Fotowoltaika - wolność, jaką daje "własna elektrownia"
Fotowoltaika - wolność, jaką daje "własna elektrownia"
Jeśli jakąś technologię można obecnie nazwać rewolucyjną, to z pewnością jest nią fotowoltaika. Rozwiązanie, które znakomicie odnalazło się w sytuacji wyzwań klimatycznych, jednocześnie szturmem zdobyło rynek, zarówno komercyjny jak i prywatny. Niemal każdy nowo powstający budynek korzysta obecnie z energii słonecznej. Panele montowane są zresztą również na dachach istniejących domów. Bo to się po prostu opłaca. I - co istotne - coraz lepiej wygląda…
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2015-07-22
Data aktualizacji: 2021-09-20
Nie ma się co oszukiwać, że tradycyjne panele fotowoltaiczne są ozdobą dachu, choć - co ważne - nie takie przecież jest ich zadanie. Kwestie estetyczne są jednak istotne dla większości inwestorów, stąd i producenci zaczęli przywiązywać coraz większą wagę do wyglądu systemów fotowoltaicznych. Współczesne rozwiązania sprawiają, że panele stają się integralną częścią dachu, świetnie się z nim komponują i, co więcej, doskonale podkreślają nowoczesny design budynku. Oczywiście, aby całość zarówno dobrze wyglądała, jak i dobrze działała, niezbędna jest ścisła współpraca pomiędzy dekarzami a producentami systemów fotowoltaicznych.
Większość właścicieli firm dekarskich ma obecnie świadomość tego, że w przyszłości takie systemy będą standardowo montowane na większości dachów. Wpływ ma na to zarówno coraz bardziej atrakcyjna cena, jak i - z drugiej strony - rosnąca nawet kilka razy w roku cena samej energii elektrycznej. Bez wątpienia, nie bez znaczenia jest także coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa, a także przepisy i dotacje, które premiują rozwiązania oparte na OZE.
W przypadku systemów fotowoltaicznych, tym odnawialnym źródłem energii jest oczywiście promieniowanie słoneczne. O tym, jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, decyduje szereg czynników. W przypadku gospodarstw domowych, wpływ na ilość zużycia ma przede wszystkim liczba osób a także ilość i rodzaj urządzeń elektrycznych. Szacuje się, że przeciętna 3-4 osobowa rodzina najczęściej potrzebuje instalacji o mocy od 5 do 7 kWp. Aby jednak otrzymać system skrojony na miarę potrzeb, warto dokładne obliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną zlecić profesjonaliście.
Panele fotowoltaiczne Braas PV Indax
Estetyczna i funkcjonalna fotowoltaika od Braasa
Wracając do estetyki, która obecnie często determinuje wybór systemu fotowoltaicznego. W tym względzie wartymi uwagi są dwa innowacyjne systemy dachowe produkowane przez firmę BMI Braas. Są to: PV Premium i PV Indax.
Przede wszystkim to, że nie są instalowane na dachówce, a ją zastępują, bowiem są montowane bezpośrednio na konstrukcji dachowej. Są tak skonstruowane, żeby chronić budynek przed warunkami atmosferycznymi.
Panele Braas PV Premium przeznaczone są do płaskich dachówek Teviva, Tegalit oraz Turmalin. Pozwalają na niemal nieograniczone pole do aranżacji, co przekłada się na interesujący efekt wizualny. Warto wiedzieć, że to pierwszy system paneli fotowoltaicznych montowanych w połaci dachowej, który posiada certyfikat TÜV. Co istotne, wykonawcy podkreślają, że jest łatwy w montażu, a jego modułowa struktura pozwala na montaż w dowolnej wielkości i formie. Rozwiązanie już w 2013 roku docenione zostało w prestiżowym konkursie w zakresie designu, otrzymując "wzorniczego Oscara", czyli Red Dot Design Award w kategorii "najlepszy z najlepszych".
Panele Braas PV Premium
Z kolei walorem paneli fotowoltaicznych Braas PV Indax jest to, że pozwalają na pozyskiwanie energii elektrycznej praktycznie na każdym dachu wykonanym z dachówki ceramicznej czy betonowej. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to budynek nowy, czy modernizowany. Panele oparte są na wysokowydajnych modułach monokrystalicznych. Zapewniają wodoszczelność́, jednocześnie umożliwiając wentylację połaci dachowej. Pod względem estetycznym - idealnie integrują się z linią dachówek.
Niewielki kompromis
Poza dwoma wspomnianymi systemami jest jeszcze trzeci, który stanowi udany kompromis pomiędzy kosztem instalacji fotowoltaicznej, a efektem wizualnym. To stosunkowo nowe rozwiązanie, które firma Braas wprowadziła zaledwie 1,5 roku temu nosi nazwę PV Standard. Za sprawą aluminiowych dachówek wsporczych montowanych do dachówek ceramicznych i betonowych, pozwala na trwały i bezpieczny montaż paneli fotowoltaicznych nad połacią dachową.
Braas PV Standard zbudowany jest z wysokowydajnych modułów monokrystalicznych, aluminiowych dachówek montażowych dedykowanych do konkretnego modelu i koloru dachówki oraz aluminiowej konstrukcji wsporczej. Jeśli system ma zostać zainstalowany na istniejącym pokryciu dachowym, wystarczy, że monter wymieni pojedyncze dachówki na aluminiowe dachówki montażowe, na których umieści aluminiową konstrukcję pod panele fotowoltaiczne. Rozwiązanie to niweluje ryzyko uszkodzenia tradycyjnych dachówek w czasie montażu systemu fotowoltaicznego i bardzo przyspieszający prace na dachu.
1 godzinę temu, Gość eryk napisał:
Korzystam póki jest okazja.
Nie Ty jeden! A po nas choćby potop!
Gość eryk
16-08-2021 17:36
Czepiasz się... Korzystam póki jest okazja. Montaż miałem ze sprawdzonej firmy StiloEnergy i mam pewność, że panele długo wytrzymają. Do tego mam instalację opartą o mikroinwertery i nawet awaria jednego ogniwa nie jest mi straszna, jak to jest w klasycznych.
Ta "wolność" to jest w dłuższym czasie - dla Ziemi, dla ekologii - mocno iluzoryczna... W tej chwili Gość eryk, jak i setki tysięcy użytkowników "własnych elektrowni" jest bardzo zadowolony z takiej inwestycji, aleeeeeeeeeeeee...........
Cytat
Fotowoltaika ...