Jak prawidłowo dobrać moc kotła gazowego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak prawidłowo dobrać moc kotła gazowego?

Nowoczesne kotły kondensacyjne są obecnie najchętniej wybieranym sposobem ogrzewania domów i mieszkań. Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Najważniejsze jest dobranie odpowiedniej mocy urządzenia - dostosowanej do zapotrzebowania na ciepło naszego domu. Kocioł powinien zapewniać użytkownikom komfort w czasie całego sezonu grzewczego, a nie tylko w czasie wysokich mrozów, dlatego istotny jest zakres modulacji kotła. Im większy jest zakres mocy, tym łatwiej urządzenie będzie w stanie dostosować się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło.

Nie należy jednak zapominać, że urządzenie powinno mieć również odpowiednią moc, aby w szybkim czasie dostarczyć użytkownikom ciepłą wodę użytkową. Tutaj ważny jest więc sposób przygotowywania ciepłej wody, koniecznie należy przeanalizować ilość oraz rodzaj punktów czerpalnych, oraz ilu użytkowników będzie korzystało z ciepłej wody. W domach jednorodzinnych idealnie sprawdzi się kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, natomiast dla mieszkań odpowiedni będzie kocioł dwufunkcyjny z przepływowym ogrzewaniem ciepłej wody.

Często popełnianym błędem podczas wyznaczania mocy urządzenia jest sumowanie zapotrzebowania na cele c.o i c.w.u, co powoduje, że kocioł zostanie znacząco przewymiarowany. Aby nie doszło do takiej sytuacji należy zawsze kierować się wyższą wartością zapotrzebowania mocy - dla przykładu jeśli wymagana moc na c.o. wynosi 21 kW, a na ciepłą wodę 25 kW, to kocioł powinien być dobrany na 25 kW.

Joanna Wróbel
Specjalista ds. Systemów Grzewczych
Termet S.A.
fot. otwierająca: Termet

Dodaj komentarz

time image
time image
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje