Ile zapłacisz za klimatyzację w domu? Ceny aktualne w maju 2024 roku

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ile zapłacisz za klimatyzację w domu? Ceny aktualne w maju 2024 roku

Ile kosztuje klimatyzator i jego montaż? Ile zapłacisz za prąd do klimatyzacji? Liczymy koszty w maju 2024 roku.

Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jakie są główne koszty związane z klimatyzacją?
 • Jakie są aktualne ceny klimatyzator i jego montaż?
 • Ile zapłacimy za prąd do klimatyzacji?

Kwestia kosztów klimatyzacji to tak naprawdę dwie zupełnie różne sprawy. Mamy bowiem koszt inwestycji, czyli zakupu i montażu klimatyzatorów oraz koszt eksploatacji, czyli wydatków na prąd oraz regularny serwis i wymianę filtrów.

Ile kosztuje klimatyzator i jego montaż?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że to właśnie koszty inwestycyjne związane z instalacją klimatyzacji zdecydowanie dominują. Obawy o duże zużycie prądu są zaś nieuzasadnione. Generalnie można przyjąć, że przy obecnych cenach energii elektrycznej, dopiero po kilkunastu latach koszt zużytego prądu podczas używania klimatyzacji zrówna się z kosztem inwestycji, czyli zakupu i montażu klimatyzatora.

W praktyce najmniejsze klimatyzatory typu split mają moc chłodniczą ok. 2,5 kW, średnie zaś ok. 3,5 kW. Przy czym najtańsze przyzwoitej jakości klimatyzatory z obu grup kosztują ok. 2000 zł. Jednak pamiętajmy, że ok. 1500 zł przyjdzie nam jeszcze zapłacić za usługę montażu klimatyzacji. W przypadku tanich klimatyzatorów, mamy więc niemal podwojenie pierwotnej ceny. Przy czym są to urządzenia podstawowe, bez technologicznych nowinek, niewyróżniające się stylistyką, parametrami technicznymi czy najwyższą klasą efektywności energetycznej.

 

Natomiast klimatyzatory 3,5 kW z wyższej półki mogą kosztować 5000, 7000 zł lub więcej - poziom cen w maju 2024 roku. Rozpiętość cen jeśli chodzi o same urządzenia jest więc bardzo duża. Co ważne, nawet w ramach tej samej marki zróżnicowanie może być bardzo duże. Dlatego trzeba zwracać uwagę nie tylko na producenta, ale również na to z jakiej linii pochodzą klimatyzatory i jakie parametry je charakteryzują. Oczywiście, im droższy będzie sam sprzęt, tym mniejsze będzie znaczenie kosztów montażu, bo te pozostaną mniej więcej stałe. Tak czy inaczej, w domu jednorodzinnym za klimatyzację zapłacimy co najmniej 20 000 zł.

Klimatyzator typu split
Klimatyzatory typu split, czyli stacjonarne, składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej są zdecydowanie najpopularniejsze w domach jednorodzinnych (fot. Rotenso)

Warto też zaznaczyć, że w większości przypadków ceny zakupu kilku klimatyzatorów split lub klimatyzatora multi-split z kilkoma jednostkami wewnętrznymi, są porównywalne.

Koszt klimatyzacji w domu: ile zapłacimy za prąd?

Najwięcej uwagi zwraca się zwykle na zużycie prądu. Ile zapłacimy za prąd do klimatyzacji? Na wstępie trzeba wyjaśnić, że uzyskiwana moc chłodnicza jest kilka razy wyższa, niż pobierana moc elektryczna. Dlatego właśnie klimatyzator o nominalnej mocy chłodniczej 3,5 kW w czasie pracy pobiera z sieci moc ok. 1 kW. Żeby móc łatwo porównywać na ile energooszczędne (lub jak kto woli energochłonne) są klimatyzatory, na ich etykietach energetycznych podaje się uśrednione roczne zużycie energii elektrycznej.

W przypadku wysokiej klasy klimatyzatora 2,5 kW będzie to ok. 130 kW rocznie, natomiast urządzenie ze średniej półki zużyje ok. 190 kWh. Oczywiście, sposób wyznaczania tych wartości to pewne uśrednienie, podobnie jak katalogowe zużycie paliwa przez samochody. Jednak daje już pewien obraz sytuacji, ile musimy zapłacić za eksploatację klimatyzacji w domu. Przeliczając to na złotówki, to przy obecnej cenie (maj 2024 roku) za energię elektryczną 1,30 zł/kWh, zużycie 130 kWh/rok oznacza wydatek ok. 170 zł/rok. Natomiast 190 kWh przekłada się na koszt roczny koszt klimatyzacji na poziomie ok. 250 zł. Trudno jednoznacznie stwierdzić czy taka różnica to dużo, czy mało. Pamiętajmy jednak, że trzeba ją pomnożyć przez liczbę używanych w domu klimatyzatorów. Ponadto urządzenia wyższej klasy są nie tylko bardziej oszczędne, ale oferują też więcej funkcji dodatkowych.

Obliczając koszty eksploatacji klimatyzacji w domu, nie zapominajmy ponadto o konieczności serwisowania urządzeń oraz wymiany filtrów. Na to trzeba zaś przeznaczyć ok. 200–300 zł rocznie na każde urządzenie. Tak naprawdę więc regularne serwisowanie kosztuje podobnie co zużywany prąd.

Autor: Jarosław Antkiewicz

Fot. otwierająca Free/Gree

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie są główne koszty związane z klimatyzacją?

  Główne koszty związane z klimatyzacją można podzielić na koszty inwestycyjne, czyli zakup i montaż urządzeń, oraz koszty eksploatacji, które obejmują wydatki na prąd, regularny serwis oraz wymianę filtrów.
 • Ile kosztuje klimatyzator i jego montaż?

  Ceny klimatyzatorów typu split zaczynają się od około 2000 zł za urządzenia o mocy chłodniczej ok. 2,5 kW, do których dochodzi około 1500 zł za montaż. Klimatyzatory z wyższej półki o mocy 3,5 kW mogą kosztować od 5000 do 7000 zł lub więcej, przy czym koszt montażu pozostaje mniej więcej stały.
 • Jakie są aktualne ceny klimatyzatorów i ich montażu w maju 2024 roku?

  W maju 2024 roku, najtańsze klimatyzatory typu split kosztują około 2000 zł, a koszt montażu wynosi około 1500 zł. Urządzenia z wyższej półki mogą kosztować od 5000 zł wzwyż.
 • Ile zapłacimy za prąd do klimatyzacji?

  Koszt eksploatacji klimatyzacji, w tym zużycie prądu, jest zależny od klasy energetycznej urządzenia. Na przykład klimatyzator o mocy chłodniczej 2,5 kW zużyje około 130 kWh rocznie, co przy cenie 1,30 zł za kWh wyniesie około 170 zł rocznie. Klimatyzatory o wyższej mocy i klasie energetycznej będą mieć wyższe koszty.
 • Jakie są roczne koszty serwisowania i wymiany filtrów w klimatyzacji?

  Roczne koszty serwisowania i wymiany filtrów w klimatyzacji wynoszą około 200–300 zł na każde urządzenie, co jest porównywalne z rocznymi kosztami zużycia prądu dla jednego klimatyzatora.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!