Prefabrykowane kominy nie zawodzą mnie w żadnym aspekcie!
Prefabrykowane kominy nie zawodzą mnie w żadnym aspekcie!
Myślałem o zbudowaniu prefabrykowanych kominów, ten zamiar ugruntował jeszcze murarz. Przemawia do mnie ta technologia, bo jest szybka w realizacji, mniej pracochłonna od murowanej, można precyzyjnie dobrać kanały do urządzeń grzewczych i sposobu wentylacji, ma profesjonalną konstrukcję, a przy tym zagwarantowaną jakość i coraz przystępniejszą cenę - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który kominy użytkuje od 2015 r.
Ogrzewany nowoczesnym kotłem na pelety oraz zamkniętym kominkiem na drewno.
Wentylacja grawitacyjna.
Kominy: wszystkie prefabrykowane o wys. ok. 7,5 m. W kotłowni - ceramiczny komin dymowy do kotła na paliwa stałe, przy nim 2 kanały wentylacyjne. W salonie - ceramiczny komin dymowy do wkładu kominkowego. W innych pomieszczeniach 8 osobnych kominów wentylacyjnych wyprowadzonych przez dach i kanał odpowietrzający kanalizację.
Decyzja: myślałem o zbudowaniu prefabrykowanych kominów, ten zamiar ugruntował jeszcze murarz. Przemawia do mnie ta technologia, bo jest szybka w realizacji, mniej pracochłonna od murowanej, można precyzyjnie dobrać kanały do urządzeń grzewczych i sposobu wentylacji, ma profesjonalną konstrukcję, a przy tym zagwarantowaną jakość i coraz przystępniejszą cenę. Nie zawodzi mnie w żadnym aspekcie.
Komin ze strażakiem, osobne kanały wentylacyjne, akcesoria dachowe dla kominiarza.
Prefabrykowane kominy - rady i przestrogi:
Dwa największe prefabrykowane kominy do urządzeń grzewczych stanęły piorunem, w dwa dni. Cug w kanale dymowym przy kominku od razu był świetny, bo pod posadzką znajduje się szeroka rura doprowadzająca świeże powietrze z zewnątrz, no i faktycznie dobrałem odpowiednią średnicę kanału do mocy wkładu grzewczego.
Mimo to po kilku miesiącach dodałem na szczycie komina stalowego strażaka - mieszkam przy lesie, ponadto żona obawiała się, że kawki będą wrzucać do wnętrza patyki. W taki sam sposób zamknąłem drugi kanał dymowy przy kotle. Gotowe kształtki kominowe, wystające nad dach, murarz zakrył cegłami klinkierowymi. Wyrobił z nich ozdobne zwieńczenie. Kominy wyglądają teraz ładniej.
Czy są jakieś wady prefabrykowanych wyrobów? Może taka, że ceramiczne kształtki kominowe, przeznaczone np. do kominków, są izolowane wełną mineralną i nie oddają ciepła do pomieszczeń. Tymczasem kominy tradycyjnie murowane z cegły promieniują ciepłem.
Pilnowałem, żeby osobne kanały wentylacyjne przebiegały możliwie prosto, bez ostrych załamań. To ważne dla prawidłowej, niewymuszonej mechanicznie wentylacji.
Dwuspadowy dach domu jest dość stromy, jego kąt nachylenia wynosi 42°, dlatego nie oszczędzałem na akcesoriach zapewniających kominiarzowi bezpieczeństwo. Kupiłem stopnie i długie ławy kominiarskie oraz wygodny wyłaz dachowy. Kominiarz, którego wezwałem do przeglądu, powiedział, że rzadko się mu się zdarzają tak wygodne warunki pracy. U mnie na razie nie miał jej zbyt wiele, bo choć palę peletami już dwa lata, a w kominku od roku, oba kanały dymowe i wyczystki nadal są zupełnie czyste. To zasługa suchego drewna!
Wyczystka ze stali nierdzewnej przy kominku jest łatwo dostępna z korytarza (znajduje się na ścianie komina przeciwległej do kominka).
Koszty montażu prefabrykowanych kominów:
kominy z prefabrykatów 6300 zł;
usługa kominiarska 100 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska Na zdjęciu otwierającym: Dom ma dwa duże prefabrykowane kominy, każdy z kanałem dymowym i wentylacyjnymi.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.