Inwestor z Tychów wybrał gaz LPG do ogrzewania domu. Pytamy dlaczego?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Inwestor z Tychów wybrał gaz LPG do ogrzewania domu. Pytamy dlaczego?

Na początku jest marzenie o posiadaniu własnego domu. Później następuje analiza możliwości jego sfinansowania, co pozwala zweryfikować, czy w ogóle jest o czym marzyć. Kredyt, oszczędności, sprzedaż innych nieruchomości - w zasadzie zazwyczaj każda opcja jest brana pod uwagę. Wówczas, gdy podsumowanie wstępnych szacunków bilansuje się na plus, marzenie staje się planem. Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które składa się z kilku kluczowych etapów, występujących po sobie w nieprzypadkowej kolejności. O jednym z nich - ogrzewaniu - postanowiliśmy porozmawiać z Dawidem Kukofką - inwestorem z Tychów, który właśnie rozpoczął budowę domu.

aktualizacja: 2024-02-12 10:21:01
 1. Na jakim etapie budowy domu musiałeś podjąć decyzję o rodzaju ogrzewania?

W moim przypadku zakupiłem działkę wraz z pozwoleniem na budowę. W projekcie uwzględniona była pompa ciepła, jednak po dogłębnych analizach cen energii oraz kosztów instalacji wybrałem kocioł gazowy. Wprowadzenie takiej zmiany jest możliwe na każdym etapie budowy - wystarczy projekt instalacji gazowej stworzony przez projektanta z uprawnieniami i złożenie osobnego pozwolenia na budowę.

 1. Jakie są dostępne źródła energii w Twojej lokalizacji i na które rozwiązanie ostatecznie się zgodziłeś?

W mojej lokalizacji dostępny jest obecnie prąd. A w odległości 70 metrów, w głównej drodze, znajduje się rurociąg z gazem ziemnym. Niestety koszt przyłącza wyceniono na prawie 40 tys. złotych, dlatego też zdecydowałem się na zastosowanie zbiornika LPG.

 1. Które parametry analizowałeś (np. koszty przyłącza, koszty eksploatacji, koszty utrzymania, łatwość obsługi, efektywność energetyczne, dostępność dostaw) i pod jakim kątem zanim zdecydowałeś się na swój wybór?

Analizowałem inwestycję pod różnymi kątami, ale główne porównanie zrobiłem pomiędzy kosztami inwestycji w kocioł gazowy wraz ze zbiornikiem LPG a pompą ciepła wraz z fotowoltaiką. Na postawie rzeczywistych ofert, koszt instalacji kotła gazowego najwyższej klasy wraz ze zbiornikiem to około 35 tys. złotych, z kolei za jakościową pompę ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną 10 KW trzeba zapłacić ponad dwukrotnie więcej. Inwestycja w pompę ciepła miałaby dla mnie sens przed wprowadzeniem nowych zasad rozliczania energii elektrycznej. Niestety wszystkie moje kalkulacje połączone z informacjami pochodzącymi od znajomych posiadających już pompy ciepła oraz analiza szeroko dostępnych internetowych kalkulacji, wskazywały na to, że wydane pieniądze nigdy by się nie zwróciły. Oczywiście istnieją programy dofinansowań, lecz obecnie bardzo trudno uzyskać dofinansowanie przy budowie nowego domu.

 1. Co ostatecznie przeważyło na rzecz gazu LPG?

Na rzecz gazu LPG przeważyła głównie niezależność energetyczna oraz koszt samej inwestycji. Gaz LPG nie jest dystrybułowany przez duże państwowe spółki energetyczne, co przekłada się na wolny wybór dostawy i wolnorynkową cenę. Można go pozyskać z wielu źródeł - krajowych i zagranicznych.

 1. Czy ogrzewanie jest zintegrowane z systemem wentylacji i klimatyzacji?

W domu przewidziana jest rekuperacja, jednak będzie to osobny system. Jest to popularna praktyka, również przy innych typach źródeł ogrzewania.

 1. W domu masz ogrzewanie podłogowe? Kaloryfery? Czy to ma jakieś znaczenie przy gazie LPG?

Przewidziane jest ogrzewanie podłogowe. Ma to znaczenie ekonomiczne - kocioł gazowy pracuje wtedy na niższych parametrach i w sposób bardziej efektywny, co przekłada się na mniejsze zużycie gazu.

 1. Czy brałeś pod uwagę wpływ instalacji na środowisko? Analizowałeś efekty ekologiczne korzystania z gazu LPG w porównaniu do innych źródeł energii?

Zdecydowanie tak, zwłaszcza w kontekście świeżego powietrza w okolicy. Według mnie jeśli wszyscy inwestorzy zdecydowaliby się na ogrzewanie gazem, wówczas spacer w okolicy byłby nie tylko przyjemny, ale i bezpieczny - wolny od smogu.

 1. Czy trudno jest znaleźć firmę, która zamontuje takie ogrzewanie?

Z tym nie ma najmniejszego problemu. Powszechność kotłów gazowych jest w dalszym ciągu bardzo wysoka i jest naprawdę wiele firm, które montują zarówno kotły gazowe jak i przydomowe instalacje LPG.

 1. Na którą wersję zbiornika się zdecydowałeś - naziemny/podziemny i dlaczego?

Zdecydowałem się na zbiornik podziemny wyłącznie ze względów estetycznych. Moja działka ma ok. 650m2, więc każdy metr kwadratowy ogródka jest dla mnie bardzo cenny.

 1. Czy jest to bezpieczna opcja?

Bardzo zależało mi na bezpieczeństwie, bo mam rodzinę, dzieci, które będą bawić się w ogródku. Jak dowiedziałem się u instalatora, użytkowanie i magazynowanie skroplonych gazów węglowodorowych LPG ma ponad 100 letnią historię. Można więc z całą pewności stwierdzić, że jest to sprawdzona i bardzo bezpieczna technologia .

 1. Jakie są standardy bezpieczeństwa związane z korzystaniem z gazu LPG? Czy systemy zabezpieczeń i procedury są wystarczające dla ochrony domu i mieszkańców? Jakie są dostępne technologie i innowacje?

Standardy związane z produkcją, użytkowaniem urządzeń dla gazu LPG, jak również te dotyczące dystrybucji gazu LPG, są bardzo wysokie. Zgodnie z dokumentacją jaką posiadam każdy element procesu: projektowanie, produkcja, montaż oraz sama eksploatacja urządzenia - zbiornika LPG - są nadzorowane przez odpowiednie wykwalifikowane jednostki notyfikowane, takie jak na przykład Urząd Dozoru Technicznego.

To samo dotyczy samych dostaw - są one nadzorowane i realizowane przez wykwalifikowanych, posiadających odpowiednie uprawniania pracowników, którzy monitorują proces tankowania, jak również stan instalacji LPG. Gazu nie da się przywieźć przypadkowym samochodem dostawczym i przerzucić go łopatą z zapalonym papierosem w ustach. Tu panują zupełnie inne standardy.

 1. Czy gaz LPG jest łatwo dostępny? Jak często będziesz musiał tankować? Jak zamawiasz gaz? Jak wygląda dostawa? Kiedy po raz pierwszy będziesz to robił w Twoim domu?

Na rynku jest wielu dystrybutorów gazu LPG. Bazując na mojej kalkulacji wystarczające będzie zatankowanie zbiornika raz na rok. Gaz zamawia się na telefon, poprzez e-mail lub za pomocą formularza on-line. Dostawa nie jest skomplikowana - przyjeżdża specjalistyczna autocysterna i wykwalifikowany pracownik tankuje zbiornik. Pierwsze tankowanie planuję wykonać zaraz po odbiorze instalacji przez UDT i zamontowaniu kotła.

 1. Czy gaz LPG będziesz używał nie tylko jako ogrzewanie, ale również do gotowania i podgrzewania wody?

Gaz LPG będzie służył jako ogrzewanie, podgrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz zostanie wykorzystany do płyty gazowej w kuchni. Większość profesjonalnych kucharzy używa kuchni gazowych do gotowania, ze względu na szeroki zakres regulacji płomienia i dostępny zakres mocy. Jest to również kwestia przyzwyczajenia, ponieważ zarówno w domu rodzinnym jak i obecnym mieszkaniu, używałem kuchni gazowej. Ze względu na to, że bardzo lubię z małżonką kuchnię azjatycką, specjalny palnik do patelni wok jest dla nas niezbędny.

 1. Czy ktoś z Twoich znajomych też korzysta z gazu LPG jako źródła ogrzewania? Korzysta już dłużej? Jakie ma wnioski? Co zrobiłby inaczej, co poprawił, co zmienił? Czy gdyby kolejny raz miał podjęć decyzję o rodzaju ogrzewania, to czy nadal wybrałby LPG?

Znam osoby z mojej pracy, które już długo korzystają z LPG i bardzo sobie chwalą to konkretne rozwiązanie. W otoczeniu moich znajomych, którzy w ostatnim czasie budowali domy, wybór padał na gaz ziemny lub na pompę ciepła. Jednak w tych wypadkach gaz ziemny najczęściej był w bardzo bliskiej odległości od działki, a pompy ciepła montowane były jeszcze przed zmianą zasad rozliczania fotowoltaiki, tzn. przed wprowadzeniem net-bilingu. Decydując się teraz na ogrzewanie domu najbardziej stabilnym i opłacalnym rozwiązaniem jest gaz LPG.

Zdaniem naszych Czytelników

13 Feb 2024, 14:56

Komentarz dodany przez Jonasz R.: Biorąc pod uwagę planowane regulacje to jest to krótkoterminowa - bo 15-20 letnia inwestycja, po tym czasie będzie trzeba całość usunąć.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły