Płyny do instalacji solarnych i pomp ciepła Ergolid

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Płyny do instalacji solarnych i pomp ciepła Ergolid

Kolektory słoneczne i pompy ciepła od lat cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Zainstalowanie takich źródeł energii wiąże się z poważnymi nakładami finansowymi, ale w dłuższej perspektywie czasowej przynosi wymierne korzyści ekonomiczne. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny takiej inwestycji, ponieważ zarówno kolektory słoneczne, jak i pompy należą do czystych źródeł ciepła, czyli nieprodukujących gazów cieplarnianych.

aktualizacja: 2021-11-19 09:15:20

Aby instalacja solarna czy pompa ciepła służyły przez długie lata, warto zadbać o płyn, który obecny jest w instalacji, bo od niego w dużym stopniu zależy sprawność układu w dłuższym okresie działania. Glikol wykorzystywany w ogrzewnictwie spełniać musi bardzo wysokie wymagania. Powinien być czynnikiem stabilnym chemicznie, po to aby zabezpieczyć układ m.in. przed korozją, odkładaniem się osadów i rozwojem życia biologicznego.

Ze względu na zwiększoną korozyjność (znacznie wyższą od wody) w pompach ciepła oraz innych instalacjach nie stosuje się czystego technicznego glikolu. Powinien on zawierać liczne dodatki uszlachetniające, które znacząco poprawiają warunki użytkowania instalacji.

Ze względu na aspekty ekologiczne najczęściej jako medium transmitujące ciepło w instalacjach solarnych stosuje się płyn na bazie glikolu propylenowego.

Wchodzący w jego skład zestaw precyzyjnie dobranych dodatków uszlachetniających (inhibitory korozji, środki antypienne, biobójcze i barwniki) zapewnia długą i bezawaryjną pracę instalacji oraz zabezpiecza samą ciecz przed degradacją glikolu, a instalację przed korozją.

Firma Boryszew ERG to znany i ceniony od lat producent płynów dedykowanych dla segmentu instalacyjnego. Produkowany przez spółkę Ergolid Eko to doskonałe rozwiązanie do stosowania w odnawialnych źródłach energii. Ergolid Eko to wysokiej jakości produkt na bazie glikolu propylenowego ze starannie dobranym pakietem dodatków, w tym inhibitorów korozji, regulatorów pH, środków antypiennych i środków biobójczych. Glikol propylenowy zawarty w Ergolidzie Eko nie jest toksyczny, szkodliwy ani trujący. Na ekologiczność płynu wpływa również rezygnacja ze stosowania toksycznych amin, azotynów, azotanów i związków chromu. Dzięki temu płyn można wykorzystywać w instalacjach, w których może nastąpić przeciek do wody pitnej (np. w wężownicach do zbiornika z gorącą wodą użytkową).

Płyn Ergolid Eko
Ergolid Eko - charakterystyka produktu

Ergolid Eko gwarantuje prawidłową pracę instalacji w zakresie temperatury od -35 do 115°C. Jest dostępny w stężeniach eksploatacyjnych umożliwiających jego stosowanie w temperaturach odpowiednio do: -15°C, -20°C, -25°C oraz -35°C. Okres użytkowania zależy od indywidualnych warunków pracy i dla instalacji nowych, nieskorodowanych może wynosić nawet do 10 lat. Dla prawidłowej ochrony instalacji płynu nie należy mieszać z innymi mediami (również wodą), gdyż może to pogorszyć jego właściwości użytkowe. Na życzenie klienta laboratorium badawcze producenta może przebadać dostarczone próbki produktu po kilku latach eksploatacji, celem oceny jego jakości i przydatności do dalszego użycia.


Boryszew S.A.
Oddział Boryszew ERG w Sochaczewie
ul. 15 Sierpnia 106, 96-500 Sochaczew
tel. 46 863 02 01
www.boryszewerg.com.pl
ergolid@boryszewerg.com.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje