Kotły na biomasę

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2010-11-26 11:42:35
Kotły na biomasę

Do spalania drewna przeznaczone są kotły zgazowujące. Paliwo jest najpierw suszone i odgazowywane w komorze zgazowywania, dzięki czemu uwolniony zostaje gaz drzewny, spalony następnie w . Temperatura spalania wynosi około 1200°C. Kotły te charakteryzują się wysoką sprawnością i wydajnością już od 20% mocy nominalnej.

Proces spalania odbywa się automatycznie, a jednorazowy załadunek może wystarczyć na 8-12 godzin, chociaż są i takie, w których jeden załadunek wystarcza na całą dobę. Kotły zgazowujące są standardowo wyposażane w nowoczesne regulatory np. pokojowe. Drewno spalane w kotłach zgazowujących nie może mieć więcej niż 20% wilgotności.

 

Do spalania pelet, zrębków i trocin służą kotły retortowe. Wyposażane są one w automatyczny system podawania paliwa oraz doprowadzenia powietrza potrzebnego do procesu spalania. Nie wymagają stałej obsługi, mogą współpracować z automatyką pogodową. Spalanie paliwa dozowanego przez podajnik następuje w specjalnie skonstruowanym palniku, współpracującym z automatyką pogodową. W palniku znajduje się sprzężony z automatyką wentylator pobierający powietrze do procesu spalania. Paliwo uzupełnia się co kilka, a nawet kilkanaście dni, w zależności od pojemności zasobnika.

 

W sprzedaży są również specjalne kotły do spalania balotów ze słomy, tzw. kotły wsadowe. Jeden wsad wystarcza na pracę kotła przez około 4 godziny. Aby zminimalizować obsługę w układzie c.o. musi być zainstalowany zbiornik akumulacyjny, gromadzący ciepłą wodę na c.o. i c.w.u. Wielkość zbiornika dobiera się do wielkości kotła.

Sprawność  kotłów na paliwo w balotach nie przekracza 80%. Ich wadą jest konieczność stosowania odpowiednio wysuszonej słomy. Wilgotność balotu nie może przekroczyć 20%. Baloty nadmiernie wilgotne będą spalane jedynie częściowo, przez co sprawność kotła spadnie.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły