Jakie rury stosuje się w instalacjach z kolektorami słonecznymi?

Jakie rury stosuje się w instalacjach z kolektorami słonecznymi?

Wykorzystywanie energii słonecznej to jeden z głównych sposobów redukcji kosztów eksploatacji budynku. Rosnąca sprawność urządzeń do jej pozyskiwania i ogrzewania wody sprawia, że zastosowanie takich systemów staje się coraz bardziej opłacalne. Aby maksymalnie zwiększyć wydajność instalacji solarnej, należy stosować wysokiej jakości elementy przesyłowe, tj. rury łączące kolektory słoneczne z zasobnikiem gorącej wody. Takie, które gwarantują jak najmniejsze straty ciepła.

Rury stosowane w instalacjach solarnych muszą być odporne na działanie wysokiej temperatury - do 150°C. Ważna jest ich odporność mechaniczna oraz na zmienne warunki atmosferyczne. Najczęściej wytwarza się je z miedzi lub stali i izoluje termicznie piankami z tworzyw sztucznych.

Specjalnie do zastosowań w systemach solarnych przeznaczone są preizolowane (czyli zaizolowane fabrycznie) rury ArmaFlex DuoSolar. Izolacja z pianki na bazie syntetycznego kauczuku ogranicza straty energii i zabezpiecza przed dyfuzją pary wodnej. Rury produkowane są ze stali lub miedzi, ponieważ wymagania dotyczące przygotowania instalacji solarnej mogą się różnić, zależnie od rodzaju obiektu.

Rury stalowe są karbowane i mogą być zginane do małych promieni bez deformacji średnicy. Są przeznaczone do większych instalacji, również o trudnym położeniu. Miedziane to rozwiązanie do nowych instalacji o mniejszych rozmiarach.

Maria Witkowska
Dyrektor ds. technicznych obsługi rynku
ARMACELL
Na zdjęciu otwierającym: Rury łączące kolektory słoneczne z zasobnikiem ciepłej wody muszą maksymalnie ograniczać straty ciepła. (fot. Armacell)

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz