie jednostki wewnętrzne podłączone do tej samej jednostki zewnętrznej. Maksymalna liczba jednostek wewnętrznych wynosi 5. Główną zaletą tego systemu jest to, że każda z jednostek wewnętrznych może działać niezależnie i mieć ustawioną inną temperaturę, aby zaspokoić indywidualne potrzeby domowników. To najbardziej zaawansowany, ale też jednocześnie najbardziej komfortowy system klimatyzacji znajdujący się w ofercie Bosch.

Schemat rozmieszczenia klimatyzatorów w układzie multisplit
Schemat rozmieszczenia klimatyzatorów w układzie multisplit

Montaż domowej klimatyzacji

Założenie i podłączenie klimatyzatora zawsze należy zlecić wykwalifikowanemu instalatorowi. Z uwagi, ze jest to urządzenie zawierające czynnik chłodniczy i układ jest niehermetycznie zamknięty, montaż musi wykonać osoba posiadająca uprawnienia F-gaz (specjalny certyfikat potwierdzający uprawnianie do montażu tego typu urządzeń). Bosch współpracuje z zewnętrznymi firmami instalacyjnymi, które regularnie przechodzą specjalistyczne szkolenia z zakresu hydrauliki, elektryki i obchodzenia się z czynnikami chłodniczymi. Z reguły montaż klimatyzatora trwa nie dłużej niż jeden dzień.

Uwaga: jeśli chcemy zainstalować klimatyzator w mieszkaniu, najpierw należy zwrócić się o pozwolenie do spółdzielni mieszkaniowej.

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora Bosch
Jednostka zewnętrzna klimatyzatora Bosch

Sterowanie

Do kontrolowania pracy klimatyzatora najczęściej używa się pilota. Wiele modeli ma jednak wbudowane moduły do zdalnego sterowania. Można połączyć się z nimi poprzez WiFi z urządzeń mobilnych. Tego typu urządzenia doskonale wpisują się w ideę inteligentnego domu.

Aplikacja Bosch HomeCom Easy
Aplikacja Bosch HomeCom Easy

Czyszczenie klimatyzatora

Jednostki wewnętrzne mają funkcję samoczyszczenia (i-Clean). Ponadto można je czyścić neutralnym detergentem, pamiętając wcześniej o odłączeniu ich od zasilania. Kilka razy w roku warto przeczyścić też filtry, płucząc je zimną wodą. Jednostka zewnętrzna powinna być konserwowana i serwisowana wyłącznie przez profesjonalistów. Gromadzony jest tu głównie czynnik chłodniczy, którego sprawdzenie wymaga wiedzy i specjalistycznych narzędzi.

Na zdjęciu otwierającym: klimatyzator Climate 7000i

Tomasz Wojciuk
Tomasz Wojciuk
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przygodę z prasą drukowaną zaczynał w Super Expressie, z „Budujemy Dom” współpracuje od roku 2009. Lubi rozmawiać z ludźmi, podąża za nowinkami technologicznymi, zwłaszcza związanymi z branżą budowlaną i wystrojem wnętrz. Ma dar przystępnego tłumaczenia zagadnień, które mogą być skomplikowane dla laików. Aktualnie jest w trakcie budowy swojego wymarzonego domu.
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz