Izolacje cieplne rur w instalacjach domowych zakładane są przede wszystkim na przewodach, przez które płynie ciepła woda, a więc na rurach c.o. i c.w.u. Zmniejszamy w ten sposób tzw. straty przesyłowe ciepła, choć przy prowadzeniu rur wewnątrz ocieplonego domu są one niewielkie nawet bez ocieplenia - przenikające ciepło i tak pozostaje w domu, a rury pełnią funkcję dodatkowego "grzejnika".
Natomiast w instalacjach c.w.u. ochrona cieplna zapobiega szybkiemu wychładzaniu się wody, gdy z niej nie korzystamy, dzięki czemu nie trzeba długo czekać na uzyskanie właściwej temperatury wody wypływającej z kranu. W instalacjach c.w.u. z cyrkulacją izolacja cieplna zmniejsza zużycie energii, potrzebnej do podtrzymania temperatury wody w obiegu. Oczywiście wszystkie odcinki rur przebiegające przez nieogrzewane pomieszczenia, a także układane w bruzdach ścian jednowarstwowych powinny być ocieplane.
Do izolacji wykorzystuje się otuliny ze spienionego polietylenu o średnicy dostosowanej do przekroju rury. Wzdłużne rozcięcia otulin umożliwiają założenie ich na rury po zmontowaniu instalacji, a następnie sklejenie taśmą samoprzylepną.
Niezależnie od funkcji izolacyjnej, otuliny te mogą pełnić rolę osłon umożliwiających wydłużanie się rur, a także chronią przed bezpośrednim kontaktem z zaprawą czy betonem. Izolacje cieplne montowane są również na rurach zimnej wody, biegnących w pomieszczeniach, gdzie mogą być narażone na zamarznięcie lub wykraplanie się pary wodnej na ich powierzchni.
Redakcja BD
fot. otwierająca: Armacell