Panele fotowoltaiczne - przewlekłość procedur jest karygodna!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Panele fotowoltaiczne - przewlekłość procedur jest karygodna!

Podczas montażu paneli fotowoltaicznych, najdłużej, bo pół roku, trwały formalności i podpisanie umowy z PGE. Przewlekłość procedur jest karygodna! Chwilę "boksowałem się" z urzędnikami w trakcie formułowania umowy, znalazłem w niej błędy. W końcu zjawił się u nas elektryk z odpowiednim licznikiem i instalacja ruszyła - mówią Sylwia i Przemek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ogniwa fotowoltaiczne użytkują od lipca 2016 r.

Instalacja solarna:

 • panele fotowoltaiczne - polikrystaliczne, moc zainstalowana 5 kW; łączna powierzchnia paneli PV 32 m2 (20 szt. × 1,6 m2); kąt nachylenia paneli 35°; wystawa południowa i zachodnia. 
 • Inne elementy - falownik, licznik dwubiegunowy, aparatura zabezpieczająca, okablowanie.

Cel: produkcja prądu do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, zasilanie oświetlenia i elektrycznych urządzeń domowych, odsprzedaż nadwyżki prądu do sieci dostawcy prądu.

Liczba stałych użytkowników: 4 osoby.

Panele fotowoltaiczne zamontowano na zachodniej połaci dachu
Panele fotowoltaiczne zamontowano na zachodniej połaci dachu o nachyleniu 35°

Decyzja: koniecznie chcieliśmy wykorzystywać w domu odnawialną energię słoneczną, bo warto iść z duchem czasów. Po dwóch latach od przeprowadzki, w grudniu 2015 r., założyliśmy na dachu instalację solarną z ogniwami fotowoltaicznymi o mocy zainstalowanej 5 kW. Formalności z elektrownią trwały jeszcze do lipca 2016 r. - dopiero wtedy system został wyposażony w licznik dwubiegunowy.

Zużywamy dużo prądu - w samej kotłowni mamy kocioł na gaz z sieci, pompę ciepła i duży zasobnik c.w.u. - dlatego poszliśmy w stronę fotowoltaiki, a nie podgrzewania wody użytkowej przez słońce. Nie ukrywamy - spory wpływ na decyzję zakupu miała możliwość dofinansowania instalacji z dotacji do kredytu BOŚ. Preferencyjnie oprocentowany kredyt, na 1% w skali roku, będziemy spłacać 5 lat. Dzięki niemu zmniejszyliśmy koszty inwestycyjne o 40%, czyli w naszym przypadku o 14 000 zł.

Fotowoltaika bardzo dobrze się sprawdza, bo daje oszczędności w domowym budżecie i jest bezobsługowa.

Wyświetlacz inwertera
Na wyświetlaczu inwertera widoczny jest aktualny stan produkcji energii przez panele PV.

Panele fotowoltaiczne - rady i przestrogi:

 • Inwerter (falownik)
  Inwerter (falownik)
  Przemek: instalacje fotowoltaiczne staniały, lecz nadal są drogie, więc warto szukać dotacji. Moja była szeroko rozpropagowana, nietrudno było znaleźć informacje o niej w Internecie, gazetach, bilbordach itp.

  Nie spodziewałem się, że zainteresowanie tego typu instalacjami i dofinansowaniem jest aż tak duże! Kiedy składałem papiery w banku, urzędniczka powiedziała mi, że zdążyłem z nimi w ostatniej chwili, bo pula jest już "pod korek", prawie wyczerpana. Uczulam na to, bowiem nie ociągałem się z decyzją i zebraniem papierów. Były gotowe po 2 dniach.

  Niezbędne podania skompletowali dla mnie wykonawcy z firmy instalacyjnej, ja je szybko wypełniłem i zaniosłem, gdzie trzeba. Nie czekałem długo na przyznanie kredytu, poza tym urzędnicy banku nie przeprowadzali u nas inspekcji przed- i powykonawczej. Sam montaż trwał 2 dni, bo paneli PV jest aż 20. Fachowcy umieścili je na południowej i zachodniej połaci dachu, a kable przeciągnęli przez kanał techniczny w kominie. Obyło się bez prucia ścian.

  Najdłużej, pół roku, trwały formalności i podpisanie umowy z PGE. Przewlekłość procedur jest karygodna! Chwilę "boksowałem się" z urzędnikami w trakcie formułowania umowy, znalazłem w niej błędy. W końcu zjawił się u nas elektryk z odpowiednim licznikiem i instalacja ruszyła.

 • Wyprodukowany prąd przeznaczamy na pracę pompy ciepła, która ogrzewa albo chłodzi pomieszczenia, kierujemy do urządzeń grzewczych, ponadto - lodówki, czajnika elektrycznego, telewizora, pralki, piekarnika, kuchenki indukcyjnej itd. Nadwyżki odprowadzamy do sieci elektrycznej, odsprzedając je PGE w proporcji 8:10, czyli jeśli przesyłamy 10 kW do sieci PGE, 8 kW mamy za darmo.

  Na początku oszacowaliśmy z różnymi fachowcami - a konkretnie monterami paneli PV i z PGE - że na bieżąco w domu zużyjemy ok. 50% energii elektrycznej, wytworzonej przez panele fotowoltaiczne. Zapiski z lipca i sierpnia 2016 r. skorygowały ten szacunek - rzeczywiste zużycie sięgnęło 20-30%, reszta trafiała do sieci. Z ostatnich półrocznych rozliczeń wynika natomiast, że w porównaniu z kosztami zużycia prądu sprzed założenia paneli fotowoltaicznych, obecnie oszczędzamy miesięcznie średnio 200 zł. Dla nas to dobry wynik, bo teraz za prąd płacimy ok. 110 zł miesięcznie, zamiast 300 zł.

  Rozliczenie następuje co pół roku i to sprawia, że pewne ważne miesiące się zahaczają i bilansują wyprodukowaną u nas nadwyżkę prądu ze zwiększonym zużyciem w miesiącach zimowych. Oceniamy, że koszty instalacji zwrócą się po 8 latach od założenia instalacji.

 • Firmę wykonawczą wybraliśmy przez Internet, ale nie jest to firma Krzak. Sprawdziliśmy jej dokonania - m.in. realizowała zamówienia publiczne i to nam wystarczyło. Usługę zaprojektowania i zamontowania instalacji z panelami PV wykonała profesjonalnie i szybko. Wszystko działa na szóstkę!

Panele fotowoltaiczne - koszty:

 • instalacja z montażem 35 000 zł minus dotacja 14 000 zł (realnie do spłaty przez 5 lat 21 000 zł).

Ile paneli fotowoltaicznych zainstalować?

Jak montowane są panele fotowoltaiczne?

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

16 Sty 2020, 07:16

1 godzinę temu, Gość Arek napisał: Zysk miesięczny: 300zł-110zł=190zł Inwestycja 21.000 zł. 21.000/190=110,5 miesiąca zwrotu to 9,2 lat a nie 8 (bez kosztów pieniądza). W tym czasie dojdzie jakiś remont + ew. wymiana panelu lub falownika. Moim zdaniem realny zwrot ...

time image

Gość Arek

16 Sty 2020, 05:27

Zysk miesięczny: 300zł-110zł=190zł Inwestycja 21.000 zł. 21.000/190=110,5 miesiąca zwrotu to 9,2 lat a nie 8 (bez kosztów pieniądza). W tym czasie dojdzie jakiś remont + ew. wymiana panelu lub falownika. Moim zdaniem realny zwrot nastąpi po ok. 10 latach.

time image

Gość Andy

14 Lis 2019, 10:04

Poproszę o kontakt z kimś kto zajmie się sprawami urzędowymi. Andy.cracov@gmail.com

time image

Gość Gonzo

11 Paź 2019, 08:20

Ja zleciłem załatwienie prosumenta firmie - koszt 300zł czas załatwienia wszystkiego 1 miesiąc.

time image

16 Sie 2019, 07:47

Czyli lepiej nie korzystać z żadnych dofinansowań?

time image

Gość Anna

18 Lip 2019, 11:56

No nieźle daliście się zrobić. Ja swoje instalacje montuje w 2 mc max już z uruchomieniem w ZE ! i nie 5 kw czy 13 kw tylko od 20 kw wzyż zazwyczaj 50 kW. Do tego zawsze organizuje odkup energii i klienci zarabiają na sprzedaży prądu.

time image

Gość ~petryk

18 Lis 2018, 12:16

Jak większość ludzi daliście się orżnąć i bankowi i instalatorom. Ja montowałem 13,5kW paneli w 2016. Inwerter ma możliwość rozbudowy systemu do 20kW. Całość zamontowana na systemie z automatyczną regulacją pochylenia płaszczyzny od 0 do 80 stopni. Pozwala to na dodatkowy ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje