Od początku traktowaliśmy kominek jako podstawowe źródło ciepła i dlatego poprowadziliśmy od niego promieniście system rur DGP z elektryczną dmuchawą. Kocioł na gaz z sieci i grzejniki zamontowaliśmy dopiero po rozbudowie domu - mówią Maria i Krzysztof, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kominek z wymuszonym systemem DGP użytkują od 2000 r.
Dom: w konstrukcji sumikowo-łątkowej, dwukondygnacyjny, pow. 200 m2, ogrzewany kominkiem z DGP, kotłem na gaz z sieci i instalacją solarną.
Kominek:
Zamknięty żeliwny wkład o mocy 18 kW; na korpusie 7 żeber radiacyjnych. Obudowa - tzw. zimna, z ognioodpornych płyt g-k oraz wełny mineralnej z ekranem aluminiowym.
System DGP - z dmuchawą, elastyczne rury stalowe o śr. 200 mm.
Komin - murowany, w kanale dymowym wkład ceramiczny o przekroju 220 mm.
Kanał nawiewny - z rury PVC o śr. 100 mm.
Paliwo - drewno drzew liściastych (dąb, grab, olcha).
Kominek używany w celu - ogrzewania domu.
Lokalizacja - w centrum budynku.
Decyzja:od początku traktowaliśmy kominek jako podstawowe źródło ciepła i dlatego poprowadziliśmy od niego promieniście system rur DGP z elektryczną dmuchawą. Kocioł na gaz z sieci i grzejniki zamontowaliśmy dopiero po rozbudowie domu. Służy on do dogrzania wnętrz podczas największych mrozów i przygotowywania ciepłej wody. Kilka lat temu na zewnętrznych ścianach położyliśmy dodatkowe ocieplenie o gr. 10 cm i od tego momentu znowu wystarcza głównie ogrzewanie kominkiem.
Płyty z trawertynu wokół drzwiczek zamkniętego wkładu mają kojarzyć się z szeroką ramą obrazu. Obrazem jest ogień.
Kominek z wymuszonym systemem DGP - rady i przestrogi:
Podczas budowy domu murarze przygotowali betonowy cokół pod ciężki kominek oraz wymurowali komin z szerokim przewodem dymowym. Kiedy kupiliśmy żeliwny wkład, monterzy włożyli do przewodu, od góry, wkład ceramiczny. Zadbaliśmy również o dostarczanie dużej ilości świeżego powietrza - rurą z przepustnicą i cyrkulacyjnie, poprzez kratki w obudowie kominka, zamontowane przy podłodze. Zimne powietrze pobieramy rurą z łazienki z sauną - znajduje się za ścianą z kominkiem - której rzadziej używamy i uchylamy w niej okno.
Obudowa kominka z ognioodpornych płyt g-k i wełny z ekranem gromadzi dużo ciepła, bo jest szeroka i wysoka na 3 m. Do uwolnienia ciepła spod niej służą kratki oraz DGP z rurami, skierowanymi do dwóch łazienek, sypialni, pokoju telewizyjnego. Najwięcej ciepła ulatuje do otwartych pomieszczeń dziennych. Salon jest wysoki - na 5 m - i cyrkulacja grawitacyjna dobrze tu funkcjonuje. Mechaniczny układ DGP od początku się sprawdza - raczej nie brudzi ścian i sufitów, dmuchawa działa cicho, zapach przypalonego kurzu wyczuwa się tylko pierwszego dnia po dłuższym niepaleniu.
Krzysiek: palę tylko suchym drewnem! Z wkładem "po zęby" kominek wytrzymuje 8 godzin, dokładam drewna 3 razy na dobę. Kominiarz przyjeżdża raz w roku, ale kilka razy sam czyszczę komin. Starannie zeskrobuję tłusty nalot ze strażaka. Sadzę z wyczystki wybieram 2 razy w roku. Popiół z popielnika - raz w tygodniu.
Kratka przy podłodze i cięgno przepustnicy w rurze doprowadzającej świeże powietrze z zimnej łazienki z sauną.
Koszty kominka z wymuszonym systemem DGP:
wkład 4500 zł; obudowa 4000 zł;
użytkowanie - drewno 15 mp. ×180 zł/mp.; czyszczenie komina i wyczystki 150 zł.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.
Sam wykonałem u siebie instalacje DGP.
Wg mnie najważniejsze przy DGP jest by turbina, którą kupicie była cicha. Ja mam stosunkowo cichą - BANANeco2(540 [m3/h]) i ogrzewam 100m2, ale nie non stop. Jak temperatura spada np poniżej 18C (gdy nas nie ma w domu to włącza się piec gazowy. ...