Pompa ciepła typu powietrze/woda może być instalowana zarówno w nowym, jak i zmodernizowanym budynku. Można ją podłączyć do istniejącej instalacji grzewczej, gdzie odbiornikami są np. kaloryfery lub instalacja podłogowa. Najbardziej efektywne jest użycie niskotemperaturowych odbiorników, jak ogrzewanie podłogowe czy ścienne.
Dobierając moc pompy, należy przede wszystkim ustalić zapotrzebowanie budynku na ciepło, uwzględniając takie parametry jak: powierzchnia całkowita, straty energii w budynku, a także ilość energii potrzebnej do ogrzania wody użytkowej. Przy doborze mocy należy również uwzględnić obciążenie cieplne dla ogrzewanych pomieszczeń, zgodnie z normą PN-EN 12831 dla temperatury minimalnej obowiązującej w danej strefie klimatycznej. W przypadku doboru mocy pompy do budynku z istniejącą instalacją grzewczą, przydatne będą także informacje na temat ilości zużytych paliw w ostatnich latach, wieku budynku i materiałów użytych do ocieplenia.
Aby osiągnąć najbardziej efektywną pracę systemu, należy dopasować standard energetyczny domu i wielkość grzejników do niskiej temperatury zasilania. Termoizolacja warunkuje sprawność pompy, co oznacza, że łatwiej ogrzać większy dom o dobrej izolacji niż mniejszy, ale o gorszych parametrach przewodzenia ciepła. Dla budynku z termoizolacją, o powierzchni 100 m², moc pompy ciepła powinna mieć ok. 6 kW. Jej średnie roczne zużycie energii wyniesie wówczas ok. 3600-4000 kWh.
Warto podkreślić, że pompa ciepła nie będzie ekonomicznym rozwiązaniem w budynkach z wysoką energochłonnością, posiadających stary system centralnego ogrzewania. Urządzenie będzie wtedy generowało znacznie wyższe zużycie prądu. W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności przystąpić do termomodernizacji obiektu, a dopiero później dobrać pompę ciepła.
Praca pompy ciepła jest zależna także od temperatury na zewnątrz budynku. Współczynnik efektywności energetycznej COP w przypadku pompy typu powietrze-woda spada wraz z obniżeniem temperatury. Zatem dokładny dobór pompy ciepła powinien także uwzględnić analizę średnich temperatur panujących w konkretnej lokalizacji.
Koszty ogrzewania pompą ciepła można dodatkowo obniżyć, łącząc urządzenie z panelami fotowoltaicznymi. Daje to podwójną korzyść, ponieważ pompa nie tylko jest zasilana energią wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną, ale pomaga też zwiększyć autokonsumpcję nadwyżek energii. Dzięki takiemu rozwiązaniu prosument nie ponosi kosztów związanych z oddawaniem nadwyżek energii do sieci.
Ważną cechą pompy ciepła jest jej bezemisyjność i cicha praca. Urządzenie to, połączone z instalacją fotowoltaiczną, stanowi najbardziej ekologiczny i ekonomiczny system grzewczy. Co istotne, wsparcie dotacjami z NFOŚiGW oraz ulgą termomodernizacyjną obniża koszty zakupu obu urządzeń i tym samym skraca okres zwrotu z inwestycji.