Dom ogrzewamy wyłącznie kominkiem z systemem DGP

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dom ogrzewamy wyłącznie kominkiem z systemem DGP

Od początku traktowaliśmy kominek jako podstawowe źródło ciepła i dlatego poprowadziliśmy od niego promieniście system rur DGP z elektryczną dmuchawą. Kocioł na gaz z sieci i grzejniki zamontowaliśmy dopiero po rozbudowie domu - mówią Maria i Krzysztof, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kominek z wymuszonym systemem DGP użytkują od 2000 r.

Dom: w konstrukcji sumikowo-łątkowej, dwukondygnacyjny, pow. 200 m2, ogrzewany kominkiem z DGP, kotłem na gaz z sieci i instalacją solarną.

Kominek:

 • Zamknięty żeliwny wkład o mocy 18 kW; na korpusie 7 żeber radiacyjnych. Obudowa - tzw. zimna, z ognioodpornych płyt g-k oraz wełny mineralnej z ekranem aluminiowym. 
 • System DGP - z dmuchawą, elastyczne rury stalowe o śr. 200 mm. 
 • Komin - murowany, w kanale dymowym wkład ceramiczny o przekroju 220 mm. 
 • Kanał nawiewny - z rury PVC o śr. 100 mm. 
 • Paliwo - drewno drzew liściastych (dąb, grab, olcha). 
 • Kominek używany w celu - ogrzewania domu. 
 • Lokalizacja - w centrum budynku.

Decyzja: od początku traktowaliśmy kominek jako podstawowe źródło ciepła i dlatego poprowadziliśmy od niego promieniście system rur DGP z elektryczną dmuchawą. Kocioł na gaz z sieci i grzejniki zamontowaliśmy dopiero po rozbudowie domu. Służy on do dogrzania wnętrz podczas największych mrozów i przygotowywania ciepłej wody. Kilka lat temu na zewnętrznych ścianach położyliśmy dodatkowe ocieplenie o gr. 10 cm i od tego momentu znowu wystarcza głównie ogrzewanie kominkiem.

Płyty z trawertynu wokół drzwiczek zamkniętego wkładu kominkowego mają kojarzyć się z szeroką ramą obrazu
Płyty z trawertynu wokół drzwiczek zamkniętego wkładu mają kojarzyć się z szeroką ramą obrazu. Obrazem jest ogień.

Kominek z wymuszonym systemem DGP - rady i przestrogi:

 • Podczas budowy domu murarze przygotowali betonowy cokół pod ciężki kominek oraz wymurowali komin z szerokim przewodem dymowym. Kiedy kupiliśmy żeliwny wkład, monterzy włożyli do przewodu, od góry, wkład ceramiczny. Zadbaliśmy również o dostarczanie dużej ilości świeżego powietrza - rurą z przepustnicą i cyrkulacyjnie, poprzez kratki w obudowie kominka, zamontowane przy podłodze. Zimne powietrze pobieramy rurą z łazienki z sauną - znajduje się za ścianą z kominkiem - której rzadziej używamy i uchylamy w niej okno.

  Obudowa kominka z ognioodpornych płyt g-k i wełny z ekranem gromadzi dużo ciepła, bo jest szeroka i wysoka na 3 m. Do uwolnienia ciepła spod niej służą kratki oraz DGP z rurami, skierowanymi do dwóch łazienek, sypialni, pokoju telewizyjnego. Najwięcej ciepła ulatuje do otwartych pomieszczeń dziennych. Salon jest wysoki - na 5 m - i cyrkulacja grawitacyjna dobrze tu funkcjonuje. Mechaniczny układ DGP od początku się sprawdza - raczej nie brudzi ścian i sufitów, dmuchawa działa cicho, zapach przypalonego kurzu wyczuwa się tylko pierwszego dnia po dłuższym niepaleniu.

 • Krzysiek: palę tylko suchym drewnem! Z wkładem "po zęby" kominek wytrzymuje 8 godzin, dokładam drewna 3 razy na dobę. Kominiarz przyjeżdża raz w roku, ale kilka razy sam czyszczę komin. Starannie zeskrobuję tłusty nalot ze strażaka. Sadzę z wyczystki wybieram 2 razy w roku. Popiół z popielnika - raz w tygodniu.
Kratka przy podłodze i cięgno przepustnicy w rurze doprowadzającej świeże powietrze z zimnej łazienki z sauną
Kratka przy podłodze i cięgno przepustnicy w rurze doprowadzającej świeże powietrze z zimnej łazienki z sauną.

Koszty kominka z wymuszonym systemem DGP:

 • wkład 4500 zł; obudowa 4000 zł; 
 • użytkowanie - drewno 15 mp. ×180 zł/mp.; czyszczenie komina i wyczystki 150 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Jurek

12 Lut 2018, 10:26

Sam wykonałem u siebie instalacje DGP. Wg mnie najważniejsze przy DGP jest by turbina, którą kupicie była cicha. Ja mam stosunkowo cichą - BANANeco2(540 [m3/h]) i ogrzewam 100m2, ale nie non stop. Jak temperatura spada np poniżej 18C (gdy nas nie ma w domu to włącza się piec gazowy. ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje