Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach dla prosumentów

Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach dla prosumentów

Od 1 kwietnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w rozliczeniach za energię elektryczną. System opustów, tzw. net-metering będzie zastąpiony rozliczeniami w formie net-billingu. Co to oznacza dla dotychczasowego prosumenta? Jaki to będzie miało wpływ na finanse osób zainteresowanych fotowoltaiką dopiero od wiosny?

Bez zmian jeszcze przez 15 lat

Osoby zainteresowane rozliczeniami na dotychczasowych zasadach powinny zamontować instalację i najpóźniej do 31 marca 2022 r. złożyć wniosek o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego.

Warto jednak w swoich planach uwzględnić oczekiwanie na dostawę paneli PV oraz czas realizacji montażu. Dlatego, im wcześniej zdecydujemy się na inwestycję w fotowoltaikę, tym większa szansa, że zdążymy z wszystkimi formalnościami jeszcze przed kwietniem 2022 r. Jeśli tak się stanie, to zgodnie z nowymi przepisami o odnawialnych źródłach energii - nadal będzie możliwe korzystanie z obecnie obowiązujących zasad rozliczeń jeszcze przez kolejne kilkanaście lat, ale nie dłużej niż do 31 grudnia 2035 r.

Fotowoltaika na dachu
Warunkiem rozliczania na dotychczasowych zasadach jest złożenie wniosku do zakładu energetycznego i montaż instalacji fotowoltaicznej do 31.03.2022 r., fot. A. Opyrchał Columbus Energy.

Nowi użytkownicy zielonej energii

Najistotniejszą zmianą, która zostanie wprowadzona 1 kwietnia 2022 r., będzie klasyfikacja prosumentów na dwie grupy i związane z tym odmienne regulacje w płatnościach za energię elektryczną. Dotychczasowi prosumenci nadal będą rozliczani według obecnych zasad jeszcze przez kilkanaście lat, chyba że sami wyrażą chęć przejścia na nową formę. Aktualnie obowiązujący system opustów oznacza, że za każdą wprowadzoną do sieci jednostkę energii można pobrać bezpłatnie 0,8 lub 0,7 jednostek - w zależności od wielkości instalacji. Resztę stanowi opłata za magazynowanie. Samo rozliczenie w formie opustu odbywa się w systemie rocznym, nie przeszkadza to jednak w rozliczeniach rachunków za energię elektryczną w cyklach miesięcznych, dwumiesięcznych czy półrocznych.

Natomiast prosumenci, którzy zainstalują fotowoltaikę po 1 kwietnia 2022 r., będą rozliczani już nie przez bezgotówkowy system opustów, a w formie net-billingu. Oznacza to osobne rozliczanie wartości energii wprowadzonej i pobranej z sieci. Największe kontrowersje wzbudza koszt obrotu energią przez prosumenta.

Wprowadzana energia elektryczna rozliczana będzie w cenie rynkowej, a pobierana z sieci - w cenie detalicznej według taryfy swojego dostawcy energii wraz ze wszystkimi opłatami i podatkami. Bez odpowiedniego zaplecza własnego - w postaci magazynu energii, który pozwala na składowanie jej w swoim gospodarstwie domowym - nowa propozycja zmian ma nakłaniać prosumenta do budowy instalacji dostosowanej do jego potrzeb.

Panele fotowoltaiczne
Prosumenci, którzy założą fotowoltaikę po 1 kwietnia 2022 r., będą rozliczani w formie net-bilingu, fot. Columbus Energy.

- Zmiany w systemie rozliczeń dla prosumentów, które wejść w życie mają już od 1 kwietnia 2022 r. tłumaczone są koniecznością dalszego stabilnego rozwoju energetyki obywatelskiej. Pozwalają one na wdrożenie przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, do których przestrzegania zobowiązały się państwa członkowskie. To wszystko ma na celu między innymi zapewnienie odbiorcom końcowym możliwość bezpośredniego uczestnictwa w rynku energii oraz czerpania zysków ze sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej - wyjaśnia Michał Kopyść, kierownik Działu Szkoleń Columbus S.A.

Okresy i sposoby rozliczeniowe

W przypadku nowego systemu rozliczeń w formie net-billingu, prosument będzie korzystać z tzw. konta prosumenckiego, comiesięcznie zasilanego depozytem prosumenckim, należnością za wprowadzoną energię wyrażoną w złotówkach, którą wprowadził do sieci. Według nowych przepisów, do końca czerwca 2024 r. cena za energię elektryczną przekazaną przez prosumentów będzie ustalana w systemie miesięcznym. Po tej dacie model net-billingu będzie funkcjonował w oparciu o zmienne ceny godzinowe. Warto dodać, że prosumenci, którzy zostaną przyłączeni do sieci elektrycznej od kwietnia do 30 czerwca 2022 r. przez kilka miesięcy będą podlegać dotychczasowym sposobom rozliczeniowym, aż do dnia 1 lipca 2022 r. kiedy formalnie obowiązywać będzie system net-billingu.


www.columbusenergy.pl

 

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz