Jakie rury stosuje się w instalacjach z kolektorami słonecznymi?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie rury stosuje się w instalacjach z kolektorami słonecznymi?

Wykorzystywanie energii słonecznej to jeden z głównych sposobów redukcji kosztów eksploatacji budynku. Rosnąca sprawność urządzeń do jej pozyskiwania i ogrzewania wody sprawia, że zastosowanie takich systemów staje się coraz bardziej opłacalne. Aby maksymalnie zwiększyć wydajność instalacji solarnej, należy stosować wysokiej jakości elementy przesyłowe, tj. rury łączące kolektory słoneczne z zasobnikiem gorącej wody. Takie, które gwarantują jak najmniejsze straty ciepła.

aktualizacja: 2021-04-06 11:29:04

Rury stosowane w instalacjach solarnych muszą być odporne na działanie wysokiej temperatury - do 150°C. Ważna jest ich odporność mechaniczna oraz na zmienne warunki atmosferyczne. Najczęściej wytwarza się je z miedzi lub stali i izoluje termicznie piankami z tworzyw sztucznych.

Specjalnie do zastosowań w systemach solarnych przeznaczone są preizolowane (czyli zaizolowane fabrycznie) rury ArmaFlex DuoSolar. Izolacja z pianki na bazie syntetycznego kauczuku ogranicza straty energii i zabezpiecza przed dyfuzją pary wodnej. Rury produkowane są ze stali lub miedzi, ponieważ wymagania dotyczące przygotowania instalacji solarnej mogą się różnić, zależnie od rodzaju obiektu.

Rury stalowe są karbowane i mogą być zginane do małych promieni bez deformacji średnicy. Są przeznaczone do większych instalacji, również o trudnym położeniu. Miedziane to rozwiązanie do nowych instalacji o mniejszych rozmiarach.

Maria Witkowska
Dyrektor ds. technicznych obsługi rynku
ARMACELL
Na zdjęciu otwierającym: Rury łączące kolektory słoneczne z zasobnikiem ciepłej wody muszą maksymalnie ograniczać straty ciepła. (fot. Armacell)

Dodaj komentarz

time image
time image
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje