Prefabrykowane kominy nie zawodzą mnie w żadnym aspekcie!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Prefabrykowane kominy nie zawodzą mnie w żadnym aspekcie!

Myślałem o zbudowaniu prefabrykowanych kominów, ten zamiar ugruntował jeszcze murarz. Przemawia do mnie ta technologia, bo jest szybka w realizacji, mniej pracochłonna od murowanej, można precyzyjnie dobrać kanały do urządzeń grzewczych i sposobu wentylacji, ma profesjonalną konstrukcję, a przy tym zagwarantowaną jakość i coraz przystępniejszą cenę - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który kominy użytkuje od 2015 r.

Dom:

 • Murowany, dwukondygnacyjny, pow. 216 m2.
 • Ogrzewany nowoczesnym kotłem na pelety oraz zamkniętym kominkiem na drewno. 
 • Wentylacja grawitacyjna.

Kominy: wszystkie prefabrykowane o wys. ok. 7,5 m. W kotłowni - ceramiczny komin dymowy do kotła na paliwa stałe, przy nim 2 kanały wentylacyjne. W salonie - ceramiczny komin dymowy do wkładu kominkowego. W innych pomieszczeniach 8 osobnych kominów wentylacyjnych wyprowadzonych przez dach i kanał odpowietrzający kanalizację.

Decyzja: myślałem o zbudowaniu prefabrykowanych kominów, ten zamiar ugruntował jeszcze murarz. Przemawia do mnie ta technologia, bo jest szybka w realizacji, mniej pracochłonna od murowanej, można precyzyjnie dobrać kanały do urządzeń grzewczych i sposobu wentylacji, ma profesjonalną konstrukcję, a przy tym zagwarantowaną jakość i coraz przystępniejszą cenę. Nie zawodzi mnie w żadnym aspekcie.

Komin ze strażakiem, osobne kanały wentylacyjne, akcesoria dachowe dla kominiarza
Komin ze strażakiem, osobne kanały wentylacyjne, akcesoria dachowe dla kominiarza.

Prefabrykowane kominy - rady i przestrogi:

 • Dwa największe prefabrykowane kominy do urządzeń grzewczych stanęły piorunem, w dwa dni. Cug w kanale dymowym przy kominku od razu był świetny, bo pod posadzką znajduje się szeroka rura doprowadzająca świeże powietrze z zewnątrz, no i faktycznie dobrałem odpowiednią średnicę kanału do mocy wkładu grzewczego.

  Mimo to po kilku miesiącach dodałem na szczycie komina stalowego strażaka - mieszkam przy lesie, ponadto żona obawiała się, że kawki będą wrzucać do wnętrza patyki. W taki sam sposób zamknąłem drugi kanał dymowy przy kotle. Gotowe kształtki kominowe, wystające nad dach, murarz zakrył cegłami klinkierowymi. Wyrobił z nich ozdobne zwieńczenie. Kominy wyglądają teraz ładniej.

  Czy są jakieś wady prefabrykowanych wyrobów? Może taka, że ceramiczne kształtki kominowe, przeznaczone np. do kominków, są izolowane wełną mineralną i nie oddają ciepła do pomieszczeń. Tymczasem kominy tradycyjnie murowane z cegły promieniują ciepłem.

 • Pilnowałem, żeby osobne kanały wentylacyjne przebiegały możliwie prosto, bez ostrych załamań. To ważne dla prawidłowej, niewymuszonej mechanicznie wentylacji.

 • Dwuspadowy dach domu jest dość stromy, jego kąt nachylenia wynosi 42°, dlatego nie oszczędzałem na akcesoriach zapewniających kominiarzowi bezpieczeństwo. Kupiłem stopnie i długie ławy kominiarskie oraz wygodny wyłaz dachowy. Kominiarz, którego wezwałem do przeglądu, powiedział, że rzadko się mu się zdarzają tak wygodne warunki pracy. U mnie na razie nie miał jej zbyt wiele, bo choć palę peletami już dwa lata, a w kominku od roku, oba kanały dymowe i wyczystki nadal są zupełnie czyste. To zasługa suchego drewna!

Prefabrykowane kominy - koszty:

 • kominy z prefabrykatów 6300 zł; 
 • usługa kominiarska 100 zł.
Wyczystka ze stali nierdzewnej
Wyczystka ze stali nierdzewnej przy kominku jest łatwo dostępna z korytarza (znajduje się na ścianie komina przeciwległej do kominka).

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dom ma dwa duże prefabrykowane kominy, każdy z kanałem dymowym i wentylacyjnymi.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA