Dla wielu gospodarstw domowych sezon grzewczy wiąże się ze wzrostem rachunków za gaz lub energię elektryczną. Powodem są zapowiadane podwyżki cen prądu i ostatni wzrost cen gazu. Jak więc zachować odpowiednią temperaturę w domu, ale równocześnie zadbać o niskie rachunki? Rozwiązaniem jest umiejętne wykorzystanie nowoczesnych technologii. Z pomocą przychodzi fotowoltaika i pompa ciepła, których wspólne wykorzystanie jest w pełni ekonomiczne i ekologiczne. Jak połączyć je ze sobą i przygotować się do montażu?
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2015-11-23
Data aktualizacji: 2022-02-02
Fotowoltaika i pompa ciepła - darmowe ciepło w Twoim domu, bez złego wpływu na środowisko!
Pompa ciepła to dziś jedna z najtańszych metod ogrzewania domu i wody, w lecie może także z powodzeniem służyć jako klimatyzacja. Dzięki jej połączeniu z instalacją fotowoltaiki, możemy zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i prąd. Praca obu instalacji może obniżyć rachunki o 30 do nawet 50 procent. Warto jednak pamiętać, że przed wymianą kotła na nowoczesną pompę, dobrze wykonać audyt energetyczny. Zniweluje on ryzyko niepotrzebnych wydatków na modernizację budynku, a także pozwoli odpowiednio dostosować pobór energii.
Ustalenie strat ciepła jest jednym z najważniejszych aspektów takiej kontroli. Specjalista ocenia zakres prac, które pomogą zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło. Dobrze zrealizowany audyt pomoże wybrać optymalne i dopasowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania, zarówno pod względem kosztów prac modernizacyjnych, jak również tych związanych z kwestiami ściśle technicznymi - mówi Piotr Szczerbiak, Menadżer Produktu - Pompy Ciepła, Sunday Polska.
By obniżyć koszt inwestycji, można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej lub programów dotacji. Jednym z najpopularniejszych programów dotacji jest "Czyste Powietrze", czyli ogólnopolskie wsparcie finansowe dla gospodarstw jednorodzinnych, które decydują się na termomodernizację przy jednoczesnej modernizacji systemu grzewczego. Dofinansowania w programie "Czyste powietrze" sięgają nawet 37 000 złotych. Co więcej, właściciele domów jednorodzinnych, którzy zakończyli inwestycję mogą odliczyć koszty modernizacji budynku od podatku dochodowego.
Co do samej instalacji fotowoltaicznej, to niższe rachunki za prąd i realne oszczędności, nie są jedynymi jej zaletami. Fotowoltaika to niezależność od nieuchronnych podwyżek cen energii. Energia pochodząca ze słońca jest w pełni odnawialna, a instalacja PV nie wytwarza CO₂, a tym samym nie zanieczyszcza środowiska. Warto podkreślić, że panele fotowoltaiczne działają każdego dnia, o każdej porze roku. Oczywiście efektywność ich pracy zależy od pory dnia i pory roku, jest najwyższa w warunkach dobrego nasłonecznienia, ale w pochmurne dni domowa elektrownia słoneczna również pracuje.
Fotowoltaika gwarantuje cichą i komfortową pracę. Jest to istotne w obszarach gęsto zabudowanych, gdzie głośna instalacja mogłaby być uciążliwa dla okolicznych mieszkańców. Falownik emituje dźwięki na poziomie 18 - 25 dB, więc porównać go możemy do ludzkiego szeptu, a pamiętajmy, że instalacja znajduję się na zewnątrz naszego domu.
Szybkość realizacji inwestycji to kolejny plus montażu fotowoltaiki. Instalacja paneli trwa z reguły od 2 do 3 dni. W przypadku, gdy ich moc nie przekracza 50 kW, a długość 3 metrów, nie musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Panele funkcjonują bezobsługowo i nie wymagają od nas żadnego nakładu pracy. Ich instalacja podnosi również wartość nieruchomości.
System opustów - co warto wiedzieć?
Nie warto zwlekać z inwestycją w instalację paneli fotowoltaicznych. Już 1 kwietnia 2022 roku ma wejść w życie nowelizacja prawa energetycznego. Nowy system ma się opierać na zasadzie kupna i sprzedaży. Zgodnie z projektem ministerstwa, wyprodukowane nadwyżki będą skupowane po średniej cenie energii z poprzedniego kwartału, obecnie to 256,22 zł/MWh. W momencie, gdy prosument będzie chciał prąd odkupić - zapłaci nawet trzykrotność tej kwoty. Zespół projektowy zapewnia, że ceny sprzedaży nie będą sztywne, dzięki czemu każdy zainteresowany będzie mógł negocjować lepsze stawki, choć nie wiadomo, jak ustosunkują się do tego firmy energetyczne.
Wszyscy zainteresowani instalacją fotowoltaiki w swoich domach nie powinni zwlekać z decyzją. Montaż i przyłączenie instalacji do końca marca przyszłego roku pozwoli uniknąć nowego systemu rozliczeń, gwarantując większe oszczędności przez najbliższe 15 lat. Dodatkowo, korzystając ze wsparcia doświadczonych ekspertów i dostawców, instalacja przebiegnie nie tylko szybko, ale i bezpiecznie, z zachowaniem wszystkich wymogów formalnych. Dzięki temu każdy prosument, jeszcze szybciej będzie mógł cieszyć się rzeczywistymi oszczędnościami oraz korzystaniem z energii w pełni ekologiczny sposób- Lidia Kłosowska, Dyrektor Marketingu i Wsparcia Sprzedaży z Sunday Polska.
Sunday Polska to jeden z liderów na rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce. Oferuje panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, klimatyzację oraz ładowarki do samochodów elektrycznych. Firma zapewnia kompleksową obsługę klientów indywidualnych i firmy - od bezpłatnego audytu, przez pomoc w uzyskaniu finansowania i ulg, po profesjonalny montaż i przyłączenie instalacji do sieci oraz opiekę posprzedażową. Sunday Polska składa się z ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w branży OZE, sieci kilkuset wyspecjalizowanych doradców i montażystów na terenie całego kraju.
Firmie zaufało już 22 000 klientów. Zamieniając energię słoneczną w elektryczną, korzystają z blisko 300 000 paneli o łącznej mocy blisko 110 MW. Zgodnie z badaniami statystycznymi Instytutu Energetyki Odnawialnej, firma Sunday Polska, w 2020 r. zajęła 4. miejsce pod względem zainstalowanej mocy w mikroinstalacjach fotowoltaicznych.
Sunday Polska jest partnerem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w programie "Mój Prąd" i "Czyste Powietrze" oraz Polskiej Grupy Energetycznej w programie "EKOlogicznie w przyszłość". Firma posiada tytuł Rzetelnej Firmy przyznany przez KRD oraz jest laureatem 31. edycji Konkursu "Teraz Polska".