Oprócz spraw organizacyjnych, przedstawiciele producentów, usługodawców, stowarzyszeń oraz jednostek badawczych dyskutowali wspólnie na temat perspektyw rozwoju dla przemysłu słonecznego cieplnego, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń oraz potencjalnych możliwości. Omówiono także sytuację w poszczególnych krajach Europejskich, w tym między innymi sytuację w Polsce, wysłuchując głosu firmy HEWALEX.
Według ESTIF w 2010 r., drugi rok z rzędu, rynek słonecznej energii cieplnej ma się kurczyć, choć w roku 2011 prognozowane jest ożywienie niektórych rynków krajowych. Podczas gdy Hiszpania trzeci rok z rzędu będzie notować spadek, takie kraje jak Niemcy, Francja, Austria, Grecja czy Włochy nastawione są raczej na stagnację lub tylko niewielki wzrost.
Dla rynku polskiego prognozuje się niecałe 4% wzrostu w roku 2010 i niecałe 5% wzrostu w roku 2011.
Podczas spotkania podkreślano rosnące znaczenie ESTIF w promowaniu wykorzystania w Europie technologii słonecznych do ogrzewania i chłodzenia. Nowo wybrany prezydent ESTIF,
Robin Welling oświadczył tuż po wyborze, że w najbliższych latach ESTIF zintensyfikuję swoje działania w celu wprowadzania tematu słonecznej energii cieplnej na pierwsze miejsca politycznych agend. Dodał także, że wykorzystanie energii słonecznej może znacząco przyczynić się do wypełnienia planów rozwojowych do 2020 roku i stanowić długoterminowe rozwiązania dla rodzących się problemów energetycznych.