Problem z napięciem w sieci? Likwidujmy przyczynę nie skutek

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Problem z napięciem w sieci? Likwidujmy przyczynę nie skutek

Rynek fotowoltaiczny w Polsce jest jedną z najszybciej rozwijających się branż. Przyczyniły się do tego programy takie jak "Mój prąd". Dodatkowo sprzedaż napędzają inwestycje realizowane przez gminy. Dostęp do najnowocześniejszych technologii, długa gwarancja na komponenty, dofinansowania oraz wzrost cen energii elektrycznej przyspieszają decyzję o założeniu przydomowej elektrowni.

aktualizacja: 2021-06-22 09:25:52

W obecnych czasach dynamicznie rozwijającego się rynku PV stajemy przed nowymi wyzwaniami. Problem, który zaczyna się pojawiać coraz częściej jest związany ze wzrostem napięcia w sieci.

Wiele czynników może mieć wpływ na powyższe zjawisko. Również to, że sieć energetyczna w wielu miejscach nie była modernizowana od lat, a część budynków ma starą, niedostosowaną do nowych standardów instalację.

Jak więc poradzić sobie z problemem wzrostu napięcia w sieci?

Pierwszą żelazną zasadą są pomiary w obiekcie klienta. Nie chodzi o podstawowe pomiary przyłącza fotowoltaicznego, które wykonuje się przed oddaniem go do użytku, lecz o badanie instalacji obiektu.

Miejsce, do którego przyłącza się nową instalację PV, powinno mieć wykonany przegląd okresowy instalacji elektrycznej (wymagane prawem budowlanym co 5 lat). Właściciele budynków często bagatelizują ten wymóg.

Nawet jeśli budynek nie ma badań, konieczne będzie z punktu widzenia instalatora zrobienie ich przynajmniej w części przyłączeniowej.

Pomiarem, który należy wykonać w pierwszej kolejności jest impedancja pętli zwarcia na punkcie przyłączeniowym nową instalację - pokaże to, czy moc zamówioną przez klienta możemy przyłączyć do danego punktu.

Do rozdzielni powinna być położona nowa instalacja, lecz nie zawsze jest to przestrzegane. Wykorzystywane są np. gniazda siłowe, inne rozdzielnie znajdujące się w budynku, a należy pamiętać, że trzeba zachować odpowiedni przekrój przewodów. W instrukcjach falowników Solplanet dokładnie jest opisane jakich przekrojów przewodów powinno się używać.

W ocenie stanu instalacji klienta pomoże badanie pętli zwarcia na przewodzie AC falownika (najbliżej falownika - w punkcie przyłączeniowym) oraz badanie pętli zwarcia najbliżej licznika.

Jeśli są znaczące różnice świadczy to o złym stanie instalacji. Jedną z najgorszych konsekwencji nieprzestrzegania podstawowych zasad w montażu instalacji fotowoltaicznej jest pożar budynku.

Prace montażowe przy instalacji fotowoltaiki
Prace montażowe przy instalacji fotowoltaiki

Skutki oddania instalacji fotowoltaicznej bez wykonania badania pętli zwarcia na przewodzie AC falownika

Przytoczę prosty przykład oddania instalacji bez wykonania takiego pomiaru - instalacja będzie działać, ale w określonych warunkach falownik może sygnalizować wzrost napięcia. Niekoniecznie taki wzrost może wystąpić na sieci zewnętrznej. Często w takim przypadku klienci zgłaszają problem zbyt wysokiego napięcia do Operatora systemu dystrybucyjnego, który nie zauważa żadnych zmian w napięciu.

Zanim zgłosimy nasz problem do OSD należy przyczyny poszukać we własnej instalacji. Dowodem na przekroczenia napięcia w sieci mogą być raporty z falownika, np. w falownikach Solplanet taki raport można importować do pliku Excel i wydrukować.

Jeśli instalacja jest w dobrym stanie technicznym, powinno się jeszcze ustawić odpowiednie parametry falownika, zwłaszcza w kwestii mocy biernej.

Sprawna instalacja, ustawienia odpowiednich parametrów w falownikach są gwarancją sukcesu - prawidłowo działającą elektrownią.

Falowniki Solplanet

Priorytet Solplanet - pomoc instalatorom

Priorytetem Solplanet jest pomoc instalatorom w rozwiązywaniu problemów. Mamy gotowe rozwiązania na usunięcie przyczyny a nie samego skutku. Naszym instalatorom oferujemy gotowe instrukcje jak to zrobić. Wzory z których mogą skorzystać w celu obliczenia ile dany falownik podniesie napięcie w sieci, jakie pomiary elektryczne zrobić dodatkowo i gdzie. Zapraszamy na webinaria i szkolenia.

Podczas spotkania omówimy na co zwracać uwagę, jak robić podstawowe pomiary przed podłączeniem falownika, na co zwrócić szczególną uwagę i jak radzić sobie z problemami.

Chcemy uprościć pracę by była miła i przyjemna.

Dodatkowo, marka Solplanet zapewnia lokalny serwis na terenie całego kraju za pośrednictwem firmy Fixit S.A., z infolinią techniczną dedykowaną zarówno dla Instalatora, jak i dla Użytkownika (czynna od poniedziałku do piątku pod numerem +48 13 492 61 09).

Falowniki Solplanet objęte są 10 letnią gwarancją, którą można przedłużyć do 15 i 20 lat, a certyfikat gwarancyjny pobrać z naszej strony internetowej.

W ofercie Solplanet dostępne są falowniki 1-fazowe i 3-fazowe, od 1 do 50 kW, jak również system do monitorowania i zarządzania instalacją.

Programy promocyjne dla instalatorów

Wprowadziliśmy atrakcyjne programy promocyjne dla instalatorów. Między innymi bardzo popularny Program Solplanet 200+, w którym za każdy zainstalowany inwerter można otrzymać 200 zł w formie karty Solplanet Mastercard. Akcja obowiązuje do końca 2021 r. Promocją objęte są wszystkie modele falowników. Szczegóły na https://solplanet.net/zwrotgotowki.

Falowniki Solplanet dostępne są w sprzedaży u dystrybutorów: Emiter, Grodno, MPL Energy oraz OEM Energy.

Mariusz Jackiewicz
Regional Technial Engineer Solplanet
service.pl@solplanet.net

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje