Rozwój technologii budownictwa oraz źródeł energii odnawialnej daje ogromne możliwości zastosowania nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym możemy wybudować dom zużywający energię pierwotną na poziomie niższym niż 15 kWh/(m²·rok). W tym przypadku mowa o tzw. domu pasywnym, obiekcie, który ma liczne zastosowania technologiczne, które ograniczają zużycie energii do minimum. Dla porównania przy tradycyjnych rozwiązaniach zużycie roczne może sięgnąć nawet 120-180 kWh/(m²·rok).
Abyśmy mogli osiągnąć zamierzony efekt, budynek przede wszystkim musi być skonstruowany w idealnie szczelny sposób oraz świetnie zaizolowany. Dom pasywny to szereg innych współistniejących rozwiązań np. zastosowanie odpowiednich systemów grzewczych, nawiewno-wywiewnych, okien, których stolarka charakteryzuje się niską utratą cieplną, odpowiedniego kształtu budynku.
W odróżnieniu od rozwiązania, jakim jest dom pasywny, budynek zeroenergetyczny zużywa maksymalnie 0 kWh/(m²·rok). Co więcej, w pierwszych latach funkcjonowania taki obiekt w praktyce wytwarza więcej energii niż sam potrzebuje na jej zużycie. Jednak aby to było możliwe należy zastosować własne źródło energii, tj. np. instalację fotowoltaiczną.
Budowa domu pasywnego - czy to się opłaca?
Obecnie koszt budowy domu pasywnego jest większy o nawet 30% od tradycyjnego. Ta wartość jednak mocno uzależniona jest od wykonanego projektu, jeśli jest on wykonany stosunkowo dobrze to koszty nie powinny przekraczać od tradycyjnego obiektu o więcej niż 15%. W 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął program dopłat dla budynków energooszczędnych, w tym domów pasywnych. Program ten w założeniu przynosi korzyści dla gospodarstw domowych w postaci niższych kosztów eksploatacji budynku oraz podniesienia wartości budynku, oferuje dopłaty do kredytu, pokrywające część wyższych kosztów inwestycyjnych oraz koszty poniesione na projekt budowlany i potwierdzenie osiągniętego standardu energetycznego.
Od domu pasywnego do zeroenergetycznego
Pierwszym krokiem aby osiągnąć zużycie energii pierwotnej na poziomie 0 kWh/(m²·rok), co za tym idzie aby obiekt mógł się stać domem zeroenergetycznym jest położenie modułów fotowoltaicznych. W ostatnich miesiącach zanotowano znaczący spadek kosztów montażu wyżej wspomnianej instalacji fotowoltaicznej w stosunku do lat ubiegłych dzięki czemu okres amortyzacji inwestycji uległ skróceniu, a tym samym wzrosła jej opłacalność.
Dynamiczny wzrost ilości montaży instalacji przełożył się również na ilość potencjalnych wykonawców na rynku, przez co wybór tego "właściwego" staje się dla przyszłego inwestora dużym wyzwaniem. Tak więc aby mieć pewność, że nasza przydomowa instalacja fotowoltaiczna będzie przynosiła nam maksymalne zyski należy wybrać właściwego wykonawcę, który będzie w stanie zająć się zarówno sprawami formalnymi, dotacyjnymi, projektowymi oraz wykonawczymi - takiego, który może pochwalić się znaczącą ilością wykonanych już realizacji, zapleczem doradców technicznych oraz zespołów instalatorów, a co za tym idzie posiada wieloletnie doświadczenie na rynku. Z całą pewnością jednym z liderów w branży jest firma Eko Prime, zlokalizowana w centralnej Polsce w woj. łódzkim.
To rodzinne przedsiębiorstwo, którego właściciele wywodzą się z jednej z największych firm branży OZE w Europie.
Eko Prime gwarantuje kompleksową usługę realizacji inwestycji, w skład której wchodzi zaprojektowanie, dostarczenie i uruchomienie instalacji fotowoltaicznej. W rzeczywistości oznacza to, że firma zajmuje się wszystkim i robi to z powodzeniem od ponad 9 lat, a w portfolio jest już 4500 zamontowanych instalacji.