Pompy ciepła typu monoblok: efektywność i wygoda w jednym urządzeniu
Pompy ciepła typu monoblok: efektywność i wygoda w jednym urządzeniu
Pompy ciepła są coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem stosowanym do ogrzewania i chłodzenia domów oraz budynków komercyjnych. Jednym z rodzajów pomp ciepła, który zyskuje na popularności, są pompy ciepła typu monoblok.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2023-11-13
Data aktualizacji: 2024-05-20
Pompy ciepła typu monoblok to urządzenia, w których cały układ termodynamiczny zamknięty jest w jednostce zewnętrznej. W porównaniu do pomp ciepła typu split, w których jednostki zewnętrzna i wewnętrzna połączone są tzw. linią chłodniczą wypełnioną czynnikiem chłodniczym, monobloki są kompaktowymi urządzeniami przygotowanymi do bezpośredniego podpięcia do układu c.o.
Zalety monobloków
Ważną zaletą pomp ciepła typu monoblok jest ich łatwość instalacji. Dzięki temu, że wszystkie elementy są zabudowane w jednym urządzeniu, instalacja jest znacznie prostsza i szybsza. Monobloki są gotowe do eksploatacji od razu po dostarczeniu ich na miejsce użytkowania. Nie ma potrzeby łączenia jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, wykonywania linii chłodniczej, próby szczelności oraz próżniowania, co przyspiesza i upraszcza proces montażu oraz zmniejsza koszty instalacji.
Pompy ciepła typu monoblok to łatwość instalacji i kompaktowy design
Jej montażem może zająć się instalator bez certyfikatu F-GAZ, wystarczą mu uprawnienia I Grupy SEP z zakresu Dozoru oraz Eksploatacji. Trzeba jednak pamiętać, że przewody wodne muszą być zabezpieczone przed zamarznięciem w przypadku bardzo niskiej temperatury. Takie zabezpieczenie może być wykonane za pomocą medium niezamarzającego, np. roztworu glikolu, ale także poprzez zastosowanie zaworów spustowych, lub dodatkowej pompy cyrkulacyjnej zasilanej z UPS.
Kolejną zaletą jest kompaktowy design. Pompy ciepła monoblok są zwykle mniejsze i zajmują mniej miejsca niż pompy ciepła typu split. To oznacza, że są bardziej uniwersalne pod względem lokalizacji miejsca montażu.
Monobloki są też bardziej przyjazne w eksploatacji, ponieważ układ chłodniczy, który jest hermetyczny, nie powoduje ryzyka wycieków. Poza tym obowiązujące przepisy nie nakładają na właściciela obowiązku wykonywania okresowych przeglądów szczelności. Konieczne są natomiast przeglądy gwarancyjne i pogwarancyjne.
Warto zauważyć, że pompy ciepła typu monoblok są dostępne w różnych konfiguracjach, w tym jako pompy ciepła powietrze-woda, powietrze-powietrze i woda-woda. Każda z tych konfiguracji ma swoje zalety i może być dostosowana do indywidualnych potrzeb i warunków budynku.
Pompy ciepła typu monoblok w ofercie De Dietrich i Baxi
BDR Thermea, producent urządzeń z logotypem De Dietrich i Baxi od lat rozwija swoją ofertę nowoczesnych urządzeń grzewczych. - W BDR Thermea wspieramy ideę dekarbonizacji ogrzewania oraz wizję globalnej transformacji sektora energetycznego, zmierzającą do popularyzacji zrównoważonych źródeł energii. Dlatego inwestujemy znaczne środki w rozwiązania, takie jak kotły wodorowe czy pompy ciepła - mówi Bertrand Schmitt, CEO Grupy BDR Thermea.
Modena od De Dietrich oraz Auriga A od Baxi to szeregi inwerterowych pomp ciepła powietrze-woda typu monoblok z zasilaniem jedno- i trójfazowym, które spełniają wszystkie potrzeby nowobudowanych domów. Obie pompy ciepła posiadają czynnik chłodniczy R32, który poprawia wydajność w trybie ogrzewania, chłodzenia i podgrzewania c.w.u.
Pompa ciepła Auriga A od Baxi
Modena i Auriga A z wydajnymi pompami obiegowymi i efektywnym sterowaniem, znajdują zastosowanie w różnych instalacjach grzewczych. Można je zintegrować z podgrzewaczem, kotłem i instalacją solarną. Nadają się do instalacji ogrzewania podłogowego oraz chłodzenia za pomocą klimakonwektorów. Dzięki nowym logikom funkcjonowania oraz modułowości umożliwiają również pracę w kaskadzie do sześciu pomp ciepła, co spełnia wymagania wielu komercyjnych instalacji.
Pompa ciepła Modena od De Dietrich
Pompy ciepła typu monoblok Modena i Auriga A posiadają panel sterowania do zarządzania różnymi konfiguracjami instalacji m.in.: ogrzewaniem i chłodzeniem za pomocą 32 krzywych pogodowych, zasobnikiem i pompą cyrkulacyjną c.w.u. oraz zintegrowanym kotłem i wspomagającą grzałką elektryczną. Panel sterowania dostępną ma także funkcję dezynfekcji termicznej c.w.u., tryb eco z podwójną nastawą wartości zadanej oraz tryb cichy i wakacyjny.
BDR Thermea Poland Sp. z o.o. ul. Północna 15-19 54-105 Wrocław biuro@dedietrich.pl Infolinia: 801 080 881