Jakie rury stosuje się w instalacjach z kolektorami słonecznymi?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie rury stosuje się w instalacjach z kolektorami słonecznymi?

Wykorzystywanie energii słonecznej to jeden z głównych sposobów redukcji kosztów eksploatacji budynku. Rosnąca sprawność urządzeń do jej pozyskiwania i ogrzewania wody sprawia, że zastosowanie takich systemów staje się coraz bardziej opłacalne. Aby maksymalnie zwiększyć wydajność instalacji solarnej, należy stosować wysokiej jakości elementy przesyłowe, tj. rury łączące kolektory słoneczne z zasobnikiem gorącej wody. Takie, które gwarantują jak najmniejsze straty ciepła.

aktualizacja: 2021-04-06 11:29:04

Rury stosowane w instalacjach solarnych muszą być odporne na działanie wysokiej temperatury - do 150°C. Ważna jest ich odporność mechaniczna oraz na zmienne warunki atmosferyczne. Najczęściej wytwarza się je z miedzi lub stali i izoluje termicznie piankami z tworzyw sztucznych.

Specjalnie do zastosowań w systemach solarnych przeznaczone są preizolowane (czyli zaizolowane fabrycznie) rury ArmaFlex DuoSolar. Izolacja z pianki na bazie syntetycznego kauczuku ogranicza straty energii i zabezpiecza przed dyfuzją pary wodnej. Rury produkowane są ze stali lub miedzi, ponieważ wymagania dotyczące przygotowania instalacji solarnej mogą się różnić, zależnie od rodzaju obiektu.

Rury stalowe są karbowane i mogą być zginane do małych promieni bez deformacji średnicy. Są przeznaczone do większych instalacji, również o trudnym położeniu. Miedziane to rozwiązanie do nowych instalacji o mniejszych rozmiarach.

Maria Witkowska
Dyrektor ds. technicznych obsługi rynku
ARMACELL
Na zdjęciu otwierającym: Rury łączące kolektory słoneczne z zasobnikiem ciepłej wody muszą maksymalnie ograniczać straty ciepła. (fot. Armacell)

Dodaj komentarz

time image
time image
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje