Prefabrykowane kominy nie zawodzą mnie w żadnym aspekcie!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Prefabrykowane kominy nie zawodzą mnie w żadnym aspekcie!

Myślałem o zbudowaniu prefabrykowanych kominów, ten zamiar ugruntował jeszcze murarz. Przemawia do mnie ta technologia, bo jest szybka w realizacji, mniej pracochłonna od murowanej, można precyzyjnie dobrać kanały do urządzeń grzewczych i sposobu wentylacji, ma profesjonalną konstrukcję, a przy tym zagwarantowaną jakość i coraz przystępniejszą cenę - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który kominy użytkuje od 2015 r.

aktualizacja: 2018-05-15 12:14:21

Dom:

 • Murowany, dwukondygnacyjny, pow. 216 m2.
 • Ogrzewany nowoczesnym kotłem na pelety oraz zamkniętym kominkiem na drewno. 
 • Wentylacja grawitacyjna.

Kominy: wszystkie prefabrykowane o wys. ok. 7,5 m. W kotłowni - ceramiczny komin dymowy do kotła na paliwa stałe, przy nim 2 kanały wentylacyjne. W salonie - ceramiczny komin dymowy do wkładu kominkowego. W innych pomieszczeniach 8 osobnych kominów wentylacyjnych wyprowadzonych przez dach i kanał odpowietrzający kanalizację.

Decyzja: myślałem o zbudowaniu prefabrykowanych kominów, ten zamiar ugruntował jeszcze murarz. Przemawia do mnie ta technologia, bo jest szybka w realizacji, mniej pracochłonna od murowanej, można precyzyjnie dobrać kanały do urządzeń grzewczych i sposobu wentylacji, ma profesjonalną konstrukcję, a przy tym zagwarantowaną jakość i coraz przystępniejszą cenę. Nie zawodzi mnie w żadnym aspekcie.

Komin ze strażakiem, osobne kanały wentylacyjne, akcesoria dachowe dla kominiarza
Komin ze strażakiem, osobne kanały wentylacyjne, akcesoria dachowe dla kominiarza.

Prefabrykowane kominy - rady i przestrogi:

 • Dwa największe prefabrykowane kominy do urządzeń grzewczych stanęły piorunem, w dwa dni. Cug w kanale dymowym przy kominku od razu był świetny, bo pod posadzką znajduje się szeroka rura doprowadzająca świeże powietrze z zewnątrz, no i faktycznie dobrałem odpowiednią średnicę kanału do mocy wkładu grzewczego.

  Mimo to po kilku miesiącach dodałem na szczycie komina stalowego strażaka - mieszkam przy lesie, ponadto żona obawiała się, że kawki będą wrzucać do wnętrza patyki. W taki sam sposób zamknąłem drugi kanał dymowy przy kotle. Gotowe kształtki kominowe, wystające nad dach, murarz zakrył cegłami klinkierowymi. Wyrobił z nich ozdobne zwieńczenie. Kominy wyglądają teraz ładniej.

  Czy są jakieś wady prefabrykowanych wyrobów? Może taka, że ceramiczne kształtki kominowe, przeznaczone np. do kominków, są izolowane wełną mineralną i nie oddają ciepła do pomieszczeń. Tymczasem kominy tradycyjnie murowane z cegły promieniują ciepłem.

 • Pilnowałem, żeby osobne kanały wentylacyjne przebiegały możliwie prosto, bez ostrych załamań. To ważne dla prawidłowej, niewymuszonej mechanicznie wentylacji.

 • Dwuspadowy dach domu jest dość stromy, jego kąt nachylenia wynosi 42°, dlatego nie oszczędzałem na akcesoriach zapewniających kominiarzowi bezpieczeństwo. Kupiłem stopnie i długie ławy kominiarskie oraz wygodny wyłaz dachowy. Kominiarz, którego wezwałem do przeglądu, powiedział, że rzadko się mu się zdarzają tak wygodne warunki pracy. U mnie na razie nie miał jej zbyt wiele, bo choć palę peletami już dwa lata, a w kominku od roku, oba kanały dymowe i wyczystki nadal są zupełnie czyste. To zasługa suchego drewna!

Prefabrykowane kominy - koszty:

 • kominy z prefabrykatów 6300 zł; 
 • usługa kominiarska 100 zł.
Wyczystka ze stali nierdzewnej
Wyczystka ze stali nierdzewnej przy kominku jest łatwo dostępna z korytarza (znajduje się na ścianie komina przeciwległej do kominka).

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dom ma dwa duże prefabrykowane kominy, każdy z kanałem dymowym i wentylacyjnymi.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż pieca wolno stojącego Jøtul F 373 Advance
Montaż pieca wolno stojącego Jøtul F 373 Advance
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny