Kotły gazowe z otwartą czy zamkniętą komorą spalania?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Kotły gazowe z otwartą czy zamkniętą komorą spalania?

Odpowiedź eksperta: Jak wiadomo proces spalania wymaga dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza. Np. żeby spalić 1 m3 gazu trzeba dostarczyć około 10 m3 powietrza.

aktualizacja: 2017-09-07 07:32:07

W kotłach z otwartą komorą spalania powietrze jest dostarczane z otoczenia (pomieszczenia z kotłem) do komory. Zatem dla prawidłowej pracy urządzenia trzeba dostarczyć powietrze do budynku.

 

W kotłach z zamkniętą komorą spalania powietrze jest dostarczane bezpośrednio do urządzenia z zewnątrz budynku, a więc niezależne od powietrza w pomieszczeniu. W instalacjach tego typu stosowane są koncentryczne przewody spalinowo -powietrzne lub oddzielne przewody dla spalin i powietrza. Kotły z zamkniętą komorą spalania oferowane są zarówno jako stojące, jak i wiszące. Konstrukcja kotłów kondensacyjnych bazuje wyłącznie na zamkniętej komorze spalania.

 

Przynajmniej kilka zalet cechuje kotły z zamkniętą komorą spalania. Przede wszystkim ważne jest wyeliminowanie zjawiska wychładzania wnętrza budynku w efekcie napływu powietrza z zewnątrz. Kluczową kwestię stanowi wysoki poziom bezpieczeństwa w wyniku wyeliminowania ryzyka odwrotnego ciągu spalin i zasysania spalin z otwartych palenisk.

 

Należy podkreślić przy tym mniejszą średnicę przewodu spalinowego. Wynika ona z pracy z nadciśnieniem, które jest wytwarzane w kotle przez wentylator. Kotły z zamkniętą komorą spalania mogą być instalowane w istniejących budynkach, a modernizacja polega na zastosowaniu przewodu spalinowego o małej średnicy, który zabudowany jest w istniejącym kominie. Ewentualnie można wyprowadzić przewód powietrzno-spalinowy bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną budynku.

 

Zwraca się też uwagę na podwyższenie sprawności kotła dzięki podgrzewaniu wstępnemu powietrza do spalania. Uzyskuje się to dzięki równoległemu prowadzeniu spalin i powietrza za pomocą przewodów koncentrycznych.

Damian Żabicki
FOT: IMMERGAS

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image