Dom ogrzewamy wyłącznie kominkiem z systemem DGP

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dom ogrzewamy wyłącznie kominkiem z systemem DGP

Od początku traktowaliśmy kominek jako podstawowe źródło ciepła i dlatego poprowadziliśmy od niego promieniście system rur DGP z elektryczną dmuchawą. Kocioł na gaz z sieci i grzejniki zamontowaliśmy dopiero po rozbudowie domu - mówią Maria i Krzysztof, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kominek z wymuszonym systemem DGP użytkują od 2000 r.

Dom: w konstrukcji sumikowo-łątkowej, dwukondygnacyjny, pow. 200 m2, ogrzewany kominkiem z DGP, kotłem na gaz z sieci i instalacją solarną.

Kominek:

 • Zamknięty żeliwny wkład o mocy 18 kW; na korpusie 7 żeber radiacyjnych. Obudowa - tzw. zimna, z ognioodpornych płyt g-k oraz wełny mineralnej z ekranem aluminiowym. 
 • System DGP - z dmuchawą, elastyczne rury stalowe o śr. 200 mm. 
 • Komin - murowany, w kanale dymowym wkład ceramiczny o przekroju 220 mm. 
 • Kanał nawiewny - z rury PVC o śr. 100 mm. 
 • Paliwo - drewno drzew liściastych (dąb, grab, olcha). 
 • Kominek używany w celu - ogrzewania domu. 
 • Lokalizacja - w centrum budynku.

Decyzja: od początku traktowaliśmy kominek jako podstawowe źródło ciepła i dlatego poprowadziliśmy od niego promieniście system rur DGP z elektryczną dmuchawą. Kocioł na gaz z sieci i grzejniki zamontowaliśmy dopiero po rozbudowie domu. Służy on do dogrzania wnętrz podczas największych mrozów i przygotowywania ciepłej wody. Kilka lat temu na zewnętrznych ścianach położyliśmy dodatkowe ocieplenie o gr. 10 cm i od tego momentu znowu wystarcza głównie ogrzewanie kominkiem.

Płyty z trawertynu wokół drzwiczek zamkniętego wkładu kominkowego mają kojarzyć się z szeroką ramą obrazu
Płyty z trawertynu wokół drzwiczek zamkniętego wkładu mają kojarzyć się z szeroką ramą obrazu. Obrazem jest ogień.

Kominek z wymuszonym systemem DGP - rady i przestrogi:

 • Podczas budowy domu murarze przygotowali betonowy cokół pod ciężki kominek oraz wymurowali komin z szerokim przewodem dymowym. Kiedy kupiliśmy żeliwny wkład, monterzy włożyli do przewodu, od góry, wkład ceramiczny. Zadbaliśmy również o dostarczanie dużej ilości świeżego powietrza - rurą z przepustnicą i cyrkulacyjnie, poprzez kratki w obudowie kominka, zamontowane przy podłodze. Zimne powietrze pobieramy rurą z łazienki z sauną - znajduje się za ścianą z kominkiem - której rzadziej używamy i uchylamy w niej okno.

  Obudowa kominka z ognioodpornych płyt g-k i wełny z ekranem gromadzi dużo ciepła, bo jest szeroka i wysoka na 3 m. Do uwolnienia ciepła spod niej służą kratki oraz DGP z rurami, skierowanymi do dwóch łazienek, sypialni, pokoju telewizyjnego. Najwięcej ciepła ulatuje do otwartych pomieszczeń dziennych. Salon jest wysoki - na 5 m - i cyrkulacja grawitacyjna dobrze tu funkcjonuje. Mechaniczny układ DGP od początku się sprawdza - raczej nie brudzi ścian i sufitów, dmuchawa działa cicho, zapach przypalonego kurzu wyczuwa się tylko pierwszego dnia po dłuższym niepaleniu.

 • Krzysiek: palę tylko suchym drewnem! Z wkładem "po zęby" kominek wytrzymuje 8 godzin, dokładam drewna 3 razy na dobę. Kominiarz przyjeżdża raz w roku, ale kilka razy sam czyszczę komin. Starannie zeskrobuję tłusty nalot ze strażaka. Sadzę z wyczystki wybieram 2 razy w roku. Popiół z popielnika - raz w tygodniu.
Kratka przy podłodze i cięgno przepustnicy w rurze doprowadzającej świeże powietrze z zimnej łazienki z sauną
Kratka przy podłodze i cięgno przepustnicy w rurze doprowadzającej świeże powietrze z zimnej łazienki z sauną.

Koszty kominka z wymuszonym systemem DGP:

 • wkład 4500 zł; obudowa 4000 zł; 
 • użytkowanie - drewno 15 mp. ×180 zł/mp.; czyszczenie komina i wyczystki 150 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Jurek

12 Lut 2018, 10:26

Sam wykonałem u siebie instalacje DGP. Wg mnie najważniejsze przy DGP jest by turbina, którą kupicie była cicha. Ja mam stosunkowo cichą - BANANeco2(540 [m3/h]) i ogrzewam 100m2, ale nie non stop. Jak temperatura spada np poniżej 18C (gdy nas nie ma w domu to włącza się piec gazowy. ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje