Klimatyzacja, automatyzacja budynków i komfortowe oszczędzanie energii

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Klimatyzacja, automatyzacja budynków i komfortowe oszczędzanie energii

Wysokie wymagania związane z reduckją zużycia energii nie pozwalały do tej pory zarządcom budynków spać spokojnie. Spokój ducha zapewnią im teraz jednak technologie HMS Networks. Aktualnie budować można sieci z klimatyzatorami i wszelkimi innymi odbiornikami, których protokołowane parametry spokojnie mieszczą się w ustalonych zakresach wartości granicznych. Wskaźniki zużycia są transparentne, a wszystkimi urządzeniami można sterować centralnie.

aktualizacja: 2022-09-30 07:08:08

W przypadku techniki instalacyjnej w pomieszczeniach wykorzystywanych do celów komercyjnych jak najmniejsze zużycie energii ma dziś znaczenie o wiele większe niż kiedykolwiek. Jednocześnie wymagania związane z komfortem pozostają niezmiennie wysokie. Nowoczesne stanowiska pracy muszą zapewniać pracownikom dobre warunki klimatyczne, które z kolei dają możliwość koncentracji i kreatywnego rozwoju. Technologie klimatyzacyjne w połączeniu z instalacjami wentylacyjnymi należą więc do elementarnego wyposażenia budynków biurowych i produkcyjnych, ale także hoteli, niejednokrotnie stanowiąc uzupełnienie takich koncepcji, jak np. aktywacja rdzenia betonowego, czy dobra termoizolacja.

Nawet teraz za 40% globalnego zużycia energii oraz za 36% emisji CO2 odpowiadają właśnie budynki. Rozsądek podpowiada zatem, aby w/w wymogi dotyczące komfortu spełniać w sposób, który w maksymalnym stopniu pozwoli oszczędzać energię. Ponadto dyrektywa UE 2018/244 stanowi, że budynki wyposażone w klimatyzację lub łączone systemy klimatyzacji i wentylacji o mocy przekraczającej 290 kW do 2025 roku muszą zostać wyposażone w systemy automatyki i sterowania budynków.

Koniec z dużym zużyciem

Jednak w jaki sposób automatyzacja budynków może się w ogóle przyczynić do oszczędzania energii? Widać to na niektórych przykładach: Dzięki omawianym rozwiązaniom w pomieszczeniach handlowych i biurowych można ustalać temperaturę minimalną i maksymalną - lokalnie lub nawet dla kilku oddziałów na raz, dzięki czemu unika się typowych wpadek związanych z ekstremalnym zużyciem. Jeśli klimatyzacja jest zintegrowana z czujnikami, chłodzenie może zostać przerwane w momencie otwarcia okna. Zaś kwestią, na ile godzin przed zajęciem pokoju ma zostać aktywowana automatycznie klimatyzacja, zainteresowane są nie tylko hotele. Dzięki systemowi sterowania oświetleniem można z kolei automatycznie dopasowywać sztuczne oświetlenie do aktualnego światła dziennego.

Potencjał związany z oszczędzaniem energii określić można również na podstawie analizy i porównania urządzeń odbiorczych. Nie ma znaczenia, czy chodzi o kilka lad chłodniczych w jednym supermarkecie, czy też o pobór energii na klimatyzację w kilku sklepach danej sieci handlowej - system automatyki budynków będzie stale śledzić wzrost zużycia. Niekiedy pozwala to po prostu "tylko" oszczędzać koszty: Jeśli przykładowo w sieci znajduje się instalacja fotowoltaiczna z akumulatorem, wówczas można łagodzić za jej pomocą cykliczne szczytowe pobory. Istotnym aspektem są również koncepcje bezpieczeństwa, łączące technologie klimatyzacyjne z systemami przeciwpożarowymi, dostosowanymi do automatyki budynku.

Już na tych kilku przykładach widać, że jedna ogólna koncepcja w idealny sposób łączy różne dziedziny technologii instalacyjnych. Zamiast z rozwiązań wyspowych zarządcy budynków mogą korzystać z centralnie sterowanych funkcji, procesów i automatyzmów technologii zastosowanych w danym budynku.

Poza wszelkimi protokołowanymi zakresami wartości granicznych

W ramach rozwiązania kompleksowego wszystkie urządzenia automatyki budynku są zintegrowane w jednej sieci, a ich dane dotyczące zużycia są odpowiednio rejestrowane. Nasuwa się tu pytanie, czy można łączyć ze sobą różne interfejsy i protokoły danych oraz czy możliwy jest odczyt danych.

Intesis, marka należąca do HMS Networks, obejmuje bogate portfolio bramek umożliwiających międzysystemową łączność w ramach technologii instalacyjnych. Bramki Intensis zapewniają integrację wszelkich urządzeń wzgl. odbiorników energii w systemie zarządzania budynkiem - niezależnie od stosowanego protokołu danych. Rozwiązania Intensis obsługują typowe protokoły związane z automatyką budynków.

Zastrzeżone protokoły? To nie problem.

Wielu wiodących producentów klimatyzacji stawia na zastrzeżone protokoły. Do gry wchodzą wówczas interfejsy AC firmy Intensis. Są to specjalne bramki dla klimatyzacji, stanowiące interfejs między zastrzeżonym protokołem klimatyzatora a protokołem systemu zarządzania budynkiem. Nie ma znaczenia, czy automatyzacja wykorzystuje protokoły BACnet, KNX, Modbus, czy też innego rodzaju - firma Intensis zawsze znajdzie odpowiednie rozwiązanie. Klimatyzatory zainstalowane w sieci mogą się zatem komunikować w obu kierunkach, zarówno pojedynczo, jak i grupowo. Wiele z interfejsów AC może zresztą pracować bez zewnętrznych źródeł energii, ponieważ są zasilane z klimatyzatora, a w razie obsługują także funkcje sieci WLAN. Ułatwia to montaż oraz zapewnia szybką i bezpieczną łączność. Interfejsy AC umożliwiają integrację klimatyzatorów znanych producentów, takich jak np. Daikin, Hitachi, Panasonic, Mitsubishi Electric, z systemem zarządzania budynkiem.

W zależności od danego budynku i zastosowania z reguły do sieci podłącza się inne odbiorniki. Konieczna może się tutaj okazać integracja dodatkowych protokołów danych, na przykład dla stacji ładowania samochodów osobowych (OCPP), sterowania oświetleniem (DALI) oraz dla liczników prądu, wody, gazu (M-Bus) w jeden protokół automatyki instalacyjnej. W tym celu firma Intensis oferuje konwertery protokołów, dedykowane dokładnie takim zadaniom. Pozwala to połączyć wszystkie urządzenia techniki instalacyjnej oraz protokoły w ramach jednej sieci. Również w tym przypadku komunikacja danych dla urządzeń inteligentnych jest realizowana w obu kierunkach: Urządzenia dostarczają dane na temat zużycia i można nimi jednocześnie sterować.

Przyjazne dla użytkownika: od instalacji do obsługi

Mamy zatem podstawę, by wykonać kolejny krok w kierunku porównania parametrów związanych ze zużyciem energii. Pojawia się jeszcze większy potencjał efektywności energetycznej, ponieważ istnieje możliwość porównywania danych. Widoczne stają się szyty zużycia i rozpoznawane są anomalie w zakresie poboru energii - a to stanowi pierwszy krok umożliwiający optymalizację.

System Intensis jako rozwiązanie przyjazne dla użytkownika posiada wiele zalet. Im prostsze bowiem jest użytkowanie, tym łatwiej można osiągać założone cele. Problem pt. "brak fachowców": Nawet jeśli pracownicy zarządzający budynkiem nie posiadają dogłębnej wiedzy technicznej, system jest mimo to bezpieczny i wydajny w użyciu.

Więcej informacji www.intesis.com/de

Integracja różnych urządzeń w systemie zarządzania budynkiem

Za pomocą konwerterów protokołów urządzenia terenowe, np. liczniki prądu, wody czy gazu można integrować z systemem BMS. Konwertery przekształcają protokoły dwóch różnych sieci. Obsługują one typowe protokoły związane z automatyką budynków, takie jak KNX, Modbus, BACnet, DALI, M-Bus. Szybka konfiguracja i uruchomienie konwerterów protokołów możliwe są za pomocą odpowiedniego oprogramowania.

Konwerterów protokołów

Integracja klimatyzatorów

W celu integracji klimatyzacji w system BMS we współpracy ze znanymi producentami klimatyzacji opracowano interfejsy AC firmy Intensis, czyli bramki dla klimatyzacji. Interfejsy AC występują dla wszystkich popularnych producentów, np. Daikin, LG, Panasonic, Toshiba, Mitsubishi Electric i wielu innych.

Interfejsy AC

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania