Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania?

Pytanie o to jak surowa będzie tegoroczna zima i dyskusje na temat rosnących kosztów ogrzewania to obecnie jeden z najgorętszych tematów w Polsce. Galopujące ceny węgla, jego braki w punktach sprzedaży i wiążąca się z tym reglamentacja tego surowca powodują obawy związane ze skutecznością systemu ogrzewania. I o ile mieszkańcy budynków wielorodzinnych muszą liczyć na dobre decyzje administracji, o tyle właściciele domów jednorodzinnych powinni sami zadbać o skuteczne i energooszczędne rozwiązania. Jak w czasie kryzysu energetycznego zapewnić efektywne i oszczędne ogrzewanie? Na te pytania odpowiada ekspert firmy Purmo - lidera w dziedzinie kompletnych i energooszczędnych systemów ogrzewania i chłodzenia na rynku.

aktualizacja: 2022-10-27 08:58:04

Powszechnie wiadomo, że w większości polskich domów sprzed kilkunastu lub więcej lat, zbudowanych z wykorzystaniem tradycyjnych technologii, głównym źródłem ogrzewania jest nadal piec na węgiel. Z racji technologii popularnych na rynku i dostępności węgla w naszym kraju przez wiele lat było to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Jednak mimo funkcjonujących od kilku lat programów dofinansowania wymiany na bardziej energooszczędne i ekologiczne alternatywy, nadal to właśnie tego rodzaju piece są jednym z popularniejszych rozwiązań na polskim rynku. Wynika to także z faktu, że przez wiele lat to właśnie węgiel był jednym z najbardziej dostępnych i najtańszych surowców na polskim rynku.

"Z naszych doświadczeń wynika, że mimo programów dofinansowania wymiany takich jak "Czyste powietrze" nadal wielu Polaków nie zdecydowało się na krok wymiany kotła węglowego na gazowy. Mimo, iż benefitów jest naprawdę dużo to jedną z największych obaw jest kwestia modernizacji i dostosowania całego systemu grzewczego do nowoczesnego kotła. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest szybka wymiana grzejników, co można wykonać zaledwie w kilka dni bez konieczności przeprowadzenia generalnego remontu. Jest to najbardziej optymalne rozwiązanie w przypadku istniejących domów zarówno pod kątem szybkości wykonania instalacji, jak i ekonomii całego przedsięwzięcia. Wystarczy dobra ekipa instalacyjna, która odpowiednio dobierze moc nowych grzejników do uzyskania optymalnych warunków cieplnych w domu" - tłumaczy Piotr Krzemiński, kierownik działu technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Purmo.

Grzejnik Purmo Tinos V
Grzejnik Purmo Tinos V
Grzejnik Purmo Tinos H Flex
Grzejnik Purmo Tinos H Flex

Wymiana pieca węglowego na nowy, energooszczędny kocioł gazowy wiąże się dodatkowo z wieloma korzyściami dla użytkowników. Przede wszystkim to urządzenie jest praktycznie bezobsługowe. Wystarczy regularny serwis, aby zapewnić efektywność grzewczą i ciągłość pracy przez wiele lat. W przypadku pieca węglowego użytkownicy muszą regularnie, czasami nawet kilka razy dziennie zadbać o jego obsługę, co wiąże się także ze stałym zapyleniem i koniecznością przechowywania wystarczającej ilości surowca.

Optymalnie ustawiony kocioł gazowy pracuje w sposób ciągły, jest cichy i może być zainstalowany nawet w pomieszczeniu gospodarczym w domu jeśli nie ma miejsca na kotłownię. Nie bez znaczenia są także kwestie związane z ekologią - niską emisją CO² oraz ekonomią - ceny węgla rosną w nieprzewidywalnym przez ekspertów tempie. A w obecnej sytuacji rynkowej użytkownicy muszą się także liczyć z deficytem tego surowca. Warto pamiętać również, że podejmując decyzję o wymianie pieca na ekologiczny kocioł gazowy możemy ubiegać się o dofinansowanie zakupu z istniejących programów rządowych, m.in. "Czyste Powietrze".

Grzejnik płytowy Plan Ventil Compact
Grzejnik płytowy Plan Ventil Compact
Grzejnik płytowy Ramo Compact
Grzejnik płytowy Ramo Compact

Wymiana grzejników - rozwiązanie dla ciepłego domu

W przypadku wymiany pieca węglowego na kocioł gazowy najlepszym i najtańszym rozwiązaniem zapewniającym optymalne ciepło w domu będzie ogrzewanie grzejnikowe. Dobry instalator bez problemu obliczy niezbędną moc nowych urządzeń i poradzi sobie z wymianą i adaptacją instalacji.

"Odpowiednio dobrane grzejniki płytowe marki Purmo współpracują z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, np. kotłami gazowymi. W ofercie firmy Purmo znajdziemy grzejniki dedykowane bezpośredniej wymianie starego typu grzejników żeliwnych na nowe, ekonomiczne rozwiązania - takie jak Purmo Compact czy Plan Compact" - mówi Piotr Krzemiński, kierownik działu technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Purmo.

Grzejnik płytowy Ramo Flex
Grzejnik płytowy Ramo Flex

Dodatkowo dzięki oryginalnemu wzornictwu grzejniki płytowe Purmo mogą stać się niezwykle atrakcyjnym elementem aranżacji każdego wnętrza. W dostępnej na rynku ofercie znajdziemy co najmniej kilka rozwiązań, które doskonale sprawdzą się w przypadku wymiany pieca węglowego na kocioł gazowy w modernizowanych budynkach.

  • Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie model Purmo Compact. W tradycyjnych instalacjach z żeliwnymi grzejnikami żeberkowymi najlepiej sprawdzi się dedykowany do bezpośredniej wymiany grzejnik o wysokości 550 mm, który ma rozstaw przyłączy taki sam jak stare grzejniki żeliwne.
  • Bardzo dobrym przykładem nowoczesnego grzejnika płytowego jest także Plan Compact. Ten grzejnik wyróżnia całkowicie płaska płyta frontowa.
  • Kolejną propozycją jest poziomy grzejnik płytowy Ramo Compact. Model charakteryzuje się nowoczesnym designem - na pierwszy plan wysuwają się subtelne, zdobiące płaski front przetłoczenia poziome na całej długości grzejnika.
  • Miłośników wyszukanego wzornictwa z pewnością zainteresuje także poziomy grzejnik dekoracyjny Tinos H Flex lub pionowy Tinos V. W jednym i drugim przypadku panel czołowy grzejnika tworzy z osłonami bocznymi jeden element. Konstrukcja modelu umożliwia zawieszenie na ścianie w taki sposób, że odległość pomiędzy urządzeniem a ścianą jest zredukowana do minimum, co uwypukla walory dekoracyjne grzejnika.
  • Niedawno w ofercie Purmo pojawiło się nowe, jeszcze bardziej elastyczne rozwiązanie - uniwersalny grzejnik płytowy Flex. Jego zaletą jest możliwość wyboru strony montażu wkładki i głowicy termostatycznej. Model Flex również występuje w wersjach Plan i Ramo z płaskimi frontami przednimi.
  • W sytuacji kiedy na instalację grzejnika mamy stosunkowo niewiele miejsca najlepszym wyborem będzie grzejnik typu 33, tj. grzejnik zbudowany z trzech płyt i trzech konwektorów, co gwarantuje większą moc grzewczą urządzenia.

Modele grzejników z rodziny Flex (Flex, Plan Flex, Ramo Flex, Tinos H Flex) są dostępne w wersji z podłączeniem dolnym zapewniającym bardziej "dyskretne" podłączenie, które doskonale sprawdzi się w przypadku jeżeli planowana jest również modyfikacja instalacji doprowadzającej wodę i ukrycie rur w ścianie. Można je również podłączyć w "tradycyjny" sposób - z boku.

Więcej informacji na temat marki Purmo oraz energooszczędnych rozwiązań i produktów dostępnych jest na stronie: www.purmo.pl

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość As

27 Paź 2022, 15:38

Wybitnie tekst reklamowy. "Odpowiednio dobrane grzejniki płytowe marki Purmo współpracują z niskotemperaturowymi źródłami ciepła" Chyba, że grzejnik w pokoju 15m2 musiałby mieć ze 3mb a najlepiej dwa po 2mb i to mało nawet w wersji 3 płytowej. Autora artykułu odsyłam do danych ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania