Kominek w ogrodzie i na tarasie

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kominek w ogrodzie i na tarasie

Ogień jest efektownym towarzyszem wielu plenerowych imprez. We współczesnych ogrodach możemy się cieszyć zarówno ogniem otwartym, umieszczonym na gustownym palenisku, jak i zamkniętym w designerskim kominku. Wszystko zależy od przestrzeni, jaką mamy do zagospodarowania, potrzeb i preferencji. Możliwości jest naprawdę wiele. 

aktualizacja: 2023-05-26 04:52:12

Ognisko vs palenisko

Ognisko, nawet jeśli jego obręb wytyczony został kamieniami, ma swoje minusy - spaloną ziemię, popiół rozdmuchiwany po całym ogrodzie, zagrożenie pożarowe i stałe miejsce rozpalania. Palenisko również daje możliwość rozpalenia otwartego ognia, jednak w specjalnej misie, która stanowi nie tylko piękną ozdobę ogrodu, ale jest także dużo bardziej praktyczna. Można ją przenosić z miejsca na miejsce, w łatwy sposób czyścić, a zieleń i otoczenie pozostają bezpieczne.

Decydując się na zakup paleniska, warto zadać sobie pytanie o jego wielkość i sprecyzować dodatkowe oczekiwania. Bardzo efektowne paleniska o nowoczesnym kształcie zaczynają się już od kilkuset złotych, za takie, przy którym będzie można usiąść większą grupą i nad którym będzie można przygotowywać potrawy, kosztują nieco więcej. Świetnym wyborem będzie palenisko stalowe o ozdobnym kształcie.

Przy ustawianiu paleniska należy pamiętać o wyborze właściwego miejsca. Najlepiej, aby było osłonięte od wiatru i znajdowało się w odległości minimum 4 metrów od sąsiedniej działki lub 100 metrów od lasu. Dobrze jest umieścić je w środkowej części ogrodu, tak aby dym i zapach nie przeszkadzały sąsiadom. Wokół paleniska można postawić krzesła, a przestrzeń dookoła można zagospodarować np. przez obsadzenie krzewami.

Dobrym przykładem paleniska pełniącego przede wszystkim funkcję ozdobną jest palenisko ogrodowe Triangle. Wyróżnia je trójkątny kształt, utworzony z trzech przecinających się płaszczyzn. Na uwagę zasługuje także m.in. Goblet - palenisko wyglądem przypominające kielich, w którym płonie ogień. Bardzo nowoczesny, geometryczny kształt ma również Gamma. Wszystkie wspomniane paleniska, a także inne, które znaleźć można na stronie kratki.pl, stanowić mogą wyjątkową ozdobę ogrodu bądź tarasu. Ci jednak, którzy pragną wykorzystać moc ognia do przygotowania grilla bądź barbecue, powinni zastanowić się nad zakupem paleniska z grillem.

Wysokiej jakości wolno stojące palenisko Triangle
Wysokiej jakości wolno stojące palenisko Triangle to wyjątkowa oraz niezwykle nowoczesna dekoracja stworzona z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach tarasów oraz ogrodów.
Wysokiej jakości wolno stojące palenisko Erizo
Wysokiej jakości wolno stojące palenisko Erizo może stanowić ciekawy element dekoracyjny, a przy tym tworzyć miłą i przytulną atmosferę

Palenisko z grillem

Paleniska z grillem łączą zalety ogniska i grilla, są przy tym bardzo stylowe. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych grillów, które pełnią jedynie funkcję użytkową. Palenisko z grillem samo w sobie jest efektowną dekoracją, daje możliwość posiedzenia przy ogniu, oświetla ogród, a do tego pozwala na przygotowanie nawet bardzo wymyślnych dań. Doskonałym przykładem jest palenisko z grillem Quadrum, które przenosi grillowanie na zupełnie nowy poziom, zbliżony do możliwości, jakie daje zewnętrzna kuchnia.

Miłośnicy grilla w tego typu paleniskach pokochają coś jeszcze - łatwiejsze utrzymanie czystości! W palenisku Quadrum znajduje się specjalnie wyprofilowana płyta grzewcza, dzięki której zabrudzenia spływają do jego, a po użyciu grilla wystarczy wyczyścić resztki szpachelką i wytrzeć blat wilgotną szmatką, by znów cieszyć się czystym urządzeniem. 

Quadrum to doskonałej jakości, profesjonalny grill ogrodowy z paleniskiem na drewno wykonany ze stali wysokogatunkowej
Quadrum to doskonałej jakości, profesjonalny grill ogrodowy z paleniskiem na drewno wykonany ze stali wysokogatunkowej.
Profesjonalne palenisko ogrodowe Quadrum z miejscem do ułożenia drewna
Profesjonalne palenisko ogrodowe Quadrum z miejscem do ułożenia drewna.

Biokominki ogrodowe

W opisanych wyżej paleniskach opałem jest drewno. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby cieszyć się nieco mniej wymagającym ogniem, zasilanym biopaliwem, na bazie alkoholu etylowego. Warto podkreślić, że podczas spalania biopaliwa, biokominek nie wytwarza dymu i nie zostawia popiołu. Co więcej, biopaliwo spala się w 100%, a podczas procesu spalania wytwarzana jest tylko niewielka ilość pary i dwutlenku węgla.

Tego typu kominki mogą znaleźć się zarówno w naszych ogrodach, jak i na tarasach a nawet balkonach. Ich kształty zachwycają i mogą stanowić dopełnienie lub dominantę współczesnych ogrodowych aranżacji. Taki jest m.in. model Echo - czarny lub biały, o owalnym kształcie.

Kilka sztuk modelu Romeo może posłużyć do wytyczenia ścieżki lub wyodrębnienia miejsca w ogrodzie pełniącego określoną funkcję. Bardzo efektowna jest także Biomisa, kominek o kształcie naczynia, zaprojektowany z dbałością o każdy detal. 

Biokominek Echo o owalnym kształcie i formie
Biokominek Echo o owalnym kształcie i formie, która harmonijnie wpisze się w wystrój nowoczesnego wnętrza lub ozdobi taras.
Biokominek wolno stojący Romeo o stabilnej konstrukcji
Biokominek wolno stojący Romeo o stabilnej konstrukcji. Szyby umiejscowione z 4 stron pojemnika z ogniem stanowia dodatkową ochronę dla dzieci i zwierząt domowych.
Stabilna konstrukcja i szyby z czterech stron pojemnika z ogniem sprawiają, iż biokominek Tango jest bezpieczny w użytkowaniu. Sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu.

Ogrzewacze ogrodowe

Lato na naszej szerokości geograficznej bywa kapryśne. Zwłaszcza wieczory mogą być bardzo chłodne. Dlatego też, aby móc cieszyć się ogrodem także po zmroku, warto wyposażyć go w gazowe ogrzewacze ogrodowe. Zapewnią one możliwość komfortowego spędzania czasu na zewnątrz także wtedy, gdy nadejdą jesienne chłody. Możliwości jest wiele, ale z pewnością warto zwrócić uwagę na modele, które łączą w sobie funkcjonalność i estetykę.

Jeden z takich modeli to ogrzewacz gazowy na patio ze sterowaniem manualnym, wykończony spiekiem kwarcowym. Dzięki temu nie tylko prezentuje się stylowo, ale jest także bardzo trwały.

Dla osób preferujących bardziej nowoczesne rozwiązania, właściwy może być model w kształcie stożka o linearnej konstrukcji z wężem oraz reduktorem.

W ogrzewacze ogrodowe zaopatruje się wiele ogródków plenerowych otwieranych przy restauracjach. Modele oferowane przez firmę Kratki zaprojektowane zostały nie tylko po to, aby zapewniać ciepło, ale także, aby stanowić efektowną dekorację. Dobrym przykładem są modele Umbrella czy różne warianty ogrzewacza Patio.

UMBRELLA to nowoczesny ogrzewacz gazowy
UMBRELLA to nowoczesny ogrzewacz gazowy, dzięki któremu chwile w ogrodzie lub na tarasie w towarzystwie rodziny i znajomych nie muszą skończyć się wraz z nadejściem zimniejszych wieczorów
Ogrzewacz gazowy PATIO LIGHT przyciąga uwagę minimalizmem i wyjątkową dbałością o każdy detal
Ogrzewacz gazowy PATIO LIGHT przyciąga uwagę minimalizmem i wyjątkową dbałością o każdy detal, a przepiękna wizja ognia zachwyci każdego.

Nie tylko wygląd, ale także rozwiązania techniczne stanowią o zaletach ogrzewaczy oferowanych przez Kratki. Niektóre modele wyposażone są bowiem w automatyczne sterowanie.

Na zdjęciu otwierającym: Ogrzewacz gazowy wolno stojący Patio Horizontal, stalowy (fot. Kratki.pl)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły